VII Festiwal Tradycji Literackich

Mój Fredro, moja Szymborska
Spotkanie z Jakubem Kornhauserem i Ishbel Szatrawską

  • 21 października 2023 (sobota), godzina 16.00
  • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • prowadzenie: Marcin Wilk

W ramach VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska zapraszamy na spotkanie z Ishbel Szatrawską i Jakubem Kornhauserem, które poprowadzi Marcin Wilk.

On – polski hrabia, komediopisarz, pamiętnikarz, oficer. Ona – poetka, eseistka, felietonistka. On przez większość życia związany ze Lwowem, ona – z Krakowem. Ale czy (dawna) Galicja byłaby jedynym punktem stycznym? A może jest ich więcej? A przede wszystkim: czy możliwe jest czytanie ich tekstów poza kanonem?

Aleksander Fredro i Wisława Szymborska, bo o nich mowa, staną się bohaterami dyskusji, do której Marcin Wilk zaprosił Ishbel Szatrawską i Jakuba Kornhausera. Dramatopisarka i autorka wydanej właśnie debiutanckiej powieści „Toń”, a także poeta, tłumacz i literaturoznawca opowiedzą o swoim Fredrze i swojej Szymborskiej.


Transmisja spotkania


Goście

Jakub Kornhauser (1984) – poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował książki poetyckie: „Niebezpieczny paragraf” (2007), „Niejasne istnienia” (2009), „Drożdżownia” (2015), „Dziewięć dni w ścianie” (2019), „Krwotoki i wiewiórki” (2021), „Brzydko tną twoje noże?” (2021), „In amplexu” (2022). Autor i redaktor kilkunastu monografii naukowych, ostatnio „Niebezpieczne krajobrazy. Surrealizm i po surrealizmie” (2022), a także książek eseistycznych, ostatnio „Premie górskie najwyższej kategorii” (2020). Redaktor wielu antologii i opracowań, ostatnio tomu „Równo z prawej. Antologia polskiego poematu prozą” (2022).  Przekładał na polski m.in. książki Dumitru Crudu, Gherasima Luki, Henriego Michaux, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia, ostatnio „kobalt” Claudiu Komartina (2022). Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Romanica Cracoviensia”, redaktor prowadzący czterech serii wydawniczych (awangarda/rewizje – Wydawnictwo UJ; Rumunia Dzisiaj – Universitas; wunderkamera – Instytut Mikołowski; Najnowsze Literatury Romańskie – scriptum). Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016) za „Drożdżownię”, Nagrody Znaczenia (2021) za „Premie górskie najwyższej kategorii”, nominowany do wielu innych nagród (Nagroda Literacka Gdynia oraz Nagroda im. Wisławy Szymborskiej – dwukrotnie, Europejski Poeta Wolności, Nagroda Orfeusz). Mieszka w Krakowie.

Ishbel Szatrawska (1981) – dramatopisarka i teatrolożka. Jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także studiowała filmoznawstwo i amerykanistykę na tej samej uczelni oraz na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. W latach 2013-2014 kontynuowała swoją edukację w prywatnej szkole filmowej Akademia Multi Art w Krakowie, gdzie uczyła się od uznanych twórców, takich jak Xawery Żuławski, Jacek Bławut i Janusz Kondratiuk. W grudniu 2019 roku Szatrawska zadebiutowała dramatem „Objects in Mirror Are Closer Than They Appear”, który został opublikowany w e-antologii „Nasz głos” wydanej przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejne jej dramaty zostały opublikowane w „Dialogu”: „Polowanie” w numerze 4/2020 oraz „Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” w numerze 2/2021. W 2020 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, które umożliwiło jej napisanie dramatu „Kateriny brak”. W 2021 roku napisała dramat „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, który został wydany nakładem Wydawnictwa Cyranka w 2022 roku. Jest również laureatką konkursu stypendialnego DRAMATOPISANIE (II edycja; 2021), organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach stypendium powstał jej dramat „Wolny strzelec”. Szatrawska publikuje również artykuły, recenzje i teksty teoretyczne w wielu czasopismach, takich jak „Dialog”, toruńskim „Undergruncie” czy kwartalniku „Cwiszn”.


Prowadzący

Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. W mediach społecznościowych jako Wyliczanka.  Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada oraz cyklu „Wyszukaj Klasyka” dla Miasta Literatury Kraków. Naukowo zajmuje się badaniami przemian społecznych w Polsce pierwszej połowy XX wieku.


VII Festiwal Tradycji Literackich

Fredro/Szymborska

Festiwal Tradycji Literackich to coroczne wydarzenie inspirowane twórczością i biografią wybitnych pisarzy, którzy reprezentują różne epoki literackie. Od 2017 roku każdej edycji festiwalu towarzyszy patronat diady lub triady twórców, a w roku 2023 najważniejszymi autorami będą Aleksander Fredro i Wisława Szymborska. Podczas festiwalu prezentowane są fragmenty twórczości i sylwetki bohaterów, dostosowane do zainteresowań odbiorców konkretnych grup. W siódmej edycji festiwalu skupiamy się na tradycji romantycznej zestawionej z poezją najbardziej współczesną, co pozwoli na poznawanie kontekstów historycznych, w jakich twórczość patronów powstawała, oraz osadzenie jej w nowych, współczesnych ramach.

Patroni medialni

  • TVP3 Wrocław
  • TVP Kultura
  • Książki. Magazyn do czytania
  • Radio Wrocław
  • Radio Ram
  • Radio Wrocław Kultura
  • Booklips.pl
  • Wyliczanka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza