lipiec–październik 2024
VIII Festiwal Tradycji Literackich
W 2024 roku Festiwal Tradycji Literackich odbywa się w Muzeum Pana Tadeusza już po raz ósmy. Bohaterami tegorocznej edycji są Kazimierz Wierzyński i Melchior Wańkowicz.
Festiwal Tradycji Literackich jest inspirowany twórczością i biografią pisarzy reprezentujących różne epoki i kierunki w literaturze: od 2017 każdej edycji patronuje diada lub triada twórców, a autorami ósmej są Kazimierz Wierzyński i Melchior Wańkowicz, patroni roku 2024. Po raz pierwszy w historii FTL bohaterami będą pisarze, którzy żyli w podobnym czasie. Jak potoczyły się artystyczne drogi autorów urodzonych odpowiednio w dzisiejszej Białorusi i Ukrainie? Jak ukształtowały ich te miejsca oraz późniejsze podróże po świecie i mieszkanie w innych krajach, oraz jak potoczyła się ich współpraca między innymi z paryską „Kulturą” i Radiem Wolna Europa? Elementy twórczości i biografii wykorzystamy, by zorganizować między innymi spotkania literackie, cykl warsztatów aktorskich dla seniorów i niewielką prezentację zbiorów Ossolineum.
Zapraszamy na wydarzenia ósmego Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza.
Program
„Nadbagaż”. Spotkanie z Michałem Rusinkiem
- 7 listopada 2024 (czwartek), godz. 17.00
- wstęp wolny
- prowadzenie: Dawid Szkoła
Michał Rusinek ze swoich podróży przywozi czytelnikom opowieści, anegdoty i wspomnienia. Ma ich tyle, że nie mieszczą się one w normalnym bagażu, ale stanowią pewnego rodzaju nadbagaż. „Na szczęście – pisze autor – żadna z linia lotnicza, nawet z tych najtańszych nie każe sobie płacić za nadbagaż opowieści”.
Rusinek wie doskonale, że od samych podróży bywają przyjemniejsze opowieści o nich. Zabarwiają się one wtedy subiektywnym spojrzeniem, humorem i sposobem odczuwania świata. Nie jest przy tym ważne, czy pojechało się do Finlandii, Kalifornii czy Zakopanego, bo wszędzie jest wszystko, wystarczy tylko korzystać ze zmysłów. Taka też jest książka, wokół której toczyć się będzie rozmowa z Rusinkiem. Jego „Nadbagaż” to bowiem zbiór felietonów o ludziach, przeszłości i pejzażach, ale też rodzinie, uczuciach i odczuwaniu. Przy czym napisany jest z lekkością godną mistrza krótkiej formy, zachowując przy tym swój ciężar gatunkowy.
Rozmowę poprowadzi Dawid Szkoła.
„Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza” – wystawa czasowa
- 12 lipca–6 października 2024
- wstęp w ramach biletu na wystawę stałą
Wystawa „Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza” jest częścią ósmej edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Autor „Na tropach Smętka” patronuje jej wraz z poetą Kazimierzem Wierzyńskim. Misją festiwalu jest przypominanie o twórczości pisarzy uznanych za klasyków i, co często idzie w parze, czytanych głównie przez uczniów pod przymusem oraz polonistów. Melchior Wańkowicz jest klasykiem polskiego reportażu, mistrzem gawędy, autorem pamiętników oraz podróżnikiem. Na wystawie zaprezentowano wydania jego reportaży podróżniczych z wyeksponowanymi fotografiami: starsze – z dwudziestolecia międzywojennego i okresu PRL-u oraz nowsze – z końca XX i początku XXI wieku; oryginalne zdjęcia ukazujące wizerunek reportażysty, a także fragment rękopisu Kazimierza Paszkowskiego poświęcony wędrówkom Wańkowicza. Wybrane eksponaty przedstawiają fotografie z kilku szczególnych miejsc na świecie widzianych z perspektywy autora – wędrowcy, podróżnika, tułacza, który przemierzał świat pieszo, kajakiem, samochodem. Odwiedzimy Meksyk, niemieckie Prusy Wschodnie, czyli dzisiejsze tereny Warmii i Mazur, Kanadę oraz Stany Zjednoczone (Chicago, Nowy Jork, Waszyngton i San Francisco). Przedstawimy także trylogię amerykańską: „Atlantyk – Pacyfik”, „Królik i oceany” i „W pępku Ameryki”.
„Tam i z powrotem – egzotyczne podróże Melchiora Wańkowicza” – spotkanie kuratorskie wokół wystawy czasowej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
- 14 września 2024 (sobota), godz. 12.00–13.30
- prowadzenie: Magdalena Sudoł
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie „Tam i z powrotem – egzotyczne podróże Melchiora Wańkowicza” zorganizowane wokół wystawy „Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza”. Wańkowicz to klasyk polskiego reportażu. Na wystawie zaprezentowano wydania jego reportaży podróżniczych z wyeksponowanymi fotografiami: starsze – z dwudziestolecia międzywojennego i okresu PRL-u oraz nowsze – z końca XX i początku XXI wieku; oryginalne zdjęcia ukazujące wizerunek reportażysty, a także fragment rękopisu Kazimierza Paszkowskiego poświęcony wędrówkom Wańkowicza. Będą to między innymi „W kościołach Meksyku”, pierwsze dzieło w dorobku Wańkowicza, które w formie książkowej ukazało się w 1927 roku, pierwodruk „Na tropach Smętka”, który ukazał się w 1936 roku oraz „Tworzywo” będące zapisem życia Polonii w Kanadzie. Wystawę uzupełniają oryginalne fotografie przedstawiające Melchiora Wańkowicza (z lat 1945 oraz 1962), a także wspomnienia Kazimierza Paszkowskiego z 1974 roku spisane niedługo po śmierci autora. Do odwiedzenia ekspozycji zapraszamy dzieci i dorosłych. Dla tych drugich może być ona inspiracją do zaplanowania urlopu: objazdowej wycieczki autem po Stanach Zjednoczonych; rodzinnej wyprawy pod namiot na nieodkryte Mazury, czy podróży do dzikich terenów Kanady.
Wydarzenia dodatkowe
Warsztaty aktorskie dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku UWr inspirowane twórczością Kazimierza Wierzyńskiego
- kwiecień–czerwiec 2024
- prowadzenie: Beata Rakowska
- pokazy finałowe:
25 czerwca 2024 (wtorek),
godz. 17.30
26 czerwca 2024 (środa),
godz. 17.30
Warsztaty teatralne dla studentów aktorstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Uniwersytetu Wrocławskiego, zakończone występami 25 i 26 czerwca 2024. Aktorzy zaprezentują fragmenty sztuki Kazimierza Wierzyńskiego „Towarzysz Październik” oraz jego utwory poetyckie. Grupę prowadzi aktorka, Beata Rakowska. W poprzednich latach seniorzy w ramach zajęć pracowali nad prezentacją tekstów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Gabrieli Zapolskiej, Tadeusza Różewicza, Marii Konopnickiej oraz Aleksandra Fredry.
Beata Rakowska – aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa, lektor i pedagog. Związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym od 1996 roku oraz z Teatrem Komedia od 1998 roku. Znana z serialu „W Labiryncie” oraz „Świat według Kiepskich”, udzielała również głosu bohaterom animacji „Włatcy Móch”. Współpracuje ze studiem Voiceland przy nagraniach dubbingowych i lektorskich, a z Fundacją Katarynka przy przy nagraniach audiodeskrypcyjnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi warsztaty aktorskie z młodzieżą przy Wrocławskim Teatrze Współczesnym , warsztaty integracyjne i szkolenia z występów publicznych. Od ośmiu lat na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia teatralne z seniorami pod hasłem: terapia śmiechem.