#muzealniaki

Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem

 • 2 lipca–2 października 2021
 • wtorki i piątki, godz. 10.00
 • zajęcia dla dzieci w wieku 612 lat (wraz z dorosłym opiekunem)
 • udział w zajęciach jest bezpłatny
 • zapisy na warsztaty odbywają się przez formularz

Zapraszamy do Wakacyjnego Muzeum pod Złotym Słońcem, w którym dzieci wcielą się w role prawdziwych muzealników!

Podczas zajęć wakacyjnego cyklu odwiedzimy różne zakamarki Muzeum Pana Tadeusza i Ossolineum, wysłuchamy ciekawych historii poszczególnych sal oraz odkryjemy tajemnice ekspozycji. Przyjrzymy się starym obrazom, porozmawiamy o strojach i herbach szlacheckich, dowiemy się, jak zaszyfrować wiadomość... A to tylko niektóre z czekających na Was atrakcji!

Podczas każdego spotkania uczestnicy odwiedzą wybrane miejsce w muzeum oraz wezmą udział w warsztatach artystycznych, tworząc drobne prace plastyczne (do zabrania na pamiątkę) oraz kolejne eksponaty swojej małej wystawy! Wernisaż już 31 sierpnia!

Zachęcamy do dzielenia się udziałem w zajęciach na Instagramie, oznaczając zdjęcia hasztagami #muzealniaki oraz #wakacyjnemuzeumpodzłotymsłońcem.

Najciekawsze udostępnimy na profilu Muzealniaki.


Wystawa Wakacyjnego Muzeum pod Złotym Słońcem

 • 31 sierpnia–2 października
 • SENSO-litera

Program


październik


Finisaż wystawy Wakacyjnego Muzeum pod Złotym Słońcem

Choć wakacje już dawno za nami, to w Muzeum Pana Tadeusza nadal świeci wakacyjne Złote Słońce. Przez cały wrzesień mogliśmy podziwiać wystawę przygotowywaną w trakcie naszych letnich spotkań przez małych muzealników. Skoro jej otwarcie uhonorowaliśmy odświętnym wernisażem, to co powiecie na... finisaż? Zapraszamy serdecznie na spotkanie wieńczące pracę młodych kuratorów, w czasie którego uczestnicy wezmą udział w jednym z najpopularniejszych warsztatów plastycznych Wakacyjnego Muzeum pod Złotym Słońcem.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 2 października 2021 (sobota), godz. 12.00

sierpień


Złota wolność i tarcza herbowa

Czym był półkozic i co miał wspólnego z rodziną Horeszków? Czym jest znak dziedziczny rodu szlacheckiego i z czego się składa? Dlaczego wolność nazywano złotą? Kwiaty, słońce, klucze, lwy, orły i inne figury pojawiające się na tarczach staną się inspiracją do stworzenia własnego, niepowtarzalnego herbu. Wcielimy się w rolę polskiej szlachty, porozmawiamy o tym, czym była dla niej wolność, i jak my rozumiemy ją dzisiaj.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 3 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

Kropki, kreski i tajne wiadomości

Kurier z Warszawy w czasie swoich misji dostarczał zaszyfrowane depesze do władz polskich poza krajem. Uczestnicy naszych zajęć wcielą się w rolę małych emisariuszy, spróbują swoich sił w odkodowaniu i szyfrowaniu informacji oraz będą mieli okazję odczytać kod Morse'a. Zapraszamy serdecznie wszystkich śmiałków, którzy będą chcieli nam pomóc w odnalezieniu ukrytej wiadomości.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 6 sierpnia 2021 (piątek), godz. 10.00

Balony na niebie

Ulotki spadające z nieba, prawdziwa radiostacja i zeznania wysokiego funkcjonariusza Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego tworzą opowieść naszego kolejnego wakacyjnego spotkania. Przeniesiemy się w czasie do okresu działalności Radia Wolna Europa, zobaczymy, co kryło się za kulisami Operacji „Spotlight”, nazywanej Akcją Balonową. Na zajęciach warsztatowych czekają na nas balonowe eksperymenty i zabawa, w czasie której stworzymy swoje własne, balonowe zabawki!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 10 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

Na znak oporu!

Czym jest dla nas solidarność? Co rozumiemy pod pojęciami wspólnoty, lojalności i braterstwa? W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, Solidarność łączyła tych, którzy sprzeciwiali się reżimowi. Czy będziecie w stanie odnaleźć na wystawie mały, ale wciąż ważny dla wielu ludzi symbol ruchu oporu? Odszukajcie wskazówki, a dowiecie się, jak wygląda przedmiot stanowiący inspirację naszej pracy plastycznej.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 13 sierpnia 2021 (piątek), godz. 10.00

W obiektywie Grety

Jadwiga Nowak-Jeziorańska miała wyjątkowy talent. Jej oko potrafiło uchwycić (przy pomocy aparatu) piękne chwile oraz ludzi, którzy wydają się żyć na fotografiach. Dzieła Grety staną się inspiracją do naszych prac, które wykonamy wspólnie w czasie zajęć artystycznych, wykorzystując do tego celu starą technikę fotograficzną. Przyjdźcie, a przekonacie się, jak wygląda świat w niebieskich barwach!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 17 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

Gdy Władysław był Władziem

W dzieciństwie chciał być geografem, ponieważ lubił geografię i interesował się nią. Jeżeli nie geografem, bo różnie się w życiu układa, to mógłby zostać reporterem, dlatego że lubił pisać sprawozdania i fotografować (a do tego miał dobrą wymowę). Kim w końcu został Władek, kiedy dorósł? Tego dowiecie się w czasie naszego kolejnego wakacyjnego spotkania, a przy okazji – pobawimy się własnoręcznie wykonanymi grami i zabawkami rodem z dawnych lat!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 20 sierpnia 2021 (piątek), godz. 10.00

Pastelowy ogród

Malowniczy ogród i piękny wewnętrzny wirydarz to urokliwe miejsca, do których można trafić, odwiedzając Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wiekowe drzewo, kwitnące kwiaty, studnia i fontanna – staną się inspiracją dla prawdziwych artystów, którzy postarają się uwiecznić tę magiczną scenerię przy pomocy pasteli. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się również, dlaczego Ossolineum „przeniosło się” ze Lwowa do Wrocławia, ale najpierw będą musieli odnaleźć i rozwiązać ukryte wśród roślin zagadki.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 24 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

*Uwaga! Zajęcia odbędą się w gmachu głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 (10 minut spacerem od siedziby Muzeum Pana Tadeusza).


Najpiękniejsza sala pod słońcem

Kontynuując naszą wakacyjną przygodę w Ossolineum, tym razem udamy się do jego wnętrz, by odwiedzić jedną z najpiękniejszych sal we Wrocławiu. Wysoko nad naszymi głowami ujrzymy piękne dekoracje – będące motywem przewodnim pracy, którą stworzymy w czasie zajęć artystycznych. Chcecie wiedzieć, co dawniej znajdowało się w tej sali? Jeżeli tak, to zapraszamy!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 27 sierpnia 2021 (piątek), godz. 10.00

*Uwaga! Zajęcia odbędą się w gmachu głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 (10 minut spacerem od siedziby Muzeum Pana Tadeusza).


Czas na wernisaż!

Nasze zajęcia wakacyjne dobiegają końca. Przez cały czas ich trwania uczestnicy spotkań i warsztatów tworzyli piękne dzieła sztuki i eksponaty! Urządzimy więc tych prac wystawę, jak na młodych muzealników przystało. W tym celu zaaranżujemy Sensoliterę: salę, która w Muzeum Pana Tadeusza w całości poświęcona jest dzieciom. Zaproście rodziców, dziadków i rodzeństwo, niech przyjdą zobaczyć wystawę w Wakacyjnym Muzeum Pod Złotym Słońcem! Przypomnimy sobie, czego dowiedzieliśmy się w czasie poprzednich zajęć, a potem weźmiemy udział w świetnej zabawie! Do zobaczenia!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 31 sierpnia 2021 (wtorek), godz. 10.00

lipiec


Pod Złotym Słońcem

Nad pewną kamienicą na rynku we Wrocławiu przez cały rok świeci Złote Słońce – skąd się tam wzięło? Przenieśmy się w czasie, aby poznać historię budynku, w którym znajduje się Muzeum Pana Tadeusza. Udamy się do miejsca, w którym przyświecać nam będzie  (dosłownie!) Złote Słońce, a tam rozpoczniemy pracę nad naszym Wakacyjnym Muzeum, tworząc jego znak rozpoznawczy.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 2 lipca 2021 (piątek), godz. 10.00

Ordery bohatera

Czy wiecie, na czyją cześć dostał imię Tadeusz Soplica – tytułowy bohater „Pana Tadeusza”? Kim jest człowiek z portretów, które zdobią ściany zarówno dworku w Soplicowie, jak i Muzeum Pana Tadeusza? Tym razem to naczelnik powstania stanie się bohaterem naszego wakacyjnego spotkania. Zobaczymy, jakie ordery zdobiły jego mundur, a w czasie zajęć warsztatowych nagrodzimy również naszych małych, muzealnych bohaterów!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 6 lipca 2021 (wtorek), godz. 10.00

Zapraszamy na salony!

Strudzony wędrowiec zmierza pomostem w kierunku opuszczonego miasta? A może to poszukiwacz przygód, spieszący, by poznać tajemnice nawiedzonego zamku? Historie opowiedziane na romantycznych krajobrazach staną się narracją kolejnego wakacyjnego spotkania. Tym razem zaprosimy Was do salonu romantycznego, wypełnionego muzyką, rzeźbami i malarstwem. Staniecie się widownią koncertów fortepianowych, krytykami sztuki, wcielicie się w rolę bywalców dawnych wydarzeń kulturalnych. Może ktoś z Was zostanie kolejnym wielkim artystą? Potrzebne doświadczenie zdobędziecie w naszym muzeum!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 9 lipca 2021 (piątek), godz. 10.00

W domu Adama Mickiewicza

W paryskim mieszkaniu Adama Mickiewicza poeta tworzył swoje utwory. W pokoju obok bawiły się jego dzieci, na półkach kurzyły się książki... Jakie przedmioty z domu Mickiewicza znajdziecie w naszym muzeum? Koralik, guzik czy złoty pierścień – to drobiazgi przypominające osobę wieszcza. Do kolekcji Wakacyjnego Muzeum dołączymy kapsułę czasu, zawierającą drobne przedmioty upamiętniające nasze muzealne przygody.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 13 lipca 2021 (wtorek), godz. 10.00

Królestwo książek

Skarbnica czerpanego papieru, marmurkowych okładek i ekslibrisów – dawna biblioteka. Co czytano ponad dwieście lat temu? Jak bardzo książki w naszym muzeum różnią się od tych współczesnych? Będziecie mieli okazję zwiedzić miejsce, które stałoby się rajem dla niejednego mola książkowego! Wspólnie przejrzymy najciekawsze pozycje z półek muzealnej biblioteki. Wśród starych książek, map i miniatur postaramy się odszukać inspiracje do stworzenia swoich własnych księgoznaków.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 16 lipca 2021 (piątek), godz. 10.00

Rękopis „Pana Tadeusza”

Czym pisał poeta, kiedy nie istniały jeszcze długopisy? Czy dzisiaj do szkolnych piórników pakujemy kałamarze i sosnowe patyczki? Podczas tego spotkania postaramy się Was przekonać, że to nie charakter pisma czyni z człowieka wielkiego pisarza. Spróbujecie swoich sił w kaligrafii, a być może uda Wam się uniknąć atramentowych kleksów na papierze! Przy okazji dowiecie się, czym jest autograf literacki, oraz dlaczego rękopis „Pana Tadeusza” jest najcenniejszym zabytkiem naszego muzeum.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 20 lipca 2021 (wtorek), godz. 10.00

„Nad murawą czerwone połyskują buty”

Kontusz, pas suty, żupan i konfederatka – elementy dawnego stroju budowały codzienność polskiego szlachcica. Czy moda męska aż tak bardzo się zmieniła? Co czerwona barwa butów mówiła o ich właścicielu? Co oznaczało, że Sędzia Soplica nosił pas słucki? W czasie muzealnego spotkania postaramy się odpowiedzieć na te pytania, jak również, zainspirowani pokazem staropolskiej mody, spróbujemy swoich sił w roli projektantów szlacheckiego odzienia!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 23 lipca 2021 (piątek), godz. 10.00

Uczta staropolska

Odpowiednie zachowanie przy stole jako cecha dobrego wychowania było dla bohaterów „Pana Tadeusza” bardzo ważne. Tym razem dowiecie się, jakie zasady szlacheckiego savoir-vivre’u obowiązywały w dawnych czasach, czy dzieciom wolno było jeść przy jednym stole z dorosłymi, a także jakie potrawy jadano dawniej na obiad, a jakie na deser. Będziecie mieli również okazję zobaczyć bezcenne eksponaty – elementy kunsztownie zdobionych zastaw stołowych. W trakcie warsztatów artystycznych stworzycie swoje własne, dekoracyjne nakrycie stołu.

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 27 lipca 2021 (wtorek), godz. 10.00

Projektujemy wystawę!

Jesteśmy już w połowie naszych wakacyjnych spotkań. Przyszedł czas, by rozpocząć projektowanie najnowszej wystawy Wakacyjnego Muzeum Pod Złotym Słońcem! Kim jest kurator sztuki? Co robi aranżer? W czasie ostatniego spotkania w lipcu poznacie odpowiedzi na te oraz inne pytania, ale najpierw najmłodsi muzealnicy będą potrzebowali własnych, prawdziwych identyfikatorów. Następnie stworzymy plan naszej wystawy, a z pomocą przyjdą nam pracownicy Muzeum Pana Tadeusza – służący radą i doświadczeniem organizatorzy prawdziwych wystaw muzealnych!

 • wiek uczestników: 6–12 lat
 • 30 lipca 2021 (piątek), godz. 10.00

Zobacz również