Światłoczułe. Warsztaty fotograficzne dla dorosłych
Podczas nowego cyklu warsztatów dla dorosłych zajmiemy się dawnymi technikami fotograficznymi. Będziemy szukać głębi ostrości, podglądać Słońce, zdobędziemy wiedzę na temat tajemniczych substancji znajdujących się w ciemni fotograficznej. Warsztaty praktyczne z elementami teoretycznymi, przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych fotografią – zarówno tych rozpoczynających przygodę, jak i tych, których znudziło cyfrowe zapisywanie obrazu i chcieliby sięgnąć źródeł oraz wzbogacić warsztat o analogowe techniki.
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny od 20. dnia poprzedniego miesiąca na stronie www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
PROGRAM NA SEZON 2018/2019
Aktualne
Kwiecień 2019
- 6 kwietnia 2019 (sobota), godz. 16.00
Magia obrazu. Fotografia otworkowa - >>formularz zgłoszeniowy
Szczelnie zamykana puszka po kawie, pudełko po butach, walizka, a nawet lodówka. Co łączy te przedmioty? Wszystkie mogą stać się aparatami, robiącymi miękkie, klimatyczne zdjęcia. Tchnij życie w dawne przedmioty i spróbuj sam stać się konstruktorem. Na zajęciach zapoznamy się z podstawowymi zasadami tworzenia aparatu otworkowego i wykonamy czarno-białe zdjęcia.
____________________________________________________
MINIONE
LUTY 2019
- 2 lutego 2019 (sobota), godz. 16.00
Wielki błękit. Cyjanotypia
Jedna z najstarszych technik fotograficznych i jednocześnie najmniej trwała. Cyjanotypia pozwala w prosty sposób uzyskać odbitki o pięknej błękitnej barwie. Obraz powstaje poprzez stykowe naświetlanie przedmiotów, roślin lub negatywów na papierze pokrytym światłoczułym roztworem, który ciemnieje pod wpływem działania światła słonecznego.
Grudzień 2018
- 1 grudnia 2018 (sobota), godz. 16.00
W dobrej tonacji. Izohelia
„Artysta młody, jakże piękne, zjawiskowe daje rzeczy” – tak Jan Bułhak pisał o Witoldzie Romerze w recenzji z I Międzynarodowego Salonu Fotografiki na łamach miesięcznika „Fotograf Polski” (1927 r.). Syn słynnego kartografa był jednak nie tylko uzdolnionym fotografem, ale też organizatorem Katedry Fototechniki Politechniki Wrocławskiej i wybitnym naukowcem. Na zajęciach będziemy mieli okazję wykonać zdjęcia w technice, którą sam stworzył – izohelii.
Październik 2018
- 6 października 2018 (sobota), godz. 16.00
Utrwalić drogę słońca. Solarigrafia
Zapraszamy na warsztaty z pogranicza sztuki i astronomii. Miejsca wschodu i zachodu Słońca ulegają przesunięciu każdego dnia. Wraz z tą zmianą w ciągu roku zmienia się również wysokość Słońca nad horyzontem. Postaramy się zapisać ten pozorny ruch, wykorzystując solarigrafię – technikę długotrwałego naświetlania materiału światłoczułego, w której używa się aparatów bezobiektywowych, tworzonych najczęściej przez samych autorów.
____________________________________________________
prowadzenie cyklu:
Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.