WrocWalk Marathon 2022

• 11 listopada 2022 (piątek), godz. 10.00–16.00
  • wstęp bezpłatny dla uczestników WrocWalk Marathon
  • liczba miejsc ograniczona

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza uczestników WrocWalk Marathon 2022 do bezpłatnego zwiedzania wystawy czasowej Konopnicka ilustrowana” oraz prezentacji rękopisu „Pana Tadeusza”.

Marię Konopnicką znamy jako autorkę poezji patriotycznej, interwencyjnej prozy i literatury dziecięcej. Na wystawie zobaczyć można ilustrowane wydania jej utworów dla dzieci pochodzące z końca XIX wieku, z Dwudziestolecia i z okresu PRL. Ekspozycja ukazuje zarówno przemiany mód i konwencji w dziedzinie ilustracji książkowej, jak i realizacje artystów obdarzonych oryginalnym, rozpoznawalnym stylem, takich jak Jan Marcin Szancer, Bogdan Zieleniec, Maria Hiszpańska, Antoni Gawiński czy Zofia Fijałkowska.

W sali obok uczestnicy maratonu będą mieli okazję obejrzeć najcenniejszy eksponat w zbiorach Ossolineum i jeden z najważniejszych zabytków polskiej kultury narodowej – rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Ten skromny zeszyt, zapisany drobnym pismem, oszczędzającym powierzchnię papieru, to serce muzeum.

Tuż obok znajduje się nieodłączny element autografu wieszcza – hebanowa szkatuła inkrustowana płaskorzeźbami z kości słoniowej autorstwa Brzostowskiego, w której przez wiele lat rękopis był przechowywany.

Dla uczestników WrocWalk Marathon wstęp na część wystawy jest bezpłatny. Na ekspozycję może wejść maksymalnie 15 osób co kwadrans. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Muzeum w dniu wydarzenia.

WrocWalk Marathon 2022

wroc-walk

Święto Niepodległości we Wrocławiu, tak jak rok temu, odbędzie się pod znakiem WrocWalk Marathonu. Zapraszamy na trzy proponowane trasy: rodzinną, rekreacyjną oraz historyczną, na których odwiedzisz najpiękniejsze zakątki Wrocławia.

Samodzielnie wybierasz start i kolejność zdobywania kolejnych pieczątek.

Zapisy są już aktywne na  www.wrocwalkmarathon.pl oraz pod linkem i potrwają do wyczerpania miejsc, których w tym roku organizator zapewnił 2.000.

*Materiały organizatora.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza