„Prekursorka w gorsecie. Gabriela Zapolska – pasja życia, pasja tworzenia"

wykład kuratorski

• 16 stycznia (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • prowadzenie: Anita Soroko
fragment wystawy #ZAPOLSKA fot. Marta Gierucka

Zapraszamy na wykład kuratorski wokół wystawy #ZAPOLSKA pt. Prekursorka w gorsecie. Gabriela Zapolska – pasja życia, pasja tworzenia.

Czy artystka zmarła ponad sto lat temu może nadal imponować odwagą, pasją  i determinacją? Kogo Gabriela Zapolska broniła swym piórem? Czy przesłania zawarte w jej twórczości są nadal aktualne?

Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące fenomenalnej literatki, aktorki i kolekcjonerki będzie można usłyszeć w trakcie wykładu kuratorskiego towarzyszącego wystawie #ZAPOLSKA. Będzie także mowa o malarzach – Van Goghu, Gauguinie, Sérusierze i bretońskiej bohemie. O Paryżu epoki fin de siecle’u i o młodopolskim Krakowie. O Lwowie pań Dulskich, panien Maliczewskich i bohaterskich Orląt. O emancypantkach i pracujących kobietach; o fascynacji modą i „sumieniu” w branży odzieżowej oraz o prawach zwierząt. A także (nieco) o łamaniu konwenansów, przekraczaniu tabu, trudnych tematach i tasiemcu w słoiku.

Po wykładzie zapraszamy na oprowadzanie po wystawie.

Partnerzy:
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Teatr Polski we Wrocławiu, Kino Polska, Studio Filmowe KADR, Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z.o.o., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny