Wydarzenia towarzyszące wystawie „1945. Czy to jest wolność?”

Spotkanie z Michałem Bilewiczem, autorem książki „Traumaland: Polacy w cieniu przeszłości”


  • 12 czerwca 2025 (czwartek), godzina 18.00
  • prowadzanie: Marcin Szyjka
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Rynek 6, Wrocław 
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum 

„1945. Czy to jest wolność?”

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „1945. Czy to jest wolność?” zapraszamy na spotkanie z profesorem Michałem Bilewiczem, autorem książki „Traumaland: Polacy w cieniu przeszłości”, które poprowadzi Marcin Szyjka.

Podczas spotkania porozmawiamy na temat książki, w której analizowany jest wpływ historii na psychikę Polaków na tle innych narodowości. Badania profesora Michała Bilewicza obejmują szczególnie wpływ drugiej wojny światowej i to właśnie związki między doświadczeniem wojny a współczesną kondycją psychiczną będą zasadniczym tematem rozmowy. Nawiążemy do wystawy „1945. Czy to jest wolność?” prezentowanej w Muzeum Pana Tadeusza i pytań, które się na niej pojawiają.


O książce „Traumaland: Polacy w cieniu przeszłości”

Michał Bilewicz zaprasza do zgłębienia społecznej psychologii Polaków. Pokazuje, że nie jesteśmy unikalni. Podobnie jak inne historycznie straumatyzowane narody przystosowaliśmy się do trudnych warunków, w których przyszło żyć naszym przodkom. Czy jednak jesteśmy skazani na ciągłe przypominanie trudnej historii? Czy istnieje droga wyjścia ze świata lęków i nadwrażliwości? Książka „Traumaland” nie tylko pozwala zrozumieć, jak historia ukształtowała nasze codzienne zachowania, lęki i obsesje. Przedstawia też wskazówki, jak nie dać się upiorom z przeszłości.

Wydawnictwo Mando 2024
Materiały Wydawcy


Autor

Michał Bilewicz – psycholog społeczny i polityczny, pracownik Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Zajmuje się psychologicznymi mechanizmami pojednania, pamięci zbiorowej, traumy i uprzedzeń. Laureat Nagrody im. Nevitta Sanforda przyznanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Psychologii Politycznej (ISPP).


Prowadzący

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Muzeum Pana Tadeusza, pracował też w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” 2013–2015, obecnie zajmujący się m.in. zbiorami Tadeusza Różewicza. Współautor wystaw poświęconych twórczości poety. Współprowadzący cykle „Misja Polska: Misja Wrocław” i „Środy nad książką”, „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” które organizowane są w Muzeum od 2016 roku. Współautor wystawy stałej „Pan Tadeusz Różewicz” oraz wystaw czasowych „Greta. Zajęcia dodatkowe”, „1945. Czy to jest wolność?”.

Stopka_transparentna

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.