Wakacyjne warsztaty dla dzieci

• każdy wtorek i piątek, godz. 10.00–12.00
    lipiec i sierpień 2017

Podczas wakacji w każdy wtorek i piątek (o godz. 10.00) zapraszamy dzieci w wieku 7–12 lat na dwa cykle warsztatów. Na każde spotkanie obowiązują osobne zapisy:
edukacja-mpt@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651 do 655

wstęp bezpłatny!

sierpień
Cykl Tajemniczy gość w muzeum

Czy w muzealnych salach można spotkać się twarzą w twarz ze sławną osobą z przeszłości? W trakcie naszych sierpniowych spotkań poznamy najważniejsze postacie związane z prezentowanymi na ekspozycji zabytkami oraz ożywimy je w trakcie warsztatów artystycznych.

• wtorek, 1 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
    Tajemnicza pani z aparatem
    brak miejsc

Pierwszy sierpnia to w historii naszego kraju dzień szczególny. W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zastanowimy się, jak wyglądało życie codziennie powstańców i mieszkańców stolicy. Posłuchamy piosenek, które wtedy śpiewano, obejrzymy zdjęcia i nagrania z tego okresu. Przewodniczką po ulicach powstańczej Warszawy będzie bohaterska łączniczka…

• piątek, 4 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
    Dziewczyna przy fortepianie
    brak miejsc

W trakcie tego spotkania przybliżymy Wam postać znanej polskiej kompozytorki i pianistki, która była wieloletnią przyjaciółką Adama Mickiewicza. Sprawdzimy, czy łatwo było w XIX wieku iść drogą kariery w niedostępnym wcześniej dla kobiet zawodzie, wysłuchamy też koncertu fortepianowego, a sami pobawimy się nutami.

• wtorek, 8 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
    Urodzinowa dama
    brak miejsc

Tym razem poznamy panią, która 7 sierpnia obchodziłaby swoje 225. urodziny. Prowadziła ona najpopularniejszy salon w Wilnie, na którym pojawiał się każdy, kto tylko chciał być modny. Na tym spotkaniu odwiedzimy ją aby zadebiutować jako młodzi poeci, tak samo, jak kiedyś zrobił to sam Adam Mickiewicz.

• piątek, 11 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
    Pisarz o rybiej głowie
    brak miejsc

Kto skrył się w Muzeum Pana Tadeusza? Ma głowę turbota i ogon syreny… Schował się za postaciami ze swoich grafik, wmieszał pomiędzy ptaki w garniturach i zębate jaszczurki. Chociaż większą sławę zdobył jako pisarz, to przez całe życie tworzył również rysunki, rzeźby, litografie. Często przedstawiał na nich zagadkowe stworzenia, podobne do tych ze średniowiecznych bestiariuszy. Posługując się techniką kolażu i instalacji, wykonamy własne miniaturowe bazyliszki.

• piątek, 18 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
    Hrabianka Karolina
    brak miejsc

Naszym tajemniczym gościem będzie hrabianka, która zdecydowanie nie lubiła się nudzić! Była znawczynią sztuki i kultury, miłośniczką baroku, ale też żołnierzem w czasie wojny! To dzięki niej Ossolineum ma w swoich zbiorach wiele wspaniałych dzieł sztuki, m.in. miniatury. Na spotkaniu dowiemy się nie tylko, jak to było być hrabianką, ale także sami stworzymy własne miniatury.

• wtorek, 22 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
    Generał i podróżnik
    brak miejsc

W polskiej historii pojawia się postać zupełnie niezwykła. Generał, który zwiedził Francję, Niemcy, Anglię, a nawet Stany Zjednoczone. Na tym spotkaniu dowiemy się, dlaczego tyle podróżował, jakie miał przygody i czy pozostawił po sobie jakieś ślady. Na zajęciach poznamy nie tylko jego historię, ale także czasy, w których przyszło mu żyć.

• piątek, 25 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
    Kamera, akcja!
    brak miejsc

Czytanie lektur przez wielu uważane jest za przykry szkolny obowiązek. Istnieją jednak sposoby, by zamienić go w przyjemność. Podczas zajęć spróbujemy zrozumieć różnice między adaptacją a ekranizacją filmową i odpowiedzieć na pytanie, czy zawsze są one wierne literackim wersjom. W świat ekranizacji wprowadzi nas reżyser, który zasłynął z filmowych odczytań wielkich tekstów kultury. Jego dzieła staną się dla nas inspiracją w przekładaniu własnych pomysłów na filmową wersję ulubionej książki.

• wtorek, 29 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
    Historia pewnej sukienki
    brak miejsc

Co by było, gdyby okazało się, że nie tylko nie możesz ubierać się tak, jak lubisz, ale też mówić tego, co chcesz, chodzić, dokąd masz ochotę, czy uczyć się tego, co cię interesuje? Na tym spotkaniu poznamy kobietę, która nie bała się, co powiedzą inni, porozmawiamy o tym, czym jest wolność oraz, wzorem naszego tajemniczego gościa, spróbujemy swoich sił w projektowaniu ubrań.

• piątek, 1 września 2017, godz. 10.00–12.00
    Amerykański sen
    brak miejsc

Są wszędzie: w telewizji, w gazetach i na reklamach. Sławni ludzie bywają symbolem lepszego życia, o którym każdy z nas marzy. A o czym marzyli ludzie 50 lat temu? Na tym spotkaniu poznamy osoby, które były uosobieniem Amerykańskiego Snu i gościły w Radiu Wolna Europa, pozwalając słuchaczom poznać świat za oceanem.

Zapisy i szczegółowe informacje:
edukacja-mpt@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651 do 655

Prosimy o przesłanie maila ze zgłoszeniem na adres: edukacja-mpt@ossolineum.pl. W treści zgłoszenia prosimy o podanie daty warsztatów oraz danych: imienia i wieku dziecka, numeru kontaktowego oraz imienia i nazwiska opiekuna.

Fot. Kinga Łaska

Zachęcamy również do udziału w Sobotnich warsztatach rodzinnych!