„Właściwy moment”
– spotkanie z Chrisem Niedenthalem

  • 1 lutego 2025 (sobota),
    godzina 17.00
  • wstęp wolny
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Kamienica Pod Złotym Słońcem
    (Rynek 6, Wrocław)

Zapraszamy na spotkanie promujące „Właściwy moment. Pół wieku z aparatem”, najnowszą książkę wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala (Wydawnictwo Marginesy). 

Czekaliśmy na tę książkę kilka lat! I jest. Kolekcja kanonicznych zdjęć i opowieści Chrisa Niedenthala. Podkreślamy: także opowieści… Zdjęcia i historie: jak powstały, w jakim czasie i w jakiej chwili, czasami wyczekane, a czasami przypadkowe. Historie znane i te opowiedziane po raz pierwszy. Te zdjęcia zmieniły nasze postrzeganie historii, polityki, kultury i sportu, dlatego nie jest to tylko książka fotograficzna – to przede wszystkim podróż przez najbardziej przełomowe momenty naszych czasów, uchwycone przez Chrisa Niedenthala, jednego z najsłynniejszych reporterów na świecie. Znany ze swojej zdolności do uchwycenia esencji chwili fotograf, zaprasza czytelników do zanurzenia się w głębi tych obrazów. Każde zdjęcie przemawia do wyobraźni i emocji. Znalazły się tu ujęcia kanoniczne, jak „Czas Apokalipsy” („Nie chcę udawać, że to moje najukochańsze zdjęcie. Ale owszem, udało mi się zrobić całkiem sensowną fotografię”), przez kadry, za którymi stoi głębsza historia czy po prostu zabawne wspomnienie. O jednym z nich autor pisze: „Ta fotografia zajmuje bardzo ważne miejsce w moim sercu. Od niej tak naprawdę zaczęła się moja kariera, czyli praca dla największych i najważniejszych tygodników amerykańskich, w tym wypadku „Newsweeka”, o innym: „Fotografia – jak wiele z moich zdjęć – o niczym, ale i o wszystkim”. 

(opis: Wydawnictwo Marginesy)


Fotografie autorstwa Chrisa Niedenthala


Gość

Chris Niedenthal, fot. Przemysław Kucharski

Chris Niedenthal – urodził się 21 października 1950 w Londynie i wychował w polskiej rodzinie. W Polsce mieszka od prawie czterdziestu lat. Jest fotografem, jednym z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Do Polski przyjechał w 1973 roku. Po kilku latach w roli wolnego strzelca został zatrudniony jako korespondent „Newsweeka” w kraju. Pierwszy materiał fotograficzny przedstawiał „nielegalne” i prowizoryczne kościoły, tworzone pomimo zakazu władz państwowych. W 1978 był pierwszym fotoreporterem, który po wybraniu Karola Wojtyły na papieża przyjechał do Wadowic. Wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał zdjęcia z ukrycia. Diapozytywy w tym okresie przekazywał turystom i osobom wyjeżdżającym z Polski, by dostarczyli je do redakcji „Newsweeka”. Sam obawiał się wyjechać z kraju, nie mając pewności, czy zostanie z powrotem wpuszczony. Laureat nagrody World Press Photo w 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time’a”. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Prowadzący

Paweł Bąkowski – w latach 2013–2021 pracował w Muzeum Współczesnym Wrocław jako Kierownik Działu Organizacji Wystaw, producent wykonawczy i kurator licznych wystaw krajowych i międzynarodowych. W latach 2018–2021 był członkiem komisji zakupowej tej instytucji, opiniując i wybierając dzieła do Międzynarodowej Kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław. W swojej praktyce kuratorskiej skupia się na badaniu materialności fotografii i jej funkcjonowania we współczesnym świecie. Od 2022 roku pełni funkcję Kierownika Galerii Foto-Gen przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu, odpowiadając za program galerii oraz organizację wystaw o zasięgu krajowym i międzynarodowym.


Współorganizator

MARGINESY-e1582823673586

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza