• wybrane soboty, godz. 16.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy 

Ukwiecona garderoba – warsztaty hafciarskie dla dorosłych

Do codzienności dawnych kobiet należało rękodzieło, którego tajniki i różnorodność zgłębiały od wczesnych lat dziewczęcych.

Podczas warsztatów poznamy tło historyczne sztuki haftowania, w którym specjalizowały się zarówno szlachetnie urodzone damy, jak również mieszczki i kobiety wiejskie, próbując różnorodnych technik i stylów hafciarskich.

Zajęcia będą składały się z dwóch części: podczas pierwszej uczestnicy posłuchają opowieści o wybranym zagadnieniu związanym z dawną obyczajowością i ubiorem, w drugiej podejmą samodzielne próby haftu według stylistyki i technik historycznych.


Prowadzenie

Marta Dardzińska – pracowniczka Działu Obsługi Widowni Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum jej zainteresowań leży obyczajowość staropolska, sztuka baroku i los kobiet z warstwy szlacheckiej. Od czterech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną XVII wieku, a także popularyzuje wiedzę o epoce staropolskiej, prowadząc profile Nobilis Domina/silva.rerum.xvii na Facebooku i silva.rerum.xvii na Instagramie.


Barwna i romantyczna kwieciste hafty z garderoby XIX-wiecznej damy

29 stycznia 2022 (sobota), godz. 16.00

Subtelna estetyka mody damskiej epoki napoleońskiej czerpała z bogactwa botaniki, tworząc piękne hafty inspirowane kwiatami. Zdobiono w ten sposób nie tylko suknie, ale także bieliznę, nanosząc na elementy garderoby wymyślne motywy roślinne. Podczas styczniowego spotkania przywołamy w pamięci majowe ogrody i stworzymy autorskie projekty haftów, wzorowane na tych z epoki „Pana Tadeusza”. Spotkanie zostanie podzielone na dwie części: teoretyczną, w przestrzeni wystawy, oraz praktyczną, w sali warsztatowej.

W trosce o bezpieczeństwo wszyscy uczestnicy zajęć zobowiązani są do okazania Unijnego Certyfikatu Covid.


Barokowa prostota haft konturowy

13 listopada 2021 (sobota), godz. 16.00

Częstym elementem zdobniczym ubiorów męskich i kobiecych były misterne hafty, nanoszone zarówno na odzież wierzchnią, jak i na bieliznę. Wyjątkową estetyką i prostotą odznaczały się zachodnioeuropejskie hafty konturowe, popularne w I połowie XVII wieku m.in. w Niderlandach, we Francji, Anglii czy w krajach niemieckich. W ten sposób zdobiono zazwyczaj bieliznę i czepki, co stanowiło nieodłączny element dawnego ubioru. Spotkanie podzielone będzie na dwie części – teoretyczną, podczas której prowadząca przedstawi zarys mody zachodnioeuropejskiej z I połowy XVII wieku i zaprezentuje przykład takiego ubioru. Druga część będzie miała charakter warsztatowy, podczas której uczestnicy wypróbują własnych sił w hafcie wg oryginalnych wzorów XVII-wiecznych.

 


Wzorzyste rańtuchy, czyli co nosiły Polki w XVII wieku

27 listopada 2021 (sobota), godz. 16.00

Staropolska moda kobieca z XVII wieku wyraźnie czerpała inspiracje z mody zachodnioeuropejskiej, zachowując jednak kilka typowo polskich elementów i detali. Jednym z nich były rańtuchy (nakrycie głowy),  które od XVII wieku były pięknie zdobione jedwabnymi haftami. Podczas listopadowego spotkania prowadząca nakreśli zarys ubiorów noszonych przez Polki w epoce wazowskiej, a swoją opowieść urozmaici prezentacją rekonstrukcji sukni damskiej z lat 1620. Podczas części warsztatowej uczestnicy samodzielnie wyhaftują motyw zdobniczy z rańtucha, na podstawie oryginalnego, XVII-wiecznego  wzoru.