• 18 listopada 2021 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • transmisja live

Tadeusz Różewicz ogląda obrazy– spotkanie z Krystyną Czerni i Joanną Adamowską w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Pan Tadeusz Różewicz”.

Kochałem, kocham i zawsze będę kochać malarzy – mówił Tadeusz Różewicz. Podczas spotkania opowiemy więcej o tej miłości, która wymagała poświęceń – dalekich podróży i długich godzin spędzanych w muzeach, a której owocem były teksty, niejednokrotnie artykułujące poczucie klęski – niemożność przełożenia obrazu na język poezji. Mimo, a może dzięki tej świadomości, poeta pozostawił po sobie wiele interesujących tekstów o sztuce. Ich spora część, zachowana w niewydanej korespondencji, czeka na odkrycie.

Goście

Joanna Adamowska – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, autorka książek „Różewicz i Herbert. Aksjologiczne aspekty twórczości” (Universitas, Kraków 2012), „Sens kobaltu. Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza spotkania z malarzami” (PWM, Kraków 2018) oraz artykułów w tomach zbiorowych. Uhonorowana brązowym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” za współtworzenie Warsztatów Herbertowskich w latach 2006–2018 oraz publikowanie szkiców naukowych w serii Biblioteka Pana Cogito.

Krystyna Czerni – pisarka, krytyk i historyk sztuki. Zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku, oraz problemami sztuki sakralnej. W latach 1980–2011 współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”,miesięcznikiem „Znak” i Telewizją Kraków (audycje Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Publikowała w wielu periodykach kulturalnych, czasopismach fachowych i katalogach wystaw. Opracowała edytorsko prace wybrane Mieczysława Porębskiego dla WL, eseje i wywiady Jerzego Nowosielskiego dla wyd. ZNAK, oraz korespondencję Tadeusza Różewicza z Zofią i Jerzym Nowosielskimi i z Ryszardem Przybylskim. Wydała m.in.: „Nie tylko o sztuce” (1993), „Rezerwat sztuki” (2000), „Kantor –malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty” (2003), „Nowosielski” (2006), „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” (2011, 2018), „Tadeusz Kantor. Spacer po linie (2015), „Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna” (2015), „Nowosielski w Lublinie” (2015), „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” (2019). W latach 1983–2018 związana z Instytutem Historii Sztuki UJ, obecnie z Międzynarodowym Instytutem Badań nad Sztuką IRSA; pracuje nad kolejnymi tomami korpusu sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego, oraz nad dalszym opracowaniem korespondencji Tadeusza Różewicza.

Prowadzenie

Maria Marszałek  – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award” dla młodych pracowników muzeów, nauczyciel akademicki. Pracuje w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza, współautorka wystawy „Pan Tadeusz Różewicz”, autorka publikacji naukowych, scenariuszy filmowych oraz esejów i materiałów edukacyjnych poświęconych poecie. Wciąż pracuje nad rozprawą doktorską o ekfrazach.

mkdnis logo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Patroni

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura, Wroclife, Magazyn Szum

Partner medialny: Tygodnik Powszechny