„Tak było po dawnemu” – opowieści o kulturze staropolskiej

• wybrane soboty, godz. 16.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Dostępne od 20. dnia miesiąca poprzedzającego spotkanie.
Marta Grzywna w zrekonstruowanym stroju

Jak umierano i kochano w czasach staropolskich, w czym kobieta szła do ślubu, a w czym była składana do trumny? Jak naprawdę wyglądało pożycie małżeńskie najsłynniejszej pary XVII wieku, Marysieńki i króla Sobieskiego? Cykl wiosennych spotkań w Muzeum Pana Tadeusza, poświęconych siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej, będzie okazją do posłuchania o intrygujących aspektach polskiej historii, a także wejścia w rozmowę i zadania pytań prowadzącej, która wystąpi w rekonstrukcji historycznego stroju związanym z omawianym tematem.

Poradnik dobrego umierania – o śmierci z barokowym rozmachem

18 kwietnia 2020 (sobota), godz. 16.00

Jak 400 lat temu wyglądał koniec ziemskiej wędrówki w kobiecym wydaniu, dlaczego staropolskie damy spisywały testamenty w najpiękniejszych dniach swojego życia, czym osładzały sobie oczekiwanie na śmierć? Podczas pierwszego spotkania z cyklu „Tak było po dawnemu” – opowieści o kulturze staropolskiej zgłębimy tajemnice łoża śmierci barokowych niewiast stanu szlacheckiego.

Prowadzenie

Marta Grzywna – edukatorka w Muzeum Pana Tadeusza, studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum jej zainteresowań leży okres staropolski, ze szczególnym uwzględnieniem obyczajowości i mentalności doby polskiego baroku, a także sfery duchowej i aspektu religijnego epoki. Od trzech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną damskich sylwetek XVII wieku.