15.10.2016-10.06.2017

Współcześni romantycy

Współcześni romantycy
cykl spotkań w ramach Otwartych Pracowni

Współcześni romantycy to cykl spotkań wokół sztuki, literatury i psychologii organizowany wspólnie z Uniwersytetem SWPS.

Sztuka jest narzędziem poznawania siebie i świata. Muzeum to nie tylko miejsce, w którym prezentowane są historyczne eksponaty, jest ono również przestrzenią dialogu, inspiracji i rozwoju. Punktem odniesienia dla cyklu Współcześni romantycy jest szeroko rozumiana postawa romantyczna i stereotypy z nią związane. Romantyczny bohater bywa buntownikiem, cierpiętnikiem, melancholikiem, samotnikiem, szaleńcem, ale także bojownikiem, szpiegiem i przywódcą. Czy w naszych pragmatycznych, cyfrowych czasach jest miejsce na romantyzm? Czy romantyk to tylko miłośnik kolacji przy świecach i długich spacerów? A może zbanalizowaliśmy ten termin i pozbawiliśmy go należnych mu znaczeń?

Spotkania przyjmą formę wykładów bądź warsztatów prowadzonych przez specjalistów, psychologów i trenerów, wykładowców Uniwersytetu SWPS. Każde spotkanie zainspirowane słowami Adama Mickiewicza będzie poświęcone odrębnemu tematowi.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny,
obowiązują wcześniejsze zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl

Program

Minione:

  • sobota, 10 czerwca 2017, godz. 16.00
    „Nieśmiertelność czuję, nieśmiertelność tworzę”.
    O twórczości i prokrastynacji

    prowadzenie: Adriana Bernady

Podczas spotkania skonfrontujemy się z mitem artysty, który, działając pod wpływem natchnienia, od razu wydaje na świat gotowe, genialne dzieło. Zapewne wielu z nas w czasie pracy twórczej doświadczyło czegoś zupełnie innego. Karty rękopisu Pana Tadeusza świadczą o tym, że podobne męki przechodził również Adam Mickiewicz. Poprawki, skreślenia, błędy, zawahania to nieodłączne części procesu kreacji. Jak się nie zniechęcać, jak doprowadzić dzieło do końca, jak radzić sobie z pokusą prokrastynacji – o tym między innymi porozmawiamy podczas czerwcowego spotkania.

Przyjrzymy się związkowi geniuszu i obłąkania. Sprawdzimy, jaką rolę w tworzeniu odgrywają trudności psychiczne. Kiedy ich rola w wytworach wielkich mistrzów polega na dostarczaniu unikalnej perspektywy spojrzenia na świat, a kiedy mają destrukcyjny wpływ zarówno na dzieło, jak i na jego autora.

Obalimy ograniczający mit olśnienia przychodzącego w jednej chwili. Poznamy proces twórczy, jego fazy i uwarunkowania oraz sposoby wpływania na ten proces, pozwalające rozwijać indywidualną kreatywność. Uczestnicy wykładu dowiedzą się również, jak wspomagać tę zdolność, przydatną w życiu każdego z nas oraz jak radzić sobie z poczuciem zniechęcenia, traktując twórczość jako specyficzny sposób myślenia dostępny dla każdego.

mgr Adriana Bernady – współwłaścicielka Centrum Integralnego Wspierania Rozwoju. Doktorantka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Ukończyła Leadership Coaching School Adventure for Thought, specjalizuje się w odkrywaniu i wykorzystaniu naturalnych talentów. Posiada dyplom Szkoły Trenerów Biznesu Moderator. Współpracowała z Wrocławskim Stowarzyszeniem Wychowawców, Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju kreatywności Odyseja Umysłu, Działem Marketingu i Rekrutacji Uniwersytetu SWPS, ośrodkami edukacyjnymi w całej Polsce w ramach projektu Strefa Młodzieży, prowadząc warsztaty podczas wydarzeń edukacyjnych.

  • sobota, 13 maja 2017, godz. 16.00
    „Skąd męka. Cierpi człowiek, bo służy sam sobie za kata”.
    Jak polubić siebie
    prowadzenie: Zofia Szynal

Stereotypowy bohater romantyczny to egocentryk, którego uczucia silnie dominują nad rozumem. Werter, Gustaw-Konrad czy Jacek Soplica skutecznie się unieszczęśliwiają. Czytając romantyczne utwory, nie zawsze utożsamiamy się z ich bohaterami. Czasami wydają nam się nierealni, zbyt wrażliwi, całkowicie abstrakcyjni. Jednak czy naprawdę tak nam do nich daleko? Bardzo często źródłem naszego nieszczęścia, podobnie jak nieszczęścia romantycznych bohaterów, są uczucia. Tak jak Werter bywamy bezsilni wobec własnych emocji. Nie sytuacja sama w sobie przysparza nam cierpienia, ale to, co sobie o niej pomyślimy. Jak pisał Gustaw Flaubert: Właściwie moje życie nie składa się z faktów, moje życie jest moją myślą. Warto więc być dla siebie łaskawym…

Przyczyną wielu problemów z samooceną i pewnością siebie jest zniekształcone myślenie. Myśli automatyczne, nieadaptacyjne schematy i zniekształcenia poznawcze pośredniczą w utrwalaniu negatywnych emocji i wpływają na zachowanie. Uczestnicy wykładu dowiedzą się, dlaczego niektórym z nas tak trudno uwierzyć w siebie, co może być przyczyną kompleksów, skąd bierze się destrukcyjne poczucie winy, czym są porównania „w górę” i dlaczego lepiej ich unikać. Poznają również kilka prostych zasad, których przestrzeganie pomaga w zdrowym myśleniu o sobie samym i otaczającym nas świecie.

mgr Zofia Szynal – psycholog (absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu), specjalizuje się w seksuologii i diagnozie psychologicznej. Wiedzę z zakresu psychoterapii zdobywa w czteroletniej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Przyjmuje pacjentów w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, udziela wsparcia psychologicznego podopiecznym Stowarzyszenia „Nadzieja”. Prowadzi również warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów szkół średnich w ramach współpracy ze Strefą Młodzieży SWPS.

  • sobota, 8 kwietnia 2017, godz. 16.00
    Zostać na polu samemu i w nocy. „To lubię – rzekłem – to lubię!”.
    Siła pozytywnego myślenia
    prowadzenie: Sławomir Prusakowski

Forrest Gump powiedział: Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz. I tak właśnie wygląda sytuacja bardzo wielu z nas. Co zatem powoduje, że niektórzy ludzie deklarują, iż są szczęśliwi i wierzą w lepsze jutro, a inni (i to mający bardzo podobne doświadczenia) widzą siebie nieszczęśliwymi i bez perspektyw?

Stereotypowy bohater romantyczny to ponurak i cierpiętnik, który rozpamiętuje przeszłość i miewa samobójcze skłonności. Być może jednak traktujemy zarówno literaturę, jak i własne życie, zbyt serio, nie zauważając obecnych w nich humoru i ironii.

Psychologia, pomimo że jest młodą nauką, może dużo powiedzieć o szczęściu i pozytywnym myśleniu. Znamy biologiczne i poznawcze mechanizmy, które powodują, że czujemy się szczęśliwi. Badacze przeanalizowali wiele „recept na życie” i wyselekcjonowali te, które naprawdę podnoszą poziom zadowolenia i satysfakcji. Nawet jeśli jedyna, cudowna i uniwersalna „recepta na szczęście” nie istnieje, to na pewno istnieją błędy w myśleniu i prymitywne mechanizmy obronne, których warto unikać. Uczestnicy wykładu poznają kilka trików zawodowych optymistów.

W trakcie spotkania prowadzący Sławomir Prusakowski opowie o tym, dlaczego uważa, że jest szczęściarzem i zaprosi uczestników do tego, aby tak samo pomyśleli o sobie.

mgr Sławomir Prusakowski – psycholog, trener, nauczyciel akademicki, doradca. Trener Biznesu. Przeprowadził ponad 10.000 godzin szkoleń w tym ponad 1000 godzin Treningów Interpersonalnych (Bussiness-Relation Group Coaching). Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia Treningów Interpersonalnych. Współpracuje z wieloma organizacjami szkolącymi i uczelniami. Szkolił dla takich firm jak: PWC, Grupa Żywiec, BPH, BzWBK, EricPol, Tauron. Zajmuje się także działalnością prospołeczną. Szkoli nauczycieli Polonijnych wierząc, że tylko dobra jakość edukacji pomoże utrzymać tożsamość Polaków poza granicami. Laureat nagród za działalność prospołeczną (min. PolCul). Szkoli trenerów ucząc adeptów tego zawodu. Od 12 lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS gdzie jako praktyk uczy studentów Psychologii budowania relacji z klientami. Prywatnie interesuje się fizyką wysokich energii i fotografowaniem.

  • „Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy”.
    Nieodwzajemniona miłość
    sobota, 4 lutego 2017, 16.00-18.00
    prowadzenie: dr Tomasz Grzyb

Dobrze wiemy, że nie każda miłość kończy się dobrze. Podczas spotkania porozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z odrzuceniem i jak się uwolnić od natrętnych wspomnień i odzyskać spokój.

dr Tomasz Grzyb – psycholog społeczny Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Zajmuje się psychologią wpływu społecznego, technikami wpływu i propagandą.

  • „Mierz siłę na zamiary. Nie zamiar podług sił”.
    Noworoczne postanowienia
    sobota, 14 stycznia 2017, 16.00-18.00
    prowadzenie: Kamil Zieliński

Dowiedzieliśmy się, co zrobić, żeby wytrwać w podjętych postanowieniach. Poszukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego mamy słomiany zapał, a nie żelazną wolę? Nauczyliśmy się, jak ćwiczyć konsekwencję i wytrwałość.

mgr Kamil Zieliński – psycholog (absolwent Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu), certyfikowany trener i terapeuta EEG-Biofeedback. Współpracuje ze Strefą Młodzieży SWPS, prowadząc zajęcia psychologiczne dla uczniów szkół średnich. W Centrum Integralnego Wspierania Rozwoju współprowadzi zajęcia psychorozwojowe dla dzieci. Jego główne zainteresowania zawodowe to terapia EEG-Biofeedback, psychologia rozwojowa, wychowawcza oraz zaburzenia spektrum autyzmu.

  • „Szalony, niech ukocha swe samotne ściany”.
    Samotność
    sobota, 10 grudnia 2016, 16.00-18.00
    prowadzenie: Sławomir Prusakowski

Dowiedzieliśmy się, jak sobie z radzić z samotnością – czy z nią walczyć, czy ją akceptować. Zastanowiliśmy się, dlaczego czujemy się samotni, mimo że nieustannie się komunikujemy. Zadaliśmy sobie pytanie, czy telefon albo laptop mogą zastąpić przyjaciela.

mgr Sławomir Prusakowski – psycholog, trener, nauczyciel akademicki, doradca. Trener Biznesu. Przeprowadził ponad 10.000 godzin szkoleń w tym ponad 1000 godzin Treningów Interpersonalnych (Bussiness-Relation Group Coaching). Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia Treningów Interpersonalnych. Współpracuje z wieloma organizacjami szkolącymi i uczelniami. Szkolił dla takich firm jak: PWC, Grupa Żywiec, BPH, BzWBK, EricPol, Tauron. Zajmuje się także działalnością prospołeczną. Szkoli nauczycieli Polonijnych wierząc, że tylko dobra jakość edukacji pomoże utrzymać tożsamość Polaków poza granicami. Laureat nagród za działalność prospołeczną (min. PolCul). Szkoli trenerów ucząc adeptów tego zawodu. Od 12 lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS gdzie jako praktyk uczy studentów Psychologii budowania relacji z klientami. Prywatnie interesuje się fizyką wysokich energii i fotografowaniem.

  • „Zbyt­kiem słodyczy na ziemi jes­teśmy nieszczęśliwemi”.
    Depresja
    sobota, 12 listopada 2016, 16.00-18.00
    prowadzenie: dr Justyna Ziółkowska

Dowiedzieliśmy się, czy istnieje „moda” na depresję i jak odróżnić kilka gorszych dni od stanu choroby. Zastanowiliśmy się, czy mogą nam pomóc literatura, teatr, film albo sztuki wizualne.

dr Justyna Ziółkowska – adiunkt w Katedrze Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Dwukrotna laureatka stypendium „START” dla młodych uczonych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Autorka i współautorka artykułów naukowych publikowanych m.in. w „Health: An Interdisciplinary Journal for the Social Study of Health, Illness and Medicine”, „Qualitative Health Research” oraz „Polish Psychological Bulletin”. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół analizy dyskursu praktyk medycznych, doświadczenia choroby psychicznej oraz myśli i zachowań samobójczych.

  • „Źle mnie w złych ludzi tłumie”.
    Nieprzystosowanie
    sobota, 15 października 2016, 16.00-18.00
    prowadzenie: Kamil Zieliński

Zastanowiliśmy się, dlaczego niektórym z nas trudno przystosować się do nowej sytuacji i dlaczego boimy się zmian. Dowiedzieliśmy się, jak odnaleźć się w nowej grupie, jak dobrze się prezentować, nie tracąc przy tym autentyczności.

mgr Kamil Zieliński – psycholog (absolwent Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu), certyfikowany trener i terapeuta EEG-Biofeedback. Współpracuje ze Strefą Młodzieży SWPS, prowadząc zajęcia psychologiczne dla uczniów szkół średnich. W Centrum Integralnego Wspierania Rozwoju współprowadzi zajęcia psychorozwojowe dla dzieci. Jego główne zainteresowania zawodowe to terapia EEG-Biofeedback, psychologia rozwojowa, wychowawcza oraz zaburzenia spektrum autyzmu.

****
Na wszystkie spotkania wstęp wolny,
obowiązują wcześniejsze zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl

współorganizator: Uniwersytet SWPS Wrocław
patronat medialny: Akademickie Radio LUZ, TuWroclaw.com, Psychologia-spoleczna.pl

****
Grafika: Encyclopédie ou dictionnaire raisonné des sciences, t. 19, Paris 1763, plansze Art d’Ecrire, ryt. Prevost, Defehrt.