Wakacje w Muzeum Pana Tadeusza i Ossolineum

Wakacje w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6)
i Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich (ul. Szewska 37)

lipiec–sierpień 2018

• oferta wakacyjna dla grup zorganizowanych
  • lipiec–sierpień 2018
  • zajęcia dla dzieci do 14 lat (tematy dostosowujemy do wieku uczestników w grupie)

Zapraszamy grupy półkolonijne i inne grupy zorganizowane na specjalne letnie zajęcia muzealne, które odbywać się będę w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) oraz w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich (ul. Szewska 37). Zajęcia przeznaczone są dla dzieci do 14 lat, tematy dostosowujemy do wieku uczestników w grupie.

oferta w MUZEUM PANA TADEUSZA
(Rynek 6)

Lekcje muzealne:

• Muzealne wyprawy w czasie
  • I piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

Jaki jest sprawdzony sposób na przygodę? Książka! A jakie książki czytali bohaterowie Pana Tadeusza? Co ich ciekawiło, bawiło i wzruszało? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czegoś o dawnych lekturach, odwiedzą Salon romantyczny, odkryją, kim był Adam Mickiewicz. W trakcie zajęć spróbują pisania ręcznym piórem i stworzą własną ilustrację.

• Letnie zabawy w dworku
  • II piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

Zastanawialiście się może kiedyś, jak spędzali wakacje mieszkańcy Soplicowa? Albo jak wyglądał latem dwór szlachecki? Na te i inne pytania uczestnicy zajęć poszukają odpowiedzi na wystawie. Wypróbujemy również gry i zabawy, które były znane i lubiane przez dzieci w szlacheckim dworze.

• Kodowanie wieści
  • ekspozycja Misja: Polska oraz Gabinety Świadków Historii

Życie szpiega jest pełne przygód, ale także niebezpieczne i wymagające. Nie wystarczy być silnym i szybkim – tu liczą się spryt i inteligencja! W trakcie zajęć uczestnicy zmierzą się z zadaniami godnymi słynnego Kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Czy uda im się odnaleźć i przemycić ważne informacje? Zapraszamy wszystkich odważnych!

Warsztaty artystyczne:

• Z sita czerpane
  • I piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z dawną metodą czerpania papieru na sicie. Dodatkowo każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów dzieci obejrzą też fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza.

• Zabawy z grafiką
  • ekspozycja i sala warsztatowa

Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite prace. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne.

• Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru
  • ekspozycja i sala warsztatowa

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka… A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczestnik wykona własne wzory unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów, albo papier ozdobny. Obejrzymy także fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza oraz Bibliotekę romantyka.

* * * *

oferta w ZAKŁADzie NARODOWYm IM. OSSOLIŃSKICH
(ul. Szewska 37)

Warsztaty artystyczne:

• Zabawy z grafiką

• Widzialne – niewidzialne. Warsztaty z fotografii otworkowej
  • uwaga: grupa maksymalnie 15 osób

Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem, potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobią zdjęcia i własnoręcznie wywołają je w ciemni.

* * * *

CENNIK

Lekcja muzealna:

150 zł za grupę od 16 do 30 osób z co najmniej dwoma opiekunami

100 zł za grupę do 15 osób z co najmniej jednym opiekunem

Warsztat artystyczny:

200 zł za grupę od 16 do 30 osób z co najmniej dwoma opiekunami

150 zł za grupę do 15 osób z co najmniej jednym opiekunem

Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów.

JAK ZAMÓWIĆ ZAJĘCIA?

Aby zarezerwować termin i zamówić lekcję muzealną lub warsztat artystyczny, prosimy o wypełnienie >formularza zgłoszenia.

PYTANIA?

Dział Edukacji Ossolineum