Wykłady i spotkania

Sztuka porusza – warsztaty dla dorosłych

SZTUKA PORUSZA

Wakacyjny cykl zajęć „Sztuka porusza” to pięć spotkań, podczas których skupimy się na poszukiwaniu i odnawianiu kontaktu z własnym ciałem w przestrzeni Muzeum Pana Tadeusza.

Wykorzystamy techniki zaczerpnięte z jogi, plastyki ruchu i improwizacji, kontakt z „żywym” dziełem oraz możliwości współczesnych technologii komputerowych. Wychodzimy z założenia, że fizycznie doświadczamy nie tylko zmęczenia i stresu, ale też przyjemności płynącej z doświadczenia estetycznego.

Każda godzina zajęć podzielona będzie na dwie części. W pierwszej zajmiemy się poszukiwaniem kontaktu z ciałem przez pracę nad oddechem i trening koncentracji . Wewnętrznej superwizji zostaną poddane kolejno: stopy, dolny odcinek kręgosłupa, klatka piersiowa, barki i ręce oraz głowa. W drugiej części zajęć poddamy się eksperymentowi doświadczania dzieł sztuki – sprawdzimy, jak na doznania zmysłowe reaguje uspokojony i zrelaksowany umysł.

Warsztaty dają możliwość zrelaksowania się po dniu spędzonym w pracy.

Terminarz i tematy zajęć:

Każde spotkanie będzie miało miejsce w innej sali Muzeum Pana Tadeusza

• 6.07.2016 Stopy

Wbrew etykiecie staniemy boso w romantycznym Salonie. Sprawdzimy, jak ćwiczenia fizyczne wpływają na odbiór muzyki i malarstwa.

• 13.07.2016 Kręgosłup

Dzieło Adama Mickiewicza kształtowało kręgosłup moralny pokoleń Polaków. Sala poświęcona znaczeniu Pana Tadeusza będzie dobrym miejscem do budowania świadomości tej partii ciała.

• 20.07 Klatka piersiowa

,,Miej serce i patrzaj w serce”: te słowa Adama Mickiewicza będą mottem ćwiczeń w sali poświęconej życiu poety.

• 27.07.2016 Ręce i dłonie

Inspirując się sarmackimi pojedynkami, potrenujemy ręce i dłonie w sali ukazującej życie w szlacheckim dworze.

• 03.08.2016 Głowa

Wykorzystamy ekrany parowe znajdujące się w Powidokach, aby spojrzeć na rzeczywistość i na siebie z różnych perspektyw. Dowiemy się, jak unikać błędów w myśleniu, które doprowadzają do zaburzeń psychosomatycznych.

Początek zajęć o 16.30, koniec o 18.00.

Prowadzenie: Lucyna Piwowarska -Dmytrów, kulturoznawczyni, animatorka kultury, tancerka związana m.in. z Wrocławskim Teatrem Pantomimy

zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl

wstęp w cenie biletu do muzeum (20 zł normalny, 10 zł ulgowy)