Warsztaty artystyczne dla dorosłych

• wstęp: 25 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum (bilet należy zakupić najpóźniej na godzinę przed wydarzeniem)

• Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną listopadowe Warsztaty artystyczne dla dorosłych nie odbędą się. Poinformujemy o terminie wznowienia cyklu.

O cyklu

Podczas cyklu artystycznych warsztatów dla dorosłych będziemy rozwijać twórcze pasje i zainteresowania. Na każdym spotkaniu zapoznamy się z inną techniką artystyczną od malowania na wodzie lub woskiem pszczelim na tkaninie po komponowanie ze sobą kolorowych szkieł w witrażu. Zapoznamy się także z dawnymi technikami fotograficznymi. A wszystko po to, by odkryć drzemiący w nas potencjał twórczy.

Ebru – sztuka malowania na wodzie

W sali Biblioteka znajdziemy książki w charakterystycznych oprawach. Każdy egzemplarz posiada jedyny w swoim rodzaju deseń. Sposób zdobienia tych okładek nazywamy marmurkowaniem, najpewniej od wzorów, niezwykle podobnych do marmurów z ich żyłkowaną strukturą. Sama technika przywędrowała do Europy z krajów Bliskiego Wschodu pod nazwą ebru, dlatego papier w ten sposób barwiony nazywano papierem tureckim. A w jaki sposób go uzyskać? Najprościej można powiedzieć, że jest to barwienie papieru poprzez maczanie w farbach, pływających na powierzchni kleistego roztworu. Na warsztatach zapoznamy się z materiałami, przygotujemy farby oraz wykonamy papiery, które mogą stać się piękną ozdobą.

Prowadzenie

Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.