lipiec–wrzesień 2024

VIII Festiwal Tradycji Literackich

W 2024 roku Festiwal Tradycji Literackich odbywa się w Muzeum Pana Tadeusza już po raz ósmy. Bohaterami tegorocznej edycji są Kazimierz Wierzyński i Melchior Wańkowicz.

Festiwal Tradycji Literackich jest inspirowany twórczością i biografią pisarzy reprezentujących różne epoki i kierunki w literaturze: od 2017 każdej edycji patronuje diada lub triada twórców, a autorami ósmej są Kazimierz Wierzyński i Melchior Wańkowicz, patroni roku 2024. Po raz pierwszy w historii FTL bohaterami będą pisarze, którzy żyli w podobnym czasie. Jak potoczyły się artystyczne drogi autorów urodzonych odpowiednio w dzisiejszej Białorusi i Ukrainie? Jak ukształtowały ich te miejsca oraz późniejsze podróże po świecie i mieszkanie w innych krajach, oraz jak potoczyła się ich współpraca między innymi z paryską „Kulturą” i Radiem Wolna Europa? Elementy twórczości i biografii wykorzystamy, by zorganizować między innymi spotkania literackie, cykl warsztatów aktorskich dla seniorów i niewielką prezentację zbiorów Ossolineum.

Zapraszamy na wydarzenia ósmego Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza.


Program


„Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza” – wystawa czasowa

 • 12 lipca–29 września 2024
 • wstęp w ramach biletu na wystawę stałą
wańkowicz_kwadrat_jasny2

Wystawa „Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza” jest częścią ósmej edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Autor „Na tropach Smętka” patronuje jej wraz z poetą Kazimierzem Wierzyńskim. Misją festiwalu jest przypominanie o twórczości pisarzy uznanych za klasyków i, co często idzie w parze, czytanych głównie przez uczniów pod przymusem oraz polonistów. Melchior Wańkowicz jest klasykiem polskiego reportażu, mistrzem gawędy, autorem pamiętników oraz podróżnikiem. Na wystawie zaprezentowano wydania jego reportaży podróżniczych z wyeksponowanymi fotografiami: starsze – z dwudziestolecia międzywojennego i okresu PRL-u oraz nowsze – z końca XX i początku XXI wieku; oryginalne zdjęcia ukazujące wizerunek reportażysty, a także fragment rękopisu Kazimierza Paszkowskiego poświęcony wędrówkom Wańkowicza. Wybrane eksponaty przedstawiają fotografie z kilku szczególnych miejsc na świecie widzianych z perspektywy autora – wędrowcy, podróżnika, tułacza, który przemierzał świat pieszo, kajakiem, samochodem. Odwiedzimy Meksyk, niemieckie Prusy Wschodnie, czyli dzisiejsze tereny Warmii i Mazur, Kanadę oraz Stany Zjednoczone (Chicago, Nowy Jork, Waszyngton i San Francisco). Przedstawimy także trylogię amerykańską: „Atlantyk – Pacyfik”, „Królik i oceany” i „W pępku Ameryki”. 


„Tam i z powrotem – egzotyczne podróże Melchiora Wańkowicza” – spotkanie kuratorskie wokół wystawy czasowej

 • 14 września, godz. 12.00–13.30
 • prowadzenie: Magdalena Sudoł
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie „Tam i z powrotem – egzotyczne podróże Melchiora Wańkowicza” zorganizowane wokół wystawy „Tędy i owędy – wędrówki Melchiora Wańkowicza”. Wańkowicz to klasyk polskiego reportażu. Na wystawie zaprezentowano wydania jego reportaży podróżniczych z wyeksponowanymi fotografiami: starsze – z dwudziestolecia międzywojennego i okresu PRL-u oraz nowsze – z końca XX i początku XXI wieku; oryginalne zdjęcia ukazujące wizerunek reportażysty, a także fragment rękopisu Kazimierza Paszkowskiego poświęcony wędrówkom Wańkowicza. Będą to między innymi „W kościołach Meksyku”, pierwsze dzieło w dorobku Wańkowicza, które w formie książkowej ukazało się w 1927 roku, pierwodruk „Na tropach Smętka”, który ukazał się w 1936 roku oraz „Tworzywo” będące zapisem życia Polonii w Kanadzie. Wystawę uzupełniają oryginalne fotografie przedstawiające Melchiora Wańkowicza (z lat 1945 oraz 1962), a także wspomnienia Kazimierza Paszkowskiego z 1974 roku spisane niedługo po śmierci autora. Do odwiedzenia ekspozycji zapraszamy dzieci i dorosłych. Dla tych drugich może być ona inspiracją do zaplanowania urlopu: objazdowej wycieczki autem po Stanach Zjednoczonych; rodzinnej wyprawy pod namiot na nieodkryte Mazury, czy podróży do dzikich terenów Kanady.

Wydarzenia zamknięte


Warsztaty aktorskie dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku UWr inspirowane twórczością Kazimierza Wierzyńskiego

 • kwiecień–czerwiec 2024
 • prowadzenie: Beata Rakowska
 • pokazy finałowe:
  25 czerwca 2024 (wtorek),
  godz. 17.30
  26 czerwca 2024 (środa),
  godz. 17.30
   

Warsztaty teatralne dla studentów aktorstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Uniwersytetu Wrocławskiego, zakończone występami 25 i 26 czerwca 2024. Aktorzy zaprezentują fragmenty sztuki Kazimierza Wierzyńskiego „Towarzysz Październik” oraz jego utwory poetyckie. Grupę prowadzi aktorka, Beata Rakowska. W poprzednich latach seniorzy w ramach zajęć pracowali nad prezentacją tekstów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Gabrieli Zapolskiej, Tadeusza Różewicza, Marii Konopnickiej oraz Aleksandra Fredry.

Beata Rakowska – aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa, lektor i pedagog. Związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym od 1996 roku oraz z Teatrem Komedia od 1998 roku. Znana z serialu „W Labiryncie” oraz „Świat według Kiepskich”, udzielała również głosu bohaterom animacji „Włatcy Móch”. Współpracuje ze studiem Voiceland przy nagraniach dubbingowych i lektorskich, a z Fundacją Katarynka przy przy nagraniach audiodeskrypcyjnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi warsztaty aktorskie z młodzieżą przy Wrocławskim Teatrze Współczesnym , warsztaty integracyjne i szkolenia z występów publicznych. Od ośmiu lat na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia teatralne z seniorami pod hasłem: terapia śmiechem.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza