Wakacyjne sobotnie warsztaty rodzinne

zajęcia dla rodzin z dziećmi

• lipiec i sierpień, każda sobota, godz. 12.00–14.00
  • Muzeum Pana Tadeusza,
  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich,
    ul. Szewska 37
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe; zapisy na lipiec od 15 czerwca od godziny 8.00, na sierpień od 15 lipca od godziny 8.00

Podczas wakacji zapraszamy rodziców z dziećmi w różnym wieku na kreatywne i pełne pomysłów sobotnie zajęcia.

Kontynuując znany i popularny cykl Sobotnie warsztaty rodzinne, zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza oraz Ossolineum na warsztaty dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Przez cały lipiec i sierpień co sobotę proponujemy warsztaty, podczas których nie tylko poznamy muzeum, ale również wykonamy m.in. ceramiczne obiekty, roślinne farby wodne, kolorowe witraże czy też otworkowe fotografie.

LIPIEC 2018

• sobota, 7 lipca 2018, godz. 12.00
    Porcelana – białe złoto
  • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

Porcelana – droga, biała, krucha i delikatna. Zastawy stołowe wykonane z tego materiału były przekazywane z pokolenia na pokolenie jako najcenniejsza pamiątka. Podczas zajęć spotkamy się wokół wielkiego stołu z piękną zastawą, a następnie sami wykonamy ceramiczne cuda.

prowadzenie: Kinga Łaska

• sobota, 14 lipca 2018, godz. 12.00
    Od złotego słońca do studni pod kasztanowcem. Rodzinna przechadzka z Muzeum Pana Tadeusza do Ossolineum
  • bez ograniczeń wiekowych
  • Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) oraz Ossolineum (ul. Szewska 37)

Kamienica pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza, zajmuje zaszczytne miejsce na zachodniej pierzei Rynku, a kopuła Ossolineum wznosi się nad Odrą. Idąc z jednego budynku do drugiego, można wysłuchać wielu legend, ciekawostek, opowieści i historii prawdziwych. Poznamy je podczas rodzinnego spaceru!

prowadzenie: Monika Bronowicka

• sobota, 21 lipca 2018, godz. 12.00
    Hebanowa szkatuła i inne pudełka na różności
  • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

W czarnej szkatule zrobionej z drewna hebanowego hrabia Stanisław Tarnowski umieścił swój największy skarb – rękopis Pana Tadeusza. Wydarzyło się to w Krakowie przed ponad stu laty. Dziś zarówno owa szkatuła, jak i rękopis znajdują się we Wrocławiu, w Muzeum Pana Tadeusza. Zanim ozdobicie własne pudełka na różności, poszukamy na wystawie nie tylko wspomnianej szkatuły, ale również tabakiery, sepetu podróżnego oraz innych zagadkowych skrzyń, pojemników i pokrowców, które służyły niegdyś do przechowania przeróżnych rzeczy.

prowadzenie: Aldona Mikucka

• sobota, 28 lipca 2018, godz. 12.00
    Łap chwile na Dolnym Śląsku
  • zajęcia dla dzieci w wieku 8–14 lat
  • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

Czas wakacji można spędzać w rozmaity sposób. Na zajęciach przyjrzymy się reprodukcjom powojennych, dolnośląskich fotografii i sprawdzimy, czym niegdyś zajmowano się w naszym regionie w okresie kanikuły. Będziemy także rozmawiać o sztuce fotografii i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak wykonać dobrze skomponowaną fotografię. Na zakończenie poznaną teorię przekujemy w praktykę, wykonując własne zdjęcia.

prowadzenie: Grzegorz Polak

Sierpień 2018

Zapisy na sierpniowe zajęcia rozpoczną się 15 lipca o godzinie 8.00 rano.

• sobota, 4 sierpnia 2018, godz. 12.00
    Radość dla oka
  • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat
  • Ossolineum, ul. Szewska 37

Dlaczego miłość jest czerwona albo różowa, smutek niebieski lub szary, żałoba czarna, a spokój zielony? Dlaczego niektóre zestawienia kolorów możemy określić jako agresywne, a inne jako harmonijne? Barwy na różne sposoby wyrażają emocje i je wywołują, wiedzą o tym artyści i projektanci. Podczas zajęć odbywających się częściowo w ossolińskim ogrodzie będziemy szukać plastycznego wyrazu dla naszych uczuć.

prowadzenie: Maria Marszałek i Adriana Myśliwiec

• sobota, 11 sierpnia, godz. 12.00
    Maluchy odkrywają Muzeum – kwieciem malowane
  • zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat
  • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

W ogrodzie czeka na nas wiele wspaniałych kwiatów i roślin. Z książek dowiemy się, jakie mają nazwy, czy są trujące, kiedy kwitną i wielu innych bardzo mądrych rzeczy. Ale czy to wszystko, co możemy o nich wiedzieć? Na spotkaniu przyjrzymy się roślinom i zbadamy je zupełnie inaczej: zobaczymy jakie mają kolory, jak pachną, jakie są w dotyku oraz czy mogą opowiadać historie. W części warsztatowej stworzymy kwietny witraż.

prowadzenie: Monika Nowak

• sobota, 18 sierpnia, godz. 12.00
    Kolorowe lato
  • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

Lato, czas kwiatów, łąki i słońca! W sierpniu dojrzewają już owoce większości krzewów. Z pól zwożone jest zboże, z drzew i krzaczków zrywane są owoce oraz warzywa. Wiele z nich, jak maliny, jagody, gruszki czy porzeczki to cenne pożywienie zasilające nasze organizmy w witaminy. A jak jeszcze można je wykorzystać? Rośliny mogą być również naturalnymi barwnikami. Podczas zajęć wykonamy roślinne wodne farby.

prowadzenie: Kinga Łaska

• sobota, 25 sierpnia, godz. 12.00
    Letnie wspomnienia
  • zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat
  • Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

Wakacje powoli dobiegają końca, za nami dni pełne przygód i błogiego lenistwa… Co zrobić, żeby nie zapomnieć o tym, co się wydarzyło? Możemy poszukać inspiracji w muzeum! Zobaczymy, co zostało zachowane „na pamiątkę” i zastanowimy się, dlaczego właśnie to? Sami również postaramy się zatrzymać nasze wakacyjne wspomnienia.

prowadzenie: Monika Nowak

PYTANIA?