Warsztaty dla dorosłych

Światłoczułe. Warsztaty fotograficzne dla dorosłych

Światłoczułe. Warsztaty fotograficzne dla dorosłych

Podczas nowego cyklu warsztatów dla dorosłych zajmiemy się dawnymi technikami fotograficznymi. Będziemy szukać głębi ostrości, podglądać Słońce, zdobędziemy wiedzę na temat tajemniczych substancji znajdujących się w ciemni fotograficznej. Warsztaty praktyczne z elementami teoretycznymi, przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych fotografią – zarówno tych rozpoczynających przygodę, jak i tych, których znudziło cyfrowe zapisywanie obrazu i chcieliby sięgnąć źródeł oraz wzbogacić warsztat o analogowe techniki.

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny od 20. dnia poprzedniego miesiąca na stronie www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl

PROGRAM NA SEZON 2018/2019

Aktualne

Kwiecień 2019

Szczelnie zamykana puszka po kawie, pudełko po butach, walizka, a nawet lodówka. Co łączy te przedmioty? Wszystkie mogą stać się aparatami, robiącymi miękkie, klimatyczne zdjęcia. Tchnij życie w dawne przedmioty i spróbuj sam stać się konstruktorem. Na zajęciach zapoznamy się z podstawowymi zasadami tworzenia aparatu otworkowego i wykonamy czarno-białe zdjęcia.

____________________________________________________

MINIONE

LUTY 2019

  • 2 lutego 2019 (sobota), godz. 16.00
    Wielki błękit. Cyjanotypia

Jedna z najstarszych technik fotograficznych i jednocześnie najmniej trwała. Cyjanotypia pozwala w prosty sposób uzyskać odbitki o pięknej błękitnej barwie. Obraz powstaje poprzez stykowe naświetlanie przedmiotów, roślin lub negatywów na papierze pokrytym światłoczułym roztworem, który ciemnieje pod wpływem działania światła słonecznego.

Grudzień 2018

  • 1 grudnia 2018 (sobota), godz. 16.00
    W dobrej tonacji. Izohelia

„Artysta młody, jakże piękne, zjawiskowe daje rzeczy” – tak Jan Bułhak pisał o Witoldzie Romerze w recenzji z I Międzynarodowego Salonu Fotografiki na łamach miesięcznika „Fotograf Polski” (1927 r.). Syn słynnego kartografa był jednak nie tylko uzdolnionym fotografem, ale też organizatorem Katedry Fototechniki Politechniki Wrocławskiej i wybitnym naukowcem. Na zajęciach będziemy mieli okazję wykonać zdjęcia w technice, którą sam stworzył – izohelii.

Październik 2018

  • 6 października 2018 (sobota), godz. 16.00
    Utrwalić drogę słońca. Solarigrafia

Zapraszamy na warsztaty z pogranicza sztuki i astronomii. Miejsca wschodu i zachodu Słońca ulegają przesunięciu każdego dnia. Wraz z tą zmianą w ciągu roku zmienia się również wysokość Słońca nad horyzontem. Postaramy się zapisać ten pozorny ruch, wykorzystując solarigrafię – technikę długotrwałego naświetlania materiału światłoczułego, w której używa się aparatów bezobiektywowych, tworzonych najczęściej przez samych autorów.

____________________________________________________

prowadzenie cyklu:
Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.