Warsztaty szlacheckie dla dorosłych

By życie uprzyjemnić.
Warsztaty szlacheckie dla dorosłych

W trakcie warsztatów przekonamy się, jak wyglądało życie codzienne w szlacheckim dworze. Każde ze spotkań o odmiennej tematyce poprowadzi specjalista – pasjonat w danej dziedzinie. Zajęcia będą składały się z dwóch części: podczas pierwszej posłuchamy opowieści o wybranym zagadnieniu związanym ze szlachecką obyczajowością, w drugiej uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych, wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę.

  • soboty, godz. 16.00
  • wstęp 25 zł, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum

Program na sezon 2018/2019

MINIONE

Maj 2019

  • 26 maja 2019 (sobota), godz. 16.00
    „Flaszki perfum, słoiki pomady”. Pokaz dawnej toalety
  • >>więcej informacji 

Biała skóra, piękne dłonie, misterna fryzura… Na obrazach kobiety wyglądały zjawiskowo. I to bez naszych kremów, zabiegów czy nowoczesnych urządzeń! Aż chciałoby się spytać – jak one to robiły? Zapraszamy na spotkanie dedykowane właśnie kobiecej toaletce i dbaniu o higienę oraz specjalny pokaz toalety damskiej.

prowadzenie:
Justyna Sepiał-Rychlik (znana także jako Mme Chantberry – Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne)  profesjonalnie zajmuje się opracowywaniem, projektowaniem i wykonywaniem strojów o specyficznym charakterze – kostiumów i rekonstrukcji dawnych ubiorów, a także zagadnieniami higieny i poczucia intymności w dawnych czasach.

________________________________________________

MINIONE

MARZEC 2019

  • 2 marca 2019 (sobota), godz. 16.00
    „Chusteczkę batystową białą w ręku zwija”. Warsztaty hafciarskie

Były skromne, pracowite i grzeczne. Rano spędzały czas na pracy w ogrodzie, wieczorem brylowały na ucztach. Tak często wyobrażamy sobie życie szlachcianki, a jak było naprawdę? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dowiemy się, jak naprawdę wyglądała codzienność mieszkanek szlacheckiego dworu, a także odtworzymy towarzyską część dawnego życia, z herbatą, ciasteczkami i ręcznymi robótkami.

prowadzenie:
Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina” – stowarzyszenie miłośników dawnych wieków, mody i obyczajów, zrzeszające rekonstruktorów z całej Polski. Członkowie Stowarzyszenia zajmują się rekonstrukcją nie tylko strojów czy dodatków, ale także zwyczajów, tradycji i całej kultury niematerialnej.

Styczeń 2019

  • 5 stycznia 2019 (sobota), godz. 16.00
    „Chciał coś do niej przemówić”. O sztuce dobrego wysławiania się
    prowadzenie:
    prof. Bogusław Bednarek
    Dawid Jary

Już starożytni podkreślali, jak ważna jest umiejętność dobrego wysławiania się, a retoryka była zwieńczeniem i wykształcenia, i wychowania. Sam Mickiewicz był wyśmienitym mówcą – jego improwizacje zapisały się nie tylko na kartach historii, ale także we wspomnieniach przyjaciół czy w jego dziełach. W Panu Tadeuszu również znajdziemy wiele wspaniałych wypowiedzi: nauka o grzeczności czy opowieść o szlacheckich muchach to tylko niektóre z nich. Zapraszamy w podróż do świata zapomnianej (?) sztuki retoryki.

prowadzenie:
prof. Bogusław Bednarek – urodzony w Makowie Podhalańskim, absolwent Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Legenda wrocławskiej polonistyki. Studentom znany jako dydaktyk w Zakładzie Historii Dawnej Literatury Polskiej, zaś szerszej publiczności jako współautor programu telewizyjnego „Labirynty kultury”, powstającego od 1995 do 2008 r. we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej. Autor m.in. „Eposu europejskiego” – pierwszej polskiej monografii podejmującej tę tematykę.

Dawid Jary – Mistrz Polski w Przemówieniach Improwizowanych 2018 oraz wicemistrz Polski w Przemówieniach Humorystycznych 2018. Od lat związany z międzynarodową Organizacją Toastmasters International, w której jako pierwszy we Wrocławiu uzyskał tytuł Advanced Communicator Gold. Ukończył Akademię Improwizacji teatralnej. Koordynator szkoły dla młodych mówców Youth Leadership.

listopad 2018

  • 3 listopada 2018 (sobota), godz 16.00
    „Słuchaj pan historyi swej własnej rodzinnej”. Warsztaty genealogiczne
    prowadzenie: Związek Szlachty Polskiej

Listopad to wyjątkowy miesiąc – pełen zadumy nad przeszłością i myśli o tych, których z nami już nie ma. W tym roku również jest to również miesiąc świętowania stulecia odzyskania niepodległości, która przetrwała i miała szansę się odrodzić dzięki naszym przodkom. Kim byli? Czym się zajmowali? Gdzie mieszkali? Zapraszamy w podróż do przeszłości waszych rodzin. Podczas spotkania dowiemy się, jak szukać rodzinnych historii, gdzie zacząć i jak interpretować stare dokumenty.

prowadzenie:
Związek Szlachty Polskiej jest organizacją skupiającą potomków drobnej szlachty, jak również przedstawicieli zamożnych i znaczących rodów szlacheckich. Członkowie związku stawiają sobie za cel przede wszystkim: integrację i reprezentację środowiska szlacheckiego, ochronę dobrego imienia szlachty Rzeczypospolitej Obojga (Wielu) Narodów, opiekę nad zabytkami kultury szlacheckiej, popularyzację i promowanie kultury, dorobku i najlepszych tradycji szlacheckich oraz krzewienie etosu rycerskiego.

* * * *

Fot. Kinga Łaska