• 16–17 lipca 2022
    godz. 10.00–16.00
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Rynek 6, 50–106 Wrocław
  • Warsztaty stacjonarne dla młodzieży od 16 lat i dorosłych

W ramach VI edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na warsztaty twórczego pisania.


Od prowadzącej

Krzywdopisanie

Marię Konopnicką można by nazwać krzywdopisarką, pisarką ludzkiej krzywdy: jej poetką, opowiadaczką – i wypowiadaczką. Krzywda ludzka w jej pisaniu miała wiele – mniej i bardziej oczywistych – wcieleń. Wrażliwość społeczna Konopnickiej prowokowała ją nie tylko do bezpośredniego zaangażowania (choć i tego aspektu jej biografii nie lekceważymy). Widać, jak wykluczenie, opresja, niesprawiedliwość działały na jej wyobraźnię. I w tym wysiłku intensywnej narracji o krzywdzie okazuje się bardzo aktualna.

Uczestnicy warsztatów napiszą krótką prozę lub wiersz o krzywdzie – jednej, konkretnej, nieabstrakcyjnej (choć prowadząca dopuszcza odskok w stronę abstrakcji, ale nie tekstu publicystycznego). A przy okazji zadamy sobie pytanie o literackość takich tematów, wyzwania, jakie przed nami stawiają.


Kwalifikacje

Tekst o długości do 4 stron maszynopisu (7200 znaków ze spacjami) na temat „Największe świństwo, jakie zrobiłem w życiu” w formie opowiadania lub mikrodramatu należało przesłać na adres gabinetliteracki@ossolineum.pl w terminie do 30 czerwca 2022. Listę zakwalifikowanych ogłosiliśmy 8 lipca 2022.


Zakwalifikowani na warsztaty twórczego pisania

Z przyjemnością informujemy, że na warsztaty pisania inspirowane twórczością Marii Konopnickiej, organizowane w ramach VI Festiwalu Tradycji Literackich, zakwalifikowali się:

  • Julia Bochenek
  • Sebastian Bugiel
  • Edyta Dębicka
  • Marcin Dymalski
  • Zuzanna N.
  • Emilia Skiba
  • Alina Staneczek
  • Zuzanna Zakrzewska

Lista rezerwowa (w przypadku rezygnacji jednej z powyższych osób):

  • Paweł Dziubański
  • Adrian Tujek

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.

Z wyróżnionymi skontaktujemy się mailowo.


Opinie uczestników na temat warsztatów

„Pracowaliśmy w sprzyjającej, otwartej atmosferze. Pani Eliza udzieliła nam wielu fachowych wskazówek dotyczących komponowania tekstów, ich rejestrów stylistycznych czy budowania postaci prawdopodobnych psychologicznie. Drugiego dnia bawiliśmy się, tworząc krótkie formy na zadany temat. Niezmiernie się cieszę, że mogłam w tych spotkaniach uczestniczyć, jednocześnie żałuję, że trwały one tak krótko. Na koniec dodam, że samo miejsce, czyli Muzeum Pana Tadeusza, tworzy klimat sprzyjający kreatywności i ciekawym rozmowom o pisaniu oraz literaturze. Jeszcze raz dziękuję za możliwość uczestnictwa w warsztatach.”


„Jestem zachwycony. Myślę, że nie można było wybrać lepszej prowadzącej. Niewiarygodnie wręcz kompetentna, zdolna do analizy tekstu pod dowolnym kątem, a jednocześnie bardzo komunikatywna oraz, co bardzo istotne, bez zawahania przekazująca uwagi krytyczne (z czym wielu prowadzących podobne zajęcia ma mniejsze bądź większe problemy). Świetnym pomysłem była też rozbudowana w stosunku do warsztatów z Barbarą Sadurską dwudniowa formuła, pozwalająca na głębsze grzebanie w tekstach. Serdecznie dziękuję całemu zespołowi odpowiedzialnemu za organizację kursu. Muszę powiedzieć, że jeśli planujecie jeszcze podobne przedsięwzięcia, to warsztatami z Elizą bardzo wysoko postawiliście sobie poprzeczkę :)”


Rozwijanie swoich umiejętności w grupie miłośników i miłośniczek literatury, wymienianie się wiedzą jak i dzielenie twórczością było bardzo przyjemnym oraz wartościowym doświadczeniem. Z pewnością będę czekała na więcej takich warsztatów.”


„Warsztaty twórczego pisania z Elizą Kącką to jeden z najciekawszych momentów moich spotkań z literackim językiem polskim. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy, talentu pedagogicznego, kultury osobistej i poczucia humoru Pani Elizy. Każdy z uczestników otrzymał szansę na zaprezentowanie przygotowanego przez siebie tekstu, który następnie został szczegółowo omówiony, co niejednokrotnie stawało się początkiem ciekawych dyskusji, anegdot, a ostatecznie – przynajmniej w moim odczuciu – stało się świetną inspiracją do dalszej pracy. Wykonaliśmy również kilka ciekawych ćwiczeń literackich, które pozwoliły nam nieco oswoić się ze specyfiką tzw. „pisania na czas”. Było pracowicie, intensywnie i bardzo satysfakcjonująco.”


„Warsztaty przebiegły w bardzo miłej atmosferze, a prowadząca chętnie dzieliła się swoją wiedzą merytoryczną. W ich trakcie pracowaliśmy na własnych tekstach, co również ułatwiło rozwój, a obsługa ze strony MPT była na najwyższym poziomie. Mam nadzieję że uda mi się uczestniczyć w przyszłorocznej edycji warsztatów.”


O prowadzącej

dr Eliza Kącka

dr Eliza Kącka – adiunktka w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka dwóch książek akademickich („Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” oraz „Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda”) i trzech prozatorskich („Elizje”, „po drugiej stronie siebie”, „Strefa zgniotu”). Członkini Zarządu Głównego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i kapituł Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Recenzentka i czytelniczka literatury najnowszej.


Informacja

Organizator warsztatów nie zapewnia noclegów ani posiłków uczestnikom i nie zwraca kosztów podróży. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

MKiDN_czarne logotyp 2022