VI Festiwal Tradycji Literackich

im. Witolda Gombrowicza

• 1 października 2022 (sobota), godz. 17.00
  • kawiarnia Popiół i diament
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • transmisja online
  • prowadzenie: Anna Spólna

W ramach VI Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na spotkanie z laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2022 roku, Barbarą Woźniak. Rozmowę poprowadzi Anna Spólna.

Rozmowa w ramach cyklu spotkań z laureatami jednego z najważniejszych w Polsce wyróżnień literackich – Nagrody im. Witolda Gombrowicza, która od początku istnienia, od 2016 roku, wskazuje najciekawsze nowe zjawiska w polskiej prozie. Laureatami byli Maciej Hen i Weronika Murek, Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska, Aleksandra Lipczak. Współorganizatorami nagrody Gombrowicza są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Patronuje jej Rita Gombrowicz.

Transmisja ze spotkania

Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2022 roku

Barbara Woźniak – absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunktka na Wydziale Lekarskim. Interesuje się gerontologią – starość to główny obszar jej badań. Dotychczas publikowała jako naukowczyni. Od kilku lat zajmuje się pisaniem prozy. Powieść „Niejedno” (Wydawnictwo Drzazgi) jest jej debiutem literackim. Mieszka w Krakowie.

Prowadząca

Anna Spólna – dr hab., prof. UTH. Pracuje w Katedrze Filologii Polskiej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Jest autorką książek „Nowe Treny? Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka” (2007), „Na skrzyżowaniu głosów. Szkice krytycznoliterackie” (2012), „Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej” (2017, wyd. II 2020), „Krytycznie, literacko. Szkice o literaturze z lat 2010-2021” (2021), kilkudziesięciu artykułów w książkach zbiorowych i czasopismach oraz licznych recenzji. Pod jej współredakcją ukazały się monografie „Iwaszkiewicz w podróży” (2013) i „Gombrowicz z przodu i z tyłu” (2015). Jest redaktorką książki „Gombrowicz na językach. Lekcje tłumaczy” (2022). Zasiadała w jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Do jej zainteresowań badawczych należy współczesna literatura polska, zwłaszcza poezja najnowsza i twórczość Witolda Gombrowicza. Zajmuje się także zagadnieniami tradycji kulturowej i socjologii życia literackiego.

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2022 roku

• Rafał Hetman – „Izbica, Izbica” (Wydawnictwo Czarne)
  • Robert Nowakowski – „Ojczyzna jabłek” (Wydawnictwo Literackie)
  • Mateusz Pakuła – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (Wydawnictwo Nisza)
  • Barbara Woźniak – „Niejedno” (Wydawnictwo Drzazgi)
  • Aleksandra Zbroja – „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” (Wydawnictwo Agora)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

logotyp MKiDN