Popiół i Diament. Spotkania autorskie 2025

„Transformacja opozycji we Wrocławiu w drugiej połowie lat 80.” – spacer z Bożeną Szaynok

  • 31 maja 2025 (czwartek),
    godzina 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
  • transmisja online

W ramach czwartej edycji cyklu „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” zapraszamy na spacer po Wrocławiu z Bożeną Szaynok inspirowany książką Michała Przeperskiego „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986–1993” (Wydawnictwo Literackie 2024).

Spacer po Wrocławiu z Bożeną Szaynok inspirowany książką Michała Przeperskiego „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986–1993”, odbędzie się śladami miejsc przypominających wydarzenia z drugiej połowy lat 80. i początku lat 90. XX wieku we Wrocławiu.

Dwugodzinną wędrówkę rozpoczniemy od krótkiego przypomnienia historii Polski drugiej połowy lat 80., w przełomowym 1989 roku oraz w pierwszych latach „transformacji”. Częścią tej opowieści będzie stolica Dolnego Śląska, która w każdym z opisanych okresów odegrała istotną rolę w zachodzących zmianach. W narracji spaceru odkryjemy kilka twarzy Wrocławia: walczącego o wolność, angażującego się w przemiany polityczne przełomu lat 80. i 90., oraz rozpoczynającego życie w demokratycznym państwie. Przystankami będą miejsca związane ze starą i nową opozycją we Wrocławiu (strajki robotników i studentów, Kościół, Ruch Wolność i Pokój, Pomarańczowa Alternatywa). Opowiemy o nowych formach oporu przełamujących strach wobec władzy. Bohaterami spaceru będą budynki, miejsca, ale także ulica Świdnicka, świadkująca opozycyjnym inicjatywom, przygotowaniom do wyborów z czerwca 1989 roku czy szeroko rozumianej „transformacji”Poznamy opozycjonistów, wrocławskich uczestników Okrągłego Stołu, naszych posłów i senatorów w czerwcowych wyborach, ale także radnych pierwszej, naprawdę samorządnej Rady Miejskiej.

Zapraszamy na spacer i opowieść o Polsce zawieszonej między dwiema ważnymi dla nas epokami. „Podoba nam się to, czy nie, wszyscy jesteśmy z transformacji” (Michał Przeperski).

Opis: Bożena Szaynok
(Uniwersytet Wrocławski)

 


Autor

Bożena Szaynok – dr hab. historii, profesor w Zakładzie Historii Najnowszej Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski, historii stosunków polsko-izraelskich, historii Żydów w Polsce po 1945 r. Autorka między innymi książek „Pogrom Żydów w Kielcach. 4 VII 1946 r.”; „Osadnictwo żydowskie na Dolnym Śląsku 1945–1950”; „Z historią i Moskwą w tle. Polska a Izrael 1944–1968”; „Duszpasterz. Rozmowy z ojcem Ludwikiem Wiśniewskim”. Autorka obszernej rozmowy z Władysławem Bartoszewskim w jego książce „Polacy – Żydzi – okupacja”.


O cyklu

„Popiół i Diament. Spotkania autorskie” to cykl wydarzeń kulturalnych zorientowanych na zagadnienia historyczne i historyczno-literackie, promujący działalność wrocławskiej niezależnej księgarni stacjonarnej Popiół i Diament.

Zaplanowane wydarzenia obejmują szereg atrakcji odbywających się zarówno we wnętrzu księgarni, jak i w plenerze. W ramach cyklu zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na comiesięczne spotkania z autorami książek znajdujących się w ofercie księgarni oraz dyskusje poświęcone prezentowanym publikacjom. Tematyka spotkań i prezentowanych pozycji nawiązywać będzie do wystawy stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza, a wybrane przez nas książki dotyczą kultury, historii i literatury polskiej XX i początku XXI wieku, poruszając ważne zagadnienia i ukazując wydarzenia oraz zjawiska kulturowe ostatnich dziesięcioleci w nowym świetle.

Spotkania autorskie z udziałem publiczności odbywają się w księgarnio-kawiarni Popiół i Diament przy Muzeum Pana Tadeusza i są transmitowane online za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl i w mediach społecznościach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Na spacery tematyczne po Wrocławiu i warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.


Patroni medialni

  • Radio Wrocław
  • Radio Ram
  • Radio Wrocław Kultura
  • Gazeta Wrocławska
  • Co Jest Grane

mkidn

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.