pokaz specjalny w ramach Weekendu Niepodległości w Ossolineum
„I tak zakwitnie szczęście i Rzeczpospolita”
– świat szlacheckiego dworu na kartach
„Pana Tadeusza”
- 11 listopada 2024 (poniedziałek),
godz. 12.00–13.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
- prowadzenie: Marta Dardzińska
- Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Rynek 6, Wrocław
11 listopada 2024 o godzinie 12.00 zapraszamy do Salonu Romantycznego w Muzeum Pana Tadeusza na prelekcję o świecie szlacheckim ukrytym na kartach „Pana Tadeusza”.
„Pan Tadeusz”, choć stanowi wytwór wyobraźni poety, jest mocno zanurzony w realiach świata szlacheckiego przełomu XVIII i XIX wieku – Mickiewicz wiernie odmalował na kartach poematu pejzaż obyczajów i kultury szlacheckiej schyłku I Rzeczpospolitej. Codzienność dworu i jego mieszkańców, znana zarówno z kart „Pana Tadeusza”, jak i z przekazów źródłowych, jest ujmująca w swojej prowincjonalnej prostocie i zarazem fascynująca w staropolskiej fantazyjności. Z okazji Święta Niepodległości sięgniemy do szlacheckich korzeni polskiej tożsamości narodowej i zanurzymy się w arkadyjską atmosferę Soplicowa, porównując ją z realiami historycznymi epoki podczas prelekcji „Świat szlacheckiego dworu na kartach Pana Tadeusza”, którą poprowadzi Marta Dardzińska.
Prowadząca
Marta Dardzińska – asystent w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”, absolwentka historii sztuki, filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, rekonstruktorka historyczna czasów baroku i epoki napoleońskiej. Od lat angażuje się w projekty popularyzatorskie i kulturalne, współpracując m.in. z Oleśnickim Domem Spotkań z Historią i wrocławską Fundacją „Mosty Kultury”. W kręgu jej zainteresowań leży relacja pomiędzy kulturą materialną a kulturą duchową epoki baroku, kontrreformacyjna sztuka sakralna i dziedzictwo monastyczne, a największym zamiłowaniem darzy czasy staropolskie wraz z obyczajowością szlachecką. Z Muzeum Pana Tadeusza związana od 2018 roku.