Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność”

Spotkanie z badaczkami herstorii – rozmowa o przywracaniu pamięci zapomnianych patriotek

  • 13 grudnia 2023 (środa), godzina 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odbioru w kasach muzeum

     

  • transmisja online z Muzeum Pana Tadeusza

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” zapraszamy spotkanie z badaczkami herstorii, podczas którego odkryjemy zwykłe i niezwykłe losy kobiet z kart przeszłości.

Na spotkaniu przybliżone zostaną życiorysy kilku kobiet, przez wielu cenionych, lecz zapomnianych: Marii Dulębianki, Hanny Krzetuskiej i innych. Nie jest przypadkiem, że książki o losach i dokonaniach tych postaci napisane zostały przez kobiety: Karolinę Dzimirę-Zarzycką oraz Ewę Plutę, które będą gościniami spotkania. Dyskusję poprowadzi dr Joanna Hytrek-Hryciuk.

Bezpośrednio po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmu „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido (kuratorki części wystawy „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” poświęconej czasom „Solidarności”) oraz Piotra Śliwowskiego.


Prowadząca

czarna sukienka

dr Joanna Hytrek-Hryciuk – historyczka, śląskoznawczyni, autorka licznych publikacji na temat historii regionu i historii Polski w XX wieku. Laureatka nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza. W 2020 roku wyróżniona tytułem 30. Kreatywnych Wrocławia. Odpowiada za lekcje muzealne związane z historią najnowszą.


Gościnie

Karolina Dzimira-Zarzycka – historyczka sztuki i polonistka. Autorka biografii „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” (Wydawnictwo Marginesy, 2022), a także ponad dwustu artykułów popularyzujących sztukę i kulturę dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku oraz historię kobiet. Wiele z nich przybliża sylwetki mniej znanych postaci: artystek, podróżniczek, badaczek, działaczek społecznych. Publikowała m.in. w magazynach internetowych i na portalach Culture.pl, Historia:poszukaj, Niezła Sztuka i Szajn. Prowadzi także blog Prenumeratorka, założony w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.

 

Ewa Pluta

Ewa Pluta – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2009 roku rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego Wrocławia, od 2020 roku także koordynatorka ds. dostępności MMW. Od 2018 stałe współpracuje z Fundacją Art Transparent jako kuratorka Przeglądu Sztuki Survival i projektu SAW (Senior Art Walk) oraz badaczka biografii Hanny Krzetuskiej i Eugeniusza Gepperta. Stale współpracuje z Fundacją Katarynka, dla której tworzy audiodeskrypcje sztuki i obiektów muzealnych oraz oprowadzania z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM. Jest autorką herstorycznych i queerstorycznych tras spacerowych po Wrocławiu oraz po Starym Cmentarzu Żydowskim (Silne kobiety w trudnych czasach, Śladami artystek i artystów) i wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. Autorka popularnego cyklu na Facebooku #30wrocławianek oraz pierwszej w historii Wrocławia książki herstorycznej „Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystyczna”.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza