• 27 maja 2023 (sobota), godz. 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

„Żydowskie dzieci w powojennym Wrocławiu” – spacer z Anną Kałużną

Skąd wzięły się żydowskie dzieci w powojennym Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? Gdzie i czego się uczyły? Jak spędzały czas wolny? Jakie książki czytały? Czy chodziły do teatru? Jak się ubierały i czym się bawiły? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas spaceru po Wrocławiu. 

Wiosną 1945 roku na Dolnym Śląsku nie było jeszcze ani jednego żydowskiego dziecka. Pierwsza przyjechała tu Marysia Egit, córka żydowskiego działacza, przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Żydowskiego Jakuba Egita. Zaraz potem przeniesiono z Lublina cały żydowski dom dziecka, a to dopiero początek historii

Spacer rozpoczyna się przy księgarnio-kawiarni Popiół i Diament w Muzeum Pana Tadeusza (Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6, Wrocław).


Fotografie ze zbiorów Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego


prowadząca

dr Anna Kałużna – absolwentka socjologii. Doktorat o powojennym teatrze żydowskim napisany pod kierunkiem prof. Marcina Wodzińskiego obroniła na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Była kuratorką kilku wystaw, między innymi o powojennym teatrze żydowskim na Dolnym Śląsku. Współtworzyła projekt „Od Włodkowica do Pereca” odkrywający powojenną żydowską topografię Wrocławia. Od wielu lat związana jest z Katedrą Judaistyki (wcześniej Zakładem Studiów Żydowskich). Brała udział w wielu inicjatywach kulturalnych i edukacyjnych. Jej zainteresowania obejmują powojenną historię Żydów, szczególnie na Dolnym Śląsku, teatr żydowski.


mkidn

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.