spotkanie autorskie w ramach cyklu „Misja: książki”
„Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”
spotkanie z Kaliną Błażejowską
- 13 marca 2025 (czwartek), godzina 17.00
- Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego
im. Ossolińskich
Kamienica pod Złotym Słońcem
Rynek 6, Wrocław
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
W ramach cyklu „Misja: książki” zapraszamy na spotkanie promujące najnowszą książkę Kaliny Błażejowskiej pt. „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” (Wydawnictwo Czarne 2024). Rozmowę poprowadzi Joanna Nowosielska-Sobel.
„To chyba najbardziej stabuizowana grupa ofiar II wojny” – usłyszała autorka od archiwistki, z którą rozmawiała na początku pracy nad książką. I rzeczywiście: o polskich ofiarach nazistowskiego programu „eutanazji” wiadomo niewiele. A to, co udało się ustalić, nie dotarło do powszechnej świadomości. Bo kto poza specjalistami wie, że było ich co najmniej dwadzieścia tysięcy? Albo że po raz pierwszy komory gazowej Niemcy użyli do zgładzenia pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach?
„Bezduszni” to zapadająca w pamięć opowieść o tym, co wyparte, przemilczane, zapomniane. Na przykładzie trzech miejsc – dziecięcej kliniki psychiatrycznej w Lublińcu, szpitala psychiatrycznego w Gostyninie i domu opieki w Śremie – Kalina Błażejowska opisuje wszystkie kategorie ofiar. Niepełnosprawne dzieci, chorych psychicznie dorosłych i niesamodzielnych najstarszych – tych, których niemieccy lekarze uznali za „bezduszne istoty”, wiodące „życie niewarte życia”.
Autorka odkrywa przy tym nieznane dokumenty, ustala wstrząsające szczegóły, znajduje naocznych świadków i bliskich zabitych – wszystko, by przywrócić pamięć o zagładzie, która została pominięta w powojennych rachunkach krzywd.
(opis Wydawnictwa Czarne)
Nagranie ze spotkania
Autorka
Kalina Błażejowska – reporterka i publicystka. Absolwentka filmoznawstwa i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2013–2016 była redaktorką „Tygodnika Powszechnego”, z którym wciąż współpracuje. W 2014 roku zdobyła Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy, w 2015 została wyróżniona tytułem Dziennikarza Roku Małopolski. W 2014 roku wydała „Uparte serce. Biografię Poświatowskiej”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Gryfia, otrzymała też tytuł Książki Wiosny Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i Krakowskiej Książki Miesiąca. W 2023 roku ukazała się jej książka reporterska „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”, za którą otrzymała Nagrodę Historyczną Polityki i Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego oraz nominacje do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i nagrody Złota Róża 2024.
Prowadząca
Joanna Nowosielska-Sobel – polska historyk specjalizująca się w historii najnowszej Polski i powszechnej, historii Śląska i Prus; nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Wrocławskim. Jest autorką licznych artykułów poświęconych Śląskowi postrzeganemu tak z historycznej, jak i kulturowej perspektywy, a także redaktorką wydawnictw naukowych odnoszących się do tej problematyki.
Cykl „Misja: książki”
„Misja: książki” to cykl spotkań, do których punktem wyjścia są publikacje dotyczące najnowszej historii Polski i zjawisk współczesnej kultury: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste lub ważne ze względu rangę zebranego materiału czy przenikliwość stawianych przez autorów diagnoz.
Podczas rozmów z cyklu „Misja: książki” zwracamy uwagę na książki odkrywające nieznane karty polskiej historii, zarówno doceniane i nagradzane, jak i niszowe, które nie zawsze cieszą się zainteresowaniem mediów i mają problemy z przeniknięciem do świadomości czytelników. Dobieramy książki kształtujące świadome i odpowiedzialne myślenie o Polsce i tożsamości obywatelskiej, popularyzujące wiedzę o historii, budujące poczucie nowocześnie rozumianego patriotyzmu.
Tematyka spotkań i prezentowanych książek nawiązuje do wystawy stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza i odnosi się do istotnych wydarzeń z historii Polski i Dolnego Śląska od czasów przedwojennych do współczesności.