Warsztaty twórczego pisania z Sylwią Chutnik

Warsztaty twórczego pisania z Sylwią Chutnik
w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich 

 • 20 października 2018 (sobota), godz. 10.00–16.30
 • warsztaty dla młodzieży od 16 lat i dorosłych
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona,
  próbkę tekstu prozatorskiego o długości do 10 000 znaków ze spacjami należało przesłać do 5.10.2018 na adres: wydarzenia@ossolineum.pl, lista osób zakwalifikowanych poniżej

W ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na warsztaty twórczego pisania.

Sylwia Chutnik zaprasza:

Pisanie to Twoje marzenie? Chcesz poznać tajniki dobrego tekstu? Nie wiesz – fikcja czy pamiętnik? Pomogę! Od ponad 10 lat żyję z pisania, redagowania i wykładania. Zajmuję się różnymi pisarskimi formami – reportaż, wywiad, tekst akademicki, felieton, recenzja, esej, powieść lub poezja. Nie boję się białej kartki i za nic mam pustkę w głowie i brak pomysłów. Uważam, że tworzyć może każdy i w każdych warunkach. Masz do napisania pracę roczną lub projekt? Marzy ci się Nobel z literatury? Nie ma sprawy – wspólnie pokonamy mielizny w pracy nad tekstem (no dobrze, to ostatnie marzenie zostawiam dla siebie).

Znam kulisy środowiska, kanon przydatnych lektur i lifehacks, które pozwolą Wam zmierzyć się z dowolną formą słowa pisanego. Opowiem o swoim warsztacie, podpowiem, na co zwrócić uwagę i jak zabrać się do pracy, przezwyciężając strach, lenistwo i brak pomysłów. Chętnie przyznam się również do własnych błędów, żebyście wy się ich ustrzegli i wyjaśnię, co uznajemy za sukces i dlaczego. Pracujemy metodą warsztatową, korzystając między innymi z najlepszych tekstów naszych nauczycieli: Zbigniewa Herberta i Juliusza Słowackiego.

prowadząca:
Sylwia Chutnik (1979) – pisarka, dramatopisarka i felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów” i „Gazety Stołecznej”. Doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW. Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Przewodniczka miejska po Warszawie. Członkini Związku Literatów Polskich. Działaczka na rzecz praw kobiet. Prowadziła w TVP Kultura programy „Cappuccino z książką” i „Zapomniani-odzyskani”. Obecnie współprowadzi „Barłóg literacki”. Autorka m.in. książek „Kieszonkowy Atlas Kobiet” (Ha!Art 2008), „Cwaniary” (Świat Książki 2012), „Jolanta” (Znak 2015), „Smutek cinkciarza” (Od deski do deski 2016) oraz „Warszawa Kobiet” (Biblioteka Polityki 2011), zbioru felietonów „Mama ma zawsze rację” (Mamania 2012) i zbioru opowiadań „W krainie czarów” (Znak 2014). Laureatka Paszportów Polityki 2008. Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. W 2010 roku dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka za działalność społeczną. W 2011 roku została laureatką nagrody Fundacji Polcul za działalność społeczną.

*Na zdjęciu Sylwia Chutnik, fot. Wojtek Rudzki

_____________________________________________

Lista osób zakwalifikowanych na warsztaty twórczego pisania z Sylwią Chutnik w ramach drugiej edycji Festiwalu Tradycji Literackich:

 • Olga Bierut
 • Jakub Chorodeński
 • Joanna Chudzio
 • Agnieszka Darian
 • Olga Karolewicz
 • Angelika Kopaczewska
 • Ada Kosterkiewicz
 • Małgorzata Nieciecka-Mac
 • Joanna Pawłusiów
 • Beata Suchecka
 • Anna Świtała
 • Iwona Żołdak-Stryjska

Osoby zakwalifikowane prosimy o potwierdzenie obecności do 16.10.2018.

Warsztaty odbędą się w sobotę, 20.10.2018, od godz. 10.00 do 16.30 w Muzeum Pana Tadeusza (czytelnia, wejście od dziedzińca).

Wyboru tekstów dokonały Dobromiła Jankowska i Maria Marszałek (Dział Organizacji Wydarzeń Muzeum Pana Tadeusza).

_____________________________________________

Festiwal Tradycji Literackich:
Jesienią 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Tradycji Literackich. Poświęcono ją relacji Adam Mickiewicz – Tadeusz Różewicz. W tym roku festiwal rozpoczął się 4 września wystawą Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza. Kolejne wydarzenia festiwalowe czekają nas w październiku i listopadzie. Wystawa w Muzeum Pana Tadeusza formuje ważny kontekst dla kolejnych wydarzeń festiwalowego programu. Pomysł na tę czasową ekspozycję polega na tym, aby pochodzące ze zbiorów Ossolineum rękopisy Słowackiego i Herberta umieścić wewnątrz wystawy stałej muzeum, komentując – w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób – jej zawartość. Zaplanowano także interwencje artystyczne w multimedia współtworzące narrację muzeum.

Oprócz wystawy w programie festiwalu znalazły się warsztaty teatralne, warsztaty rodzinne, spotkania z tłumaczami, warsztaty twórczego pisania, warsztaty poezji miganej, warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, konferencja dla nauczycieli i konferencja naukowa oraz slam poetycki. Odbędzie się także premiera nowego, wydawanego przez Muzeum Pana Tadeusza pisma literackiego pt. „Interpretacje”.

>Program II edycji Festiwalu Tradycji Literackich.

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.