Stankiewicz – Różewicz– Stankiewicz. Wernisaż i premiera

Sala wystaw czasowych

wstęp wolny!

• wernisaż: wtorek, 11 kwietnia 2017, godz. 17.00

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na nową wystawę czasową, która prezentuje historię współpracy dwóch wybitnych wrocławskich twórców: Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza w fotografiach Janusza Stankiewicza.

Zapoczątkowane w latach 90. XX wieku rozmowy artystów w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku przerodziły się z czasem we wspólne projekty artystyczne, a przede wszystkim przyjaźń twórców. Ich spotkaniom towarzyszył brat Eugeniusza, Janusz Stankiewicz, którego fotografie dopełniają historię tej niezwykłej artystycznej współpracy.

Na wystawie zaprezentowane zostaną rękopisy, grafiki, miedzioryty, plakaty teatralne i wspólne książki artystów ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, kolekcji prywatnej Janusza Stankiewicza oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prace pochodzą z artystycznych cykli: Zabawy przyjemne i pożyteczne Eugeniusza Geta Stankiewicza, Tadeusza Różewicza i… , cd. Nauki chodzenia oraz miedzioryt Towarzyski. Wystawie towarzyszyć katalog przybliżający historię tej współpracy oraz wspomnienia Janusza Stankiewicza.

Podczas otwarcia wystawy, 11 kwietnia 2017 o godz. 17.00, odbędzie się również premiera Wyboru poezji Tadeusza Różewicza w Serii Biblioteka Narodowa Wydawnictwa Ossolineum w formie panelu dyskusyjnego z udziałem znawców twórczości poety: Wojciecha Browarnego, Zbigniewa Majchrowskiego oraz Andrzeja Skrendo. Spotkanie poprowadzi Dariusz Sośnicki.

Warto podkreślić, że w Muzeum Pana Tadeusza trwają przygotowania do stworzenia stałej ekspozycji poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi, którego archiwum i spuścizna zostały przekazane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Miasto Wrocław.

kurator: Mariusz Urbanek

patronat medialny: Portal O.pl

Wstęp wolny!

Na zdjęciu: Eugeniusz Get Stankiewicz, Tadeusz Różewicz i Janusz Stankiewicz, fot. Janusz Stankiewicz.

Projekt: Iwona Matkowska