„Tak było po dawnemu” – opowieści o kulturze staropolskiej

  • wybrane dni, godz. 17.00
  • spotkania dostępne wyłącznie w formie transmisji online na profilu Muzeum Pana Tadeusza na Facebooku

Jak kochano i umierano w czasach staropolskich, w czym kobieta szła do ślubu, a w czym składano ją do trumny? Jak naprawdę wyglądało pożycie małżeńskie najsłynniejszej pary XVII wieku, Marysieńki i króla Sobieskiego? Cykl spotkań online w Muzeum Pana Tadeusza poświęconych siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej będzie okazją do posłuchania o intrygujących aspektach polskiej historii, a także zadania (za pośrednictwem Facebooka) pytań prowadzącej, która wystąpi w rekonstrukcji historycznego stroju związanego z omawianym tematem.

Program


„O ziemiańskich tradycjach wielkopostnych” – wykład w ramach trzynastej edycji festiwalu Nowe Epifanie

10 marca 2022 (czwartek), godz. 18.00

Jak okres Wielkiego Postu zapisał się w pamięci minionych pokoleń? Czym dla XIX-wiecznych Polaków był czas oczekiwania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego, jakie tradycje królowały na ziemiańskich dworach oraz ile z nich pozostało do dziś? Podczas spotkania „O ziemiańskich tradycjach Wielkopostnych” z okazji Festiwalu Nowe Epifanie, cofniemy się w czasie o sto pięćdziesiąt lat i przypomnimy, jak wyglądał przedświąteczny czas w szlacheckich dworach. Oddając głos minionym pokoleniom, sięgniemy do ich wspomnień i czytanych dawniej lektur duchowych.


Święta w ziemiańskim dworze o szlacheckich tradycjach bożonarodzeniowych

12 grudnia 2021 (niedziela), godz. 16.00

Tradycje świąteczne kultywowane przez Polaków podczas obchodów Bożego Narodzenia mają w większości stary, szlachecki rodowód, sięgający czasów staropolskich. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać opowieści o barwnych tradycjach dotyczących tego wyjątkowego czasu, prześledzić przygotowania do wieczerzy wigilijnej, poczuć atmosferę świątecznego dworu. Bez wątpienia zgromadzeni goście rozpoznają w przytaczanych tradycjach obrazy i wspomnienia z własnych domów rodzinnych. Świąteczna opowieść w Muzeum Pana Tadeusza pozwoli poznać genezę bożonarodzeniowych obyczajów oraz pogłębić wiedzę o dawnej kulturze polskiej.


Smaki epopei, czyli co jedli bohaterowie „Pana Tadeusza”

18 września 2021 (sobota), godz. 17.00

Spotkanie online w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Pana Tadeusza.

„Aby cenić litewskie pieśni i potrawy,
Trzeba mieć zdrowie, na wsi żyć, wracać z obławy”

Podczas lektury naszej narodowej epopei można czasami zgłodnieć: opisy wielogodzinnych uczt, śniadań czy wspólnego zajadania się bigosem obudzą kubki smakowe każdego czytelnika, bez względu na jego dietę. Co takiego jedli bohaterowie „Pana Tadeusza”? Jakie były zwyczaje dotyczące posiłków? I ile z Mickiewiczowskiego bigosu znajdziemy w tym gotowanym dzisiaj? Zapraszamy na spotkanie, w ramach którego wspólnie odkryjemy kulinarne tajemnice Soplicowa. (Lepiej słuchać go z pełnym brzuchem!).


„Odkryć zakryte” – co kryło się pod kobiecymi sukniami?

15 kwietnia 2021 (czwartek), godz. 17.00

Bielizna do końca średniowiecza pozostawała tematem tabu jako ten element ubioru, którego nigdy nie pokazywano publicznie i który zawsze ukrywano przed oczami innych ludzi. Od XVI wieku bielizna zaczęła odgrywać ważną rolę w formowaniu sylwetki i robiła się coraz bardziej elegancka, noszono jeszcze więcej jej warstw i rodzajów, nierzadko tworząc skomplikowane konstrukcje. Kwietniowe spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się XVII-wiecznej damskiej sukni „od podszewki” i obnażenia tajemnic garderoby staropolskich dam.


Miłość staropolska, czyli jak kochali sarmaci?

13 maja 2021 (czwartek), godz. 17.00

Serce czy rozum? – czym kierowano się w zamierzchłych czasach przy wyborze małżonka? Jak wyrażano uczucie i jaką miłość stawiano na piedestale jako „idealną”? Z jakich afrodyzjaków korzystano w czasach staropolskich? Co ciążyło na miłości spod znaku Erosa, czyniąc ją nierzadko owocem zakazanym? Na majowym spotkaniu z cyklu „Tak było po dawnemu” poruszymy nie tylko kwestie miłości romantycznej, ale także zmysłowej.


Prowadząca

Marta Dardzińska – pracowniczka Działu Obsługi Widowni Muzeum Pana Tadeusza, studentka filologii polskiej i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum jej zainteresowań leży okres staropolski, ze szczególnym uwzględnieniem obyczajowości i mentalności doby polskiego baroku, a także sztuka sepulkralna i aspekt religijny epoki. Od czterech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną damskich sylwetek XVII wieku. Autorka strony Nobilis Domina/silva.rerum.xvii.