VII Festiwal Tradycji Literackich
Spotkanie z laureatem Nagrody
im. Witolda Gombrowicza
- 23 września 2023 (sobota), godzina 16.00
- księgarnio-kawiarnia Popiół i Diament (Rynek 6 Wrocław)
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- prowadzenie: Anna Spólna
- partnerzy: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
W ramach VII Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2023 roku, Jakubem Nowakiem, autorem książki „To przez ten wiatr”. Rozmowę poprowadzi Anna Spólna.
Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu spotkań z laureatami jednego z najważniejszych w Polsce wyróżnień literackich – Nagrody im. Witolda Gombrowicza, która od początku istnienia, od 2016 roku, wskazuje najciekawsze nowe zjawiska w polskiej prozie. Laureatami byli Maciej Hen i Weronika Murek, Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska, Aleksandra Lipczak i Barbara Woźniak. Współorganizatorami nagrody Gombrowicza są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Patronuje jej Rita Gombrowicz.
Nagranie ze spotkania
Laureat 2023
Jakub Nowak – pisarz, teoretyk mediów i nauczyciel akademicki. Jest autorem opowiadań science-fiction zebranych w zbiorze Amnezjak (Powegraph 2017), a także publikowanych w antologiach wydawnictw Powergraph, Runa oraz, w przekładach, w Rosji i Ukrainie. Jego opowiadania publikowały też między innymi „Gazeta Wyborcza”, „Nowa Fantastyka”, „Czas Fantastyki”.
Zwycięzca literackiego konkursu British Council i „Nowej Fantastyki” (2004), nominowany do literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla (2007). Autor tekstów publicystycznych i recenzji publikowanych w czasopismach kulturalnych.
W pracy naukowej zajmuje się teoriami komunikacji i mediów, kulturą popularną i społecznymi praktykami korzystania z mediów cyfrowych. Profesor uczelni na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierownik grantów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą oraz monografii naukowych Aktywność obywateli online. Teorie a praktyka (2011) oraz Polityki sieciowej popkultury (2017), za którą został uhonorowany nagrodą Media and Democracy Karol Jakubowicz Award.
Mieszka w Lublinie, z żoną Agatą i córkami Tosią i Helą. Lubi chodzić na głośne koncerty.
źródło: powergraph.pl
O książce
To przez ten wiatr
„To przez ten wiatr” to brawurowy debiut, to pachnąca whiskey, potem i krwią, wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy. Powieść oparta na faktach, lecz pozostawiająca furtkę dla wyobraźni i przemyśleń, kim bylibyśmy, gdyby za sprawą przypadku historia potoczyła się odrobinę inaczej. To literatura, którą czyta się jednym tchem – zaskakująca, świeża i bardzo współczesna.
Jakub Nowak tworzy nowoczesny western, burzy mity narodowe i strąca z cokołu legendarne postaci – przywraca im ludzki wymiar.
Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.
źródło: powergraph.pl
Prowadząca
Anna Spólna – dr hab., prof. UTH. Pracuje w Katedrze Filologii Polskiej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Jest autorką książek „Nowe Treny? Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka” (2007), „Na skrzyżowaniu głosów. Szkice krytycznoliterackie” (2012), „Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej” (2017, wyd. II 2020), „Krytycznie, literacko. Szkice o literaturze z lat 2010-2021” (2021), kilkudziesięciu artykułów w książkach zbiorowych i czasopismach oraz licznych recenzji. Pod jej współredakcją ukazały się monografie „Iwaszkiewicz w podróży” (2013) i „Gombrowicz z przodu i z tyłu” (2015). Jest redaktorką książki „Gombrowicz na językach. Lekcje tłumaczy” (2022). Zasiadała w jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Do jej zainteresowań badawczych należy współczesna literatura polska, zwłaszcza poezja najnowsza i twórczość Witolda Gombrowicza. Zajmuje się także zagadnieniami tradycji kulturowej i socjologii życia literackiego.
Nominowani 2023
- Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg zagwiżdżę” (Wydawnictwo Cyranka)
- Olga Górska, „Nie wszyscy pójdziemy do raju” (Wydawnictwo Drzazgi)
- Urszula Honek, „Białe noce” (Wydawnictwo Czarne)
- Sabina Jakubowska, „Akuszerki” (Wydawnictwo Grupa Wydawnicza Relacja)
- Jakub Nowak, „To przez ten wiatr” (Wydawnictwo Powergraph)
Więcej informacji o nagrodzie im. Witolda Gombrowicza
Więcej informacji
o projekcie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Patroni medialni
- TVP3 Wrocław
- TVP Kultura
- Książki. Magazyn do czytania
- Radio Wrocław
- Radio Ram
- Radio Wrocław Kultura
- Booklips.pl
- Wyliczanka