- 23 maja 2024 (czwartek), godzina 17.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
- transmisja online
W ramach trzeciej edycji cyklu „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Boćkowską, autorką książki „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury” (Wydawnictwo Czarne 2023).
Oglądając spektakl, wystawę albo film, czytając książkę czy idąc na koncert, rzadko pamiętamy o tym, jak wiele osób pracowało przy ich powstaniu. Dzięki znakomitym rozmówcom Aleksandry Boćkowskiej zaglądamy na zaplecza kultury i poznajemy tajniki tych na co dzień niedostrzegalnych zawodów. Bo kto z nas zastanawiał się, na czym polega praca tłumacza migowego, realizatorki audiobooków, audiodeskryptora albo opiekunki archiwum fotograficznego? Czy wiemy, po co montażyście wystaw deskorolka? Jakie cechy musi mieć dobry researcher? Co to jest zmarszczenie marszczyciela i czym różni się rekwizyt od kostiumu?
„To wszystko nie robi się samo” to zbiór rozmów z ludźmi, którzy współtworzą kulturę „z tylnego siedzenia” i pomagają nam zrozumieć, ile osób i jak wiele czynności potrzeba, by wystawy, książki, muzyka i festiwale w ogóle istniały. A przy okazji, dlaczego – jak mówi jedna z rozmówczyń Boćkowskiej – najciekawsze dzieje się właśnie na zapleczu.
Transmisja spotkania
Autorka
Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, reporterka, redaktorka. Autorka książek o
codzienności PRL: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” (2015), „Księżyc z
peweksu. O luksusie w PRL” (2017) i schyłku epoki „Można wybierać. 4 czerwca
1989” (2019). Wszystkie ukazały się w wydawnictwie Czarne. Stale współpracuje z
„Gazeta Wyborczą”, „Dwutygodnik.com”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue.pl”. Od niedawna mieszka w Gdyni.
Prowadząca
Magdalena Musiał – historyk sztuki i edukatorka muzealna, wicedyrektor Ossolineum ds. Muzeum Pana Tadeusza, w którym pracuje od momentu jego powstania. Przez niemal siedem lat kierowała Działem Edukacji MPT, w grudniu 2022 roku nominowana przez Radę Kuratorów Ossolineum na wicedyrektora. Wcześniej przez wiele lat związana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Koordynatorka wielu projektów edukacyjnych, autorka przewodników po sztuce dla dzieci i artykułów dotyczących historii dolnośląskiej farmacji, współtwórczyni Forum Edukatorów Muzealnych, współorganizatork
Patroni medialni
Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.