Rok Aleksandra Fredy w Ossolineum

  • 17–18 czerwca 2023 (sobota–niedziela), godz. 10.00–17.00
  • prezentacja rękopisu „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry w Muzeum Pana Tadeusza
  • wstęp w ramach biletu do muzeum
  • 18 czerwca 2023 (niedziela), godz. 12.00
  • prezentacja kuratorska
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Trzy po trzy o Fredrze” – prezentacja rękopisu oraz spotkanie kuratorskie organizowane w Muzeum Pana Tadeusza w ramach obchodów Roku Aleksandra Fredry w Ossolineum.

Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry od 17 do 18 czerwca 2023 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na pokaz oryginalnego manuskryptu „Trzy po trzy. Dzieło będzie można oglądać na wystawie stałej Rękopis Pana Tadeusza” przez cały weekend od 10.00 do 17.00.

Dodatkowo w niedzielę o godzinie 12.00 zapraszamy na spotkanie kuratorskie pt. „Trzy po trzy o Fredrze, które poprowadzi kustosz Małgorzata Orzeł, kierowniczka Działu Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Aleksandra Fredry w Ossolineum, które przechowuje w swoich zbiorach znakomitą kolekcję rękopisów komedii Aleksandra Fredry, w tym autograf „Zemsty”.

230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry

Aleksander Fredro wielki polski komediopisarz, urodzony 20 czerwca 1793 (lub 1791) roku w Surochowie pod Przemyślem, zmarły 15 lipca 1876 roku we Lwowie. Pozostawił po sobie wielką spuściznę literacką, gdzie, obok znakomitych komedii, miejsce szczególne zajmuje pamiętnik „Trzy po trzy, powstały w latach 1844–1846, wielokrotnie następnie uzupełniany i poprawiany. Memuar ten był jego ulubionym dziełem. Fredro, jako oficer ordynansowy sztabu Napoleona, przeszedł tak zwaną kampanię odwrotową 1812–1813 i był świadkiem końca Wielkiej Armii. W pamiętniku zawarł swoje wspomnienia i refleksje dotyczące tego okresu życia, pisane z pespektywy ponad trzydziestu lat. To nie tylko niezwykle ciekawy dokument literatury pamiętnikarskiej, ale przede wszystkim dzieło o ogromnych walorach literackich, ze względu na zawarty w nim humor i narracyjny dystans.

Aleksander Fredro pełnił także funkcję zastępcy kuratora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w latach 1835–1842. Potomkowie Fredry przekazali najcenniejsze manuskrypty do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza