Uchwycić genius loci

oprowadzanie po wystawie czasowej Stał dwór szlachecki

• 13 marca 2020 (piątek), godz. 16.00
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Waldemar Śliwczyński
fot. Waldemar Śliwczyński

Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego autor, Waldemar Śliwczyński, opowie o tym, jak powstały fotografie miejsc odwiedzonych przez Adama Mickiewicza.

Waldemar Śliwczyński fotografował starym, ciężkim, około stuletnim aparatem miechowym z czarną płachtą – wszystko po to, aby zbliżyć się do czasów, w których żył i tworzył Mickiewicz. Sfotografowane miejsca, zwłaszcza dwory wiejskie, ze względu na liczne przebudowy, których podejmowali się kolejni mieszkańcy, wyglądają dziś nieco inaczej niż pierwotnie. Podczas oprowadzania fotograf opowie, w jaki sposób uchwycił romantyczne genius loci gościnnych dworów wielkopolskich, w których Mickiewicz po raz ostatni kosztował ojczystych potraw i dotykał szlacheckiej, polskiej tradycji.

O fotografie

Waldemar Śliwczyński – (1958) członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawca i redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” (do 2012) oraz „Wiadomości Wrzesińskich” (od 1991), właściciel Wydawnictwa Kropka Śliwczyńscy, absolwent kulturoznawstwa i filozofii na UAM w Poznaniu, mieszka i pracuje we Wrześni. Jego książki – „Cisza” (2008) oraz „Topografia ciszy” (2012) oraz „808,2 km” (2015) zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na Fotograficzną Publikację Roku.