Strefa Psyche Extra

Strefa Psyche Extra

wykłady i warsztaty w ramach serii organizowanej przez Uniwersytet SWPS Wrocław

3 września 2016
12:00-18:00

wstęp wolny
liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy
(więcej poniżej)

O miłości i romantyzmie we współczesnym świecie.

Zakochanie jest jak stanie na palcach – mówiła podczas jednego z wykładów prof. Katarzyna Popiołek. W końcu trzeba postawić stopy na ziemi. W jaki sposób zatem zmienia się nasza miłość? Co decyduje o trwałości związków? Dlaczego tak bardzo marzymy o romantycznej miłości? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będą 3 września psychologowie i seksuologowie podczas Strefy Psyche SWPS, która tym razem odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

O miłości, seksie i etapach w związku mówić będą dr Katarzyna Waszyńska i dr Robert Kowalczyk. Z mitem miłości romantycznej rozprawi się prof. Bogdan Wojciszke. O tym jak pielęgnować bliskość emocjonalno-seksualną w długotrwałym związku dowiemy się podczas warsztatu z Izabelą Jąderek. Natomiast o pozytywnej relacji między partnerami i jak ona wpływa na nasze zdrowie psychiczne będziemy mogli się dowiedzieć podczas zajęć z dr Marleną Kossakowską.

Wykłady (dziedziniec)

12.00-13.30
Miłość i inne nieszczęścia – dr Katarzyna Waszyńska i dr Robert Kowalczyk

Wykład będzie poświęcony tematyce miłości i seksu oraz czynnikom, które warunkują jakość i trwałość związków. Wymienione zagadnienia przedstawione będą w kontekście faz i etapów rozwoju relacji. Omawiane treści będą opierały się na wynikach współczesnych badań naukowych oraz doświadczeniach klinicznych autorów w zakresie pracy terapeutycznej z parą.

14.00-15.30
O micie miłości romantycznej – prof. Bogdan Wojciszke

Kult miłości romantycznej jest w naszej kulturze równie rozpowszechniony co niedorzeczny. Rozsądek i realizm miłości nie zabijają, ale są wręcz całkowicie niezbędne dla trwania związku dwojga ludzi. Dlaczego więc tak bardzo kultywujemy miłość romantyczną? Czy jesteśmy świadomi tego, że romantyczne uniesienia nie będą trwały zawsze? Podczas wykładu porozmawiamy o różnych odmianach miłości.

Warsztaty

16.00-17.30 (sala kinowa)
Jak wzmacniać i pielęgnować bliskość emocjonalno-seksualną w długotrwałym związku? – prowadzenie: Izabela Jąderek

Współzależność intymności seksualnej i intymności emocjonalnej – idealnie by było, aby w stałych związkach te dwa wymiary uzupełniały się wzajemnie. Zwykle jednak, to, co łączy partnerów na samym początku relacji, namiętność, pożądanie, powoli zanika ustępując miejsca zaangażowaniu i intymności emocjonalnej: doskonała znajomość swoich ciał sprawia, że wkrada się rutyna i nowe potrzeby, które zwykle nie są komunikowane. Jak odbudować namiętność w bliskiej, długotrwałej relacji? Jaki wpływ ma seks na intymności i co może ją osłabiać? Czy istnieje seks wystarczająco dobry? Na te i inne pytanie odpowiemy podczas spotkania. Porozmawiamy o istocie seksualności, o swoim Ja seksualnym, o także o tym, jak można odkryć siebie na nowo – podczas zajęć zostaną omówione również praktyczne ćwiczenia do wykonania indywidualnie oraz z partnerem/ką.

16.00-17.30 (sala edukacyjna)
Pozytywne związki w małżeństwie (partnerstwie) – czy i kiedy są możliwe – prowadzenie: dr Marzena Kossakowska  

Podczas warsztatu porozmawiamy o tym, co psychologia pozytywna mówi o tzw. pozytywnych związkach w bliskich relacjach intymnych (małżeństwie, partnerstwie). Z badań naukowych wiemy, że dobry związek między małżonkami daje zdrowie psychiczne oraz somatyczne i w małżeństwie i w rodzinie. Jest też jedną z najważniejszych składowych szczęścia i dobrostanu według Martina Seligmana i innych badaczy szczęścia. Jak zadbać o swoje szczęście w związku, jak zadbać o szczęście partnera? Opowiemy o odkryciach dwóch psychoterapeutów amerykańskich, Johna i Julie Gottmanów, którzy burzą mity nt. związków i budują podwaliny prawdziwie dobrej relacji między partnerami.

Szczegółowe informacje i zapisy na www.strefapsyche.swps.pl

organizator: Uniwersytet SWPS Wrocław
partner: Muzeum Pana Tadeusza

O prelegentach

Izabela Jąderek – Psycholog, seksuolog. Edukatorka seksualna, polsko-angielski trener umiejętności psychospołecznych (National Open College w Wielkiej Brytanii), wykładowca akademicki. Na co dzień zajmuje się poradnictwem psychologicznym i seksuologicznym, współpracuje z organizacjami pozarządowymi (Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego, Fundacja Trans-Fuzja, Stowarzyszenie Akceptacja), działając na rzecz upowszechniania wiedzy z zakresu zdrowia seksualnego i psychicznego, wiedzy o znaczeniu seksualności i wspieraniem osób narażonych na wykluczenia społeczne. Autorka szeregu artykułów i publikacji o istocie seksualności oraz książki „Seksolatki. Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie”.

dr Marlena Kossakowska – psycholog zdrowia z sopockiego wydziału Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się psychologią pozytywną, ale swoją drogę naukową (i jako praktyk) rozpoczęła od psychologii klinicznej i zdrowia. Jej najważniejsze zainteresowania badawcze koncentrują się wokół identyfikowania pozytywnych aspektów radzenia sobie ze stresem choroby przewlekłej. Zaadaptowała także kilka narzędzi badawczych z zakresu psychologii pozytywnej. Jest członkiem Zarządu International Positive Psychology Association (IPPA). W roku 2013 została nominowana do prestiżowej nagrody: Christopher Peterson Gold Medal przez International Positive Psychology Association. W latach 2013-2014 przebywała na stażu naukowym w Positive Psychology Center, University of Pennsylvania, Philadelphia PA, USA u dr. Martina Seligmana.

dr Robert Kowalczyk – dr n. med., mgr psychologii. Psycholog, seksuolog kliniczny (specjalizacja 2007), biegły sądowy. Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003), Studiów podyplomowych z zakresu opiniowania sądowo-psychologicznego: Uniwersytet Śląski w Katowicach (2007), Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu (2007). Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpracuje (wykładowca) z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor i współautor ponad 60. publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS.

dr Katarzyna Waszyńska – psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. Okresowo współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 roku.

prof. Bogdan Wojciszke – psycholog, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego. W ramach staży naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oxfordzie. Stypendysta Fundacji Humboldta. Uzyskał liczne nagrody, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania dotyczące takich zagadnień, jak spostrzeganie i ocenianie ludzi (w tym samego siebie), interesują go zwłaszcza dwa rodzaje treści, jakie odgrywają tu kluczową rolę – sprawczość (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele) i wspólnotowość (moralność i funkcjonowanie społeczne) oraz zasady dokonywania ocen moralnych. Po drugie, bada spostrzeganie świata społecznego, interesuje go powszechne w Polsce zjawisko delegitymizacji (pozbawiania prawomocności) porządku społecznego i jego następstwa. Po trzecie, psychologia statusu i władzy, przede wszystkim, w jaki sposób podwyższenie statusu czy nabycie władzy zmienia funkcjonowanie człowieka.