Spotkanie autorskie z Beatą Dżon-Ozimek
„Ptaki krzyczą nieustannie”
- 8 luty 2024 (czwartek), godzina 17.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- wejściówki do odbioru w kasach muzeum
- transmisja online z Muzeum Pana Tadeusza
W ramach cyklu „Misja: książki” zapraszamy na spotkanie autorskie z Beatą Dżon-Ozimek, współautorką książki „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”, (Wydawnictwo Czarne 2023).
„Misja: książki” to cykl spotkań, do których punktem wyjścia są publikacje dotyczące najnowszej historii Polski i zjawisk współczesnej kultury: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste lub ważne ze względu rangę zebranego materiału czy przenikliwość stawianych przez autorów diagnoz. Podczas rozmów zwracamy uwagę na książki odkrywające nieznane karty polskiej historii, zarówno doceniane i nagradzane, jak i niszowe, które nie zawsze cieszą się zainteresowaniem mediów i mają problemy z przeniknięciem do świadomości czytelników. Dobieramy książki kształtujące świadome i odpowiedzialne myślenie o Polsce i tożsamości obywatelskiej, popularyzujące wiedzę o historii, budujące poczucie nowocześnie rozumianego patriotyzmu.
Tematyka spotkań i prezentowanych książek nawiązuje do wystawy stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza i odnosi się do istotnych wydarzeń z historii Polski i Dolnego Śląska od czasów przedwojennych do współczesności.
Transmisja spotkania
O książce
„Ptaki krzyczą nieustannie…” to reportaż historyczny, w którym autorzy szczegółowo i skrupulatnie rekonstruują losy bohatera, Gunthera Niethammera. Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski opisują życie człowieka wrażliwego, wykształconego, pochodzącego z bogatej mieszczańskiej rodziny, który od dziecka interesował się ptakami. Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, zgłasza się do NSDAP, a po wybuchu wojny chce służyć w armii. Jednak, ku swojemu niezadowoleniu, trafia jako wartownik do KL Auschwitz. Jak to możliwe, że nie dostrzega tragedii dziejącej się w obozie, a po wojnie milczy, chociaż mógłby być bezcennym świadkiem?
Według ELLE Book Club to jedna z ważniejszych książek roku 2023.
Autorka
Beata Dżon-Ozimek – publicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży. Współpracuje z tygodnikiem „Angora”, „Przeglądem” publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Focus Historia”. Za przekład książki Krystyny Chiger „Dziewczyna w zielonym sweterku”, otrzymała nagrodę klubu młodych historyków miasta Lwowa. Jest współautorką wraz z Michałem Olszewskim książki „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”.
Prowadząca
dr Joanna Hytrek-Hryciuk – historyczka, śląskoznawczyni, autorka licznych publikacji na temat historii regionu i historii Polski w XX wieku. Laureatka nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza. W 2020 roku wyróżniona tytułem 30. Kreatywnych Wrocławia. Pracuje w Sekcji Edukacji Muzeum Pana Tadeusza, gdzie odpowiada za lekcje muzealne związane z historią najnowszą.