Popiół i Diament. Spotkania autorskie 2025
„Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji” – spotkanie z Aleksandrą Suławą
- 26 czerwca 2025 (czwartek),
godzina 17.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
- transmisja online
W ramach czwartej edycji cyklu „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” zapraszamy na rozmowę z Aleksandrą Suławą o książce „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji” (Wydawnictwo Czarne 2023).
Skąd Mała Francja w Bolesławcu, Bytomiu, Gliwicach, Zabrzu, koło Wałbrzycha? W latach dwudziestych XX wieku na mocy umowy międzynarodowej między Polską a Francją kilkaset tysięcy Polaków wyjechało, by pracować we francuskich kopalniach. Po II wojnie światowej stara ojczyzna, która potrzebowała rąk do pracy, wezwała ich do powrotu. Wielu odpowiedziało na to wezwanie – wśród nich najbardziej znany polski Francuz, Edward Gierek. We Francji byli obywatelami drugiej kategorii, płacono im gorzej i często traktowano z niechęcią. Jednak to tam nauczyli się walczyć o swoje prawa, angażować społecznie i cenić drobne przyjemności codziennego życia. W Polsce czekały na nich nowe wyzwania i rozczarowania, a podziw otoczenia mieszał się z nieufnością do ich „zagranicznych” zwyczajów. Rozdarcie między dwoma domami nigdy już ich nie opuściło.
Wydawnictwo Czarne 2023
*Materiały Wydawcy
Autorka
Aleksandra Suława – absolwentka historii sztuki i dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Publikowała w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Krakowskiej” i obecnie jest dziennikarką Interii. Za swoje teksty nagradzana „Kryształowym Piórem”, nominacją do „Grand Press” (w kategorii wywiad) i Nagrodą Dziennikarzy Małopolski. Za książkę „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji”, Wydawnictwo Czarne 2023, otrzymała Nagrodę Historyczną Polityki, nagrodę Ambasadora Nowej Europy 2023 oraz Nagrodę im. Anatola Omelaniuka.
Prowadząca
Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, kustoszka, współautorka wystawy stałej „Misja: Polska” poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich. W Muzeum Pana Tadeusza pracuje w Gabinetach Świadków Historii, współorganizuje spotkania poświęcone książkom w ramach cykli: „Popiół i Diament. Spotkania autorskie”, „Misja: książki”.
O cyklu
„Popiół i Diament. Spotkania autorskie” to cykl wydarzeń kulturalnych zorientowanych na zagadnienia historyczne i historyczno-literackie, promujący działalność wrocławskiej niezależnej księgarni stacjonarnej Popiół i Diament.
Zaplanowane wydarzenia obejmują szereg atrakcji odbywających się zarówno we wnętrzu księgarni, jak i w plenerze. W ramach cyklu zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na comiesięczne spotkania z autorami książek znajdujących się w ofercie księgarni oraz dyskusje poświęcone prezentowanym publikacjom. Tematyka spotkań i prezentowanych pozycji nawiązywać będzie do wystawy stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza, a wybrane przez nas książki dotyczą kultury, historii i literatury polskiej XX i początku XXI wieku, poruszając ważne zagadnienia i ukazując wydarzenia oraz zjawiska kulturowe ostatnich dziesięcioleci w nowym świetle.
Spotkania autorskie z udziałem publiczności odbywają się w księgarnio-kawiarni Popiół i Diament przy Muzeum Pana Tadeusza i są transmitowane online za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl i w mediach społecznościach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Na spacery tematyczne po Wrocławiu i warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
Patroni medialni
- Radio Wrocław
- Radio Ram
- Radio Wrocław Kultura
- Gazeta Wrocławska
- Co Jest Grane

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.