w ramach V Festiwalu Tradycji Literackich

Warsztaty twórczego pisania
z Adamem Kaczanowskim

• lipiecsierpień 2021
  • terminarz zajęć (środy, godz. 18:30)
  • zajęcia 1: 7 lipca 2021
  • zajęcia 2: 14 lipca 2021
  • zajęcia 3: 21 lipca 2021
  • zajęcia 4: 28 lipca 2021
  • zajęcia 5: 4 sierpnia 2021
  • zajęcia 6: 11 sierpnia 2021
  • warsztaty dla młodzieży od 16 lat i dorosłych w trybie online

Otrzymaliśmy 36 zgłoszeń na warsztaty. Zachęcamy do zapoznania się z listą zakwalifikowanych.

Dziękujemy za zainteresowanie!

O warsztatach

W ramach V edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na warsztaty twórczego pisania.

Poeta? – jeśli poetą prawdziwie,
Żyć pierwej musi w tym samym żywiole,
Który rozlewa potem w swoim śpiewie.

(Cyprian Norwid, VADE-MECUM, XCVIII. KRYTYKA)

Od prowadzącego

Podczas zajęć chcę uczestników warsztatów poprowadzić drogą, którą wskazał w powyższym cytacie Norwid: pisania w zgodzie z własnym doświadczeniem, zanurzonego we współczesnym żywiole, opartego na życiu, w którym autor uczestniczy.

Podczas pierwszych zajęć każdemu uczestnikowi warsztatów zadam to samo pytanie: gdybyś miał, miała, napisać tylko jeden wiersz, co chciałbyś, chciałabyś, w nim powiedzieć? Jaki sens zawrzeć? Każdy wypracuje swoje jedno podstawowe zdanie, jedną myśl.

Przez kolejne pięć zajęć każdy ujmować będzie tę myśl w wierszu inspirowanym językiem innego współczesnego „żywiołu”. Będą to:

• wiersz z instrukcji obsługi (zajęcia 2)
  • wiersz z innego wiersza (zajęcia 3)
  • wiersz z reklamy (zajęcia 4)
  • wiersz z Messengera (zajęcia 5)
  • wiersz z serialu (zajęcia 6)

Taki scenariusz pozwoli nam najpierw uświadomić sobie rolę sensu, treści, a następnie pobawić się współczesną formą wiersza inspirującą się innymi, współczesnymi językami.

O prowadzącym

Adam Kaczanowski, fot. Ola Kaczanowska

Adam Kaczanowski (1976), raczej pisarz, trochę performer, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę Cele, za którą był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Opublikował też trzy powieści (ostatnio Topless) oraz kilka książek poetyckich (m.in. Stany, Happy End, Co jest nie tak z tymi ludźmi?). Jego teksty pojawiały się m.in w „Twórczości”, „brulionie”, „Nowym Nurcie”, „Czasie Kultury”, „FA-arcie” oraz na cycgada.art.pl. Występował jako Człowiek-Małpa, Calineczka i klaun, m.in. w galeriach Goldex Poldex (Kraków), Arsenał (Poznań), Siłownia (Poznań). Urodził się w Poznaniu, mieszka w Warszawie, pracuje w reklamie. Ostatnio opublikował zbiór opowiadań Czego boją się rodzice oraz książkę z wierszami Zabawne i zbawienne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkdnis logo

Patroni medialni