Wrzesień 2019 w Muzeum Pana Tadeusza

WRZESIEŃ 2019 w Muzeum Pana Tadeusza

Po wakacjach zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wykłady, warsztaty, spotkania, zajęcia dla seniorów, projekcję w kinie Popiół i Diament oraz wydarzenia zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. We wrześniu rusza już trzecia edycja Festiwalu Tradycji Literackich, a 13 września odbędzie się wernisaż wystawy Nasz malarz Orłowski.

„Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum” – nowa wystawa czasowa
„Orłowski, który życie strawił w Peterburku, sławny malarz (mam jego kilka szkiców w biurku)” – ustami Telimeny wspomina o nim Mickiewicz w Panu Tadeuszu. Malarz, rysownik i grafik, ale przede wszystkim przenikliwy obserwator rzeczywistości, osiągnął za życia niebywałą popularność, a dziś jest niemal zupełnie zapomniany. 13 września w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się wernisaż wystawy rysunków Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum. W ramach programu towarzyszącego wystawie odbędą się warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych, prelekcja z towarzyszeniem muzyki oraz zwiedzanie wystawy z kustoszem.

Misja: młodzież. Gra – premiera
17 września zapraszamy na spotkanie dotyczące gry edukacyjnej Warto! Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy, inspirowanej życiem i działalnością Władysława Bartoszewskiego oraz wystawą stałą Misja: Polska. W spotkaniu udział weźmie wieloletni asystent Władysława Bartoszewskiego, Marcin Barcz, współzałożycielka inicjatywy im. Władysława Bartoszewskiego w Berlinie, Anita Baranowska-Koch oraz dr Monika Bronowicka i dr Małgorzata Preisner-Stokłosa, autorki gry.

Muzealni pasjonaci – warsztaty dla seniorów
Muzealni Pasjonaci to cykl skierowany do wszystkich seniorów, którzy chcieliby oddać się artystycznej pasji oraz zgłębić wiedzę na temat obyczajowości szlacheckiej. 18 września zapraszamy na spotkanie, podczas którego dowiemy się, jak dbano o zdrowie i leczono choroby na szlacheckich dworach. W części warsztatowej uczestnicy samodzielnie przygotują mieszanki ziołowe, które z pewnością przydadzą się w jesienne i zimowe wieczory.

III Festiwal Tradycji Literackich
Krasiński / Zapolska / Gombrowicz
Podczas kolejnej edycji Festiwalu Tradycji Literackich zaprezentowane zostaną sylwetki trzech pisarzy: Zygmunta Krasińskiego, Gabrieli Zapolskiej i Witolda Gombrowicza. Bogaty program, trwający od września do grudnia 2019, ma na celu zestawienie w zaskakujący sposób najważniejszych wątków ich twórczości i poszukiwanie między nimi nieoczywistych powiązań. 20 września, w ramach Nocy Księgarń, odbędzie się spotkanie z laureatem bądź laureatami Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przyznana zostanie 15 września podczas festiwalu „Opętani Literaturą”. Z kolei 27 września zapraszamy do kina Popiół i Diament na projekcję spektaklu Teatru Telewizji Do piachu w reżyserii Kazimierza Kutza. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z Arkadiuszem Bagłajewskim, Krzysztofem Kopką, Andrzejem Skrendo, Martą Streker i Agnieszką Wolny-Hamkało, którego przedmiotem będą dramaty Tadeusza Różewicza i powracające w nich wątki.

Dolnośląski Festiwal Nauki
Hasłem przewodnim XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki będzie myśl wybitnego matematyka Hugo Steinhausa „Między duchem a materią pośredniczy matematyka”. Postać naukowca, który znany jest również jako twórca Lwowskiej Szkoły Matematycznej, będzie tematem wykładu Mariusza Urbanka 24 września w Muzeum Pana Tadeusza. Opowieść o fascynującym naukowcu uzupełniona zostanie wystawą publikacji profesora Steinhausa, którą będzie można odwiedzić w dniach 20–25 września. Nieco młodszych miłośników nauk ścisłych zapraszamy na zajęcia muzealne Zaszyfruj wiadomość 24 września, podczas których będzie można poznać zasady szyfrowania i kodowania wiadomości oraz dowiedzieć się, jakie znaczenie miała matematyka podczas działań wojennych.

Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa, której celem jest promowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego poprzez udostępnienie w tych dniach bezpłatnie miejsc i wydarzeń. W ramach tegorocznej edycji w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się wykład pod tytułem „Królowe, matrony, białogłowe”. Kobiety Rzeczpospolitej Szlacheckiej połączony z pokazem rekonstrukcji sukien z I połowy XVII wieku. Spotkanie poprowadzi Marta Grzywna, która opowie, jak wyglądało życie codzienne kobiet w rzeczywistości staropolskiej na dworach ziemiańskich, magnackich i królewskich.

Środy nad książką
25 września w ramach cyklu Środy nad książką odbędzie się spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Służące do wszystkiego. Jest to pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym ukazująca losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej początków XX wieku. Na kartach książki autorka zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Jednocześnie snuje opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. Spotkanie na temat tej, momentami zabawnej, a momentami przykrej, lektury poprowadzi dr Małgorzata Preisner-Stokłosa.

WrocWalk Marathon
Muzeum Pana Tadeusza znalazło się na mapie WrocWalk Marathonu 2019. Uczestnicy spacerowego maratonu zobaczą rękopis „Pana Tadeusza”, porozmawiają z pracownikami muzeum i zdobędą pieczątkę, dzięki której przybliżą się do wygrania medalu.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

Program na wrzesień 2019

• 7 września 2019 (sobota) godz. 16.00
    „Królowe, matrony, białogłowe”. Kobiety Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Wykład połączony z pokazem strojów

cykl: Europejskie Dni Dziedzictwa