„Turystyka sudecka w czasach Stęczyńskiego”
– wykład popularyzatorski w ramach wystawy

• 8 maja 2022 (niedziela), godz. 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odbioru w kasach muzeum od 20 kwietnia 2022

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wykład prof. Tomasza Przerwy pt. „Turystyka sudecka w czasach Stęczyńskiego”

Na przestrzeni wieku XIX coraz więcej osób przemierzało Śląsk, poznając jego naturalne piękno, przeszłość i teraźniejszość. Wśród nich znajdował się Bogusz Zygmunt Stęczyński, którego niepowtarzalny zapis z podróży – po tym pruskim wtenczas regionie – niezmiennie budzi zainteresowanie kolejnych pokoleń badaczy. Warto przy tym sięgnąć również do innych relacji z tego okresu i spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak postrzegano wówczas Sudety i postępy w ich turystycznym zagospodarowaniu. A był to czas, gdy rozkwitały uzdrowiska i rosło zainteresowanie wędrówkami górskimi lecz jednocześnie należy zauważyć, że na turystyczny przełom przyszło jeszcze poczekać, a termin „turystyka” dopiero zaczynał się upowszechniać.

Prowadzący

Tomasz Przerwa – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktor naczelny Śląskiego Kwartalnika Historycznego „Sobótka”, autor szeregu publikacji z zakresu historii lokalnej i regionalnej, transportu i ruchu turystycznego. Spośród licznych jego prac wypada wyróżnić pionierskie monografie poświęcone turystyce w Sudetach: „Odkryli dla nas piękno gór. Trzy śląskie organizacje górskie (1882–1945)”, „Między lękiem i zachwytem. Sporty zimowe w śląskich Sudetach i ich znaczenie dla regionu (do 1945 r.)”, oraz „Wędrówka po Sudetach. Szkice z historii turystyki śląskiej przed 1945 r.”

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza