WrocWalk Marathon

  • 11 listopada 2021 (czwartek), godz. 10.00–17.00
  • wstęp bezpłatny dla uczestników WrocWalk Marathon
  • liczba miejsc ograniczona

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza uczestników WrocWalk Marathon 2021 do zwiedzania wystaw związanych z postacią Tadeusza Różewicza.

Uczestników wydarzenia zapraszamy na otwartą w stulecie urodzin poety 9 października 2021 wystawę stałą „Pan Tadeusz Różewicz”. Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. W gablotach znajdziemy także scenariusze filmowe, które współtworzył Różewicz, jego zeszyty szkolne, świadczące o plastycznym talencie, debiut z gazetki szkolnej („Do moich wielbicieli”), listy od fanów, odmowy druku z lat 50. (twórczość zbyt smutna i ponura), kolaże od Wisławy Szymborskiej, polemiczne wiersze Czesława Miłosza, słowa zachęty dla młodego poety od Juliana Przybosia, pasterskie napomnienie od prymasa Stefana Wyszyńskiego i podziękowanie za zorganizowanie okularów od Leopolda Staffa. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (obrazy Marii Jaremy, Ewy Kierskiej-Hoffman, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Kazimierza Mikulskiego) i od osób prywatnych (m.in obozowy nożyk, fotografie) oraz dzieła współczesnych artystów z dziedziny muzyki hip-hop, malarstwa ściennego, animacji komputerowej i ceramiki.

Na dziedzińcu Kamienicy pod Złotym Słońcem, w której mieści się muzeum, dostępna będzie też premierowo wyjątkowa atrakcja wystawa ilustracji będących elementem aplikacji „Wrocławskie spacery Tadeusza Różewicza”. Wrocław był ostatnim miastem, w którym mieszkał poeta. Aplikacja umożliwia podróżowanie jego śladami po ulicach stolicy Dolnego Śląska. Przybliżamy w niej miejsca ważne w biografii i twórczości Różewicza. Każdy punkt na mapie zawiera krótki opis, fotografie przedstawiające poetę oraz wyimki z wierszy. Umieszczone na planszach kody QR pozwolą zwiedzającym na bezpłatne pobranie aplikacji na smartfony.

Wydarzenia organizowane w ramach WrocWalk Marathon z okazji Narodowego Święta Niepodległości będą doskonałą okazją do nie tylko do obejrzenia najnowszej wystawy stałej Muzeum Pana Tadeusza, ale i do poznania fragmentu historii miasta przez pryzmat jednego z jego najbardziej wyjątkowych obywateli. 

Dla uczestników WrocWalk Marathon wstęp na wystawy jest bezpłatny, ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 liczba osób przebywających na muzealnym dziedzińcu oraz na wystawie „Pan Tadeusz Różewicz” będzie ograniczona. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Muzeum w dniu wydarzenia.


WrocWalk Marathon 2021

logo-walk-maraton

W tym roku WrocWalk Marathon organizowany jest przez Miasto Wrocław z okazji Święta Niepodległości. Sama idea „spaceru na medal” i wydarzenie są znane Wrocławianom z lat 2018 i 2019 (w minionym roku obostrzenia związane z pandemią COVID-19 uniemożliwiły przeprowadzenie imprezy). Teraz, WrocWalk Marathon powraca w nieco innych, jesiennych okolicznościach i z nowym, patriotycznym motywem przewodnim.

11 listopada 2021 wszyscy chętni będą mieli możliwość zwiedzać Wrocław odwiedzając miejsca nie zawsze dostępne na co dzień; skorzystać ze specjalnych, okolicznościowych warsztatów i wydarzeń oraz wziąć udział w wyjątkowych, patriotycznych atrakcjach dodatkowych. Uczestnicy po wcześniejszym dokonaniu zapisu odbierają mapę – kartę uczestnika z zaznaczonymi punktami do odwiedzenia. W każdym z nich otrzymują pieczątkę i mogą (wedle uznania) zwiedzić dane miejsce lub skorzystać z dodatkowych aktywności (zależnie od lokalizacji).

*Materiały organizatora.


Zobacz

autorzy animacji: Tomasz Ostaszewski, Piotr Bartos


W aplikacji znajdziesz

  • mapę miejsc, które Tadeusz Różewicz odwiedzał we Wrocławiu
  • archiwalne fotografie
  • fragmenty wierszy uzupełniających obraz prezentowanego miejsca

Zwiedzaj z aplikacją Muzeum Pana Tadeusza

Po zwiedzaniu podziel się z nami swoją opinią.

Pobierz bezpłatnie


 

mkdnis logo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Patroni

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura, Wroclife, Magazyn Szum

Partner medialny: Tygodnik Powszechny