#muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury
Dzieci ze specjalnymi potrzebami

Program III spotkania


17 czerwca 2021
(czwartek)

W ciszy. Dzieci niesłyszące i słabosłyszące w świecie kultury

9.15 | Dzieci niesłyszące i słabosłyszące w instytucji kultury. Wiedza i praktyka. Panel ekspercki

Ekspertki: Kinga Hołda-Justycka, specjalista ds. wystawienniczo-edukacyjnych w „Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek”; Wioletta Boczar-Dominiak, pedagożka, surdopedagożka, terapeutka i tłumaczka na PJM

Prowadzenie panelu: Paulina Galanciak, animatorka kultury, fotografka, kuratorka, liderka dostępności. Prezeska Fundacji TIFF Collective

10.45 | dyskusja

11.15–11.45 | przerwa

11.45 | „Tej ciszy chwila była…”. Nie tylko Podstawy Polskiego Języka Migowego. Warsztaty

Prowadzenie: Wioletta Boczar-Dominiak, pedagożka, surdopedagożka, terapeutka i tłumaczka na PJM


Ekspertki

Paulina Anna Galanciak – animatorka kultury, fotografka, kuratorka, liderka dostępności. Prezeska Fundacji TIFF Collective. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Animacji i edukacji kulturalnej (2018, 2020) oraz Gminy Wrocław (2020). Zaangażowana w tworzenie międzynarodowego festiwalu fotografii TIFF Festival, przestrzeni rozwoju przez sztukę TIFF Center i projektów edukacyjnych TIFF Academy zarówno jako kuratorka, inicjatorka, jak i koordynatorka. Pomysłodawczyni Brave Together – twórczego projektu integracyjnego, który od 2019 roku działa pod nazwą Be Together w Fundacji TIFF Collective. Współtwórczyni projektu Zmapuj Siebie – wspomagającego dziewczyny i kobiety w mapowaniu swoich możliwości i świadomym decydowaniu o swojej przyszłości. Prowadziła liczne warsztaty artystyczne i społeczne. Od 2020 r. liderka dostępności w Sieci Liderów i Liderek Dostępności; wprowadzała tematy dostępności w BWA Wrocław czy ODA Firlej. 

Kinga Hołda-Justycka – urodzona w 1987 roku. Pochodzi z Katowic, gdzie ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Fotografii Warszawskiej Szkoły Fotografii i  Grafiki Projektowej w Warszawie. Pracuje w Instytucji  Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” w Katowicach  jako młodszy specjalista wystawienniczo-edukacyjny. Zajmuje się nie tylko grafiką, ale także fotografią i filmem. Na swoich fotografiach Kinga potrafi uchwycić chwile, których inni nie widzą. Uczestnik wielu plenerów artystycznych dla osób niesłyszących w Polsce i za granicą. Organizacja wystaw dla osób niesłyszących, materiały  w PJM, materiały promocyjne i reklamowe na wystawy, reklama w mediach i sieciach społecznościowych. Prowadzenie warsztatów fotograficznych dla dzieci i młodzieży dla osób niesłyszących. Kuratorka wystawy dla osób niesłyszących oraz słabosłyszących w Katowice Miasto Ogrodów.

Wioletta Boczar-Dominiak – pedagożka, surdopedagożka, terapeutka. Współtworzy ogólnopolskie inicjatywy, angażujące osoby z niepełnosprawnością słuchu lub wzroku w działania kulturalne. Konsultantka programów włączających. Tłumaczka spektakli teatralnych i warsztatów na Polski Język Migowy. Współpracuje z Fundacją na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA.

Patroni medialni

  • Fundacja Czas Dzieci
  • Fundacja Rodzic w mieście
  • Dzieciaki w Plecaki

Projekt „#muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury. Dzieci ze specjalnymi potrzebami” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkdnis logo