w ramach IV Festiwalu Tradycji Literackich

Z gębą przed kamerą
warsztaty online z autoprezentacji

  • 10 września 2020 (czwartek), godz. 18–20.00
  • 17 września 2020 (czwartek), godz. 18–20.00
  • 24 września 2020 (czwartek), godz. 18–20.00
  • udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy odbywają się przez formularz zgłoszenia do 31 sierpnia 2020

Niełatwe, a nawet niemożliwe były ostatnio spotkania twarzą w twarz. Zajęcia szkolne, wykłady akademickie, narady biurowe, a nawet wielkanocne śniadania przeniosły się do Internetu. Pojawiły się nowe wyzwania związane z występami przed kamerą. Nowe pokusy, aby dopilnować tylko tego, co mieści się w kadrze i nowe rodzaje imażowych wpadek. Na pomoc ruszyły rzesze specjalistów od wizerunku. Nie pozostając w tyle, zapraszamy na warsztaty autoprezentacji przed kamerą i kamerką, inspirowane twórczością Witolda Gombrowicza, który już bez mała sto lat temu, wiedział, jak ważne jest kształtowanie obrazu siebie i ucieczka od form narzucanych przez innych. Pisał w Ferdydurke:

„[...] sprawa przedstawia się tak, jak następuje, że istota ludzka nie wyraża się w sposób bezpośredni i zgodny ze swoją naturą, ale zawsze w jakiejś określonej formie i że forma owa, ów styl, sposób bycia nie jest tylko z nas, lecz jest nam narzucony z zewnątrz – i oto dlaczego ten sam człowiek może objawiać się na zewnątrz mądrze albo głupio, krwawo lub anielsko, dojrzale albo niedojrzale, zależnie od tego, jaki styl mu się napatoczy i jak uzależniony jest od innych ludzi”.

i apelował:

„Ach, stworzyć formę własną! Przerzucić się na zewnątrz! Wyrazić się! Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech nie będzie zrobiony mi!”

Podążając za tym wezwaniem, spróbujemy za pomocą różnych technik aktorskich poćwiczyć panowanie nad własną formą, wyglądem w kadrze, mimiką, głosem i dykcją.
Do udziału w projekcie zapraszamy osoby dorosłe, które chcą oswoić się z występami publicznymi, przełamać nieśmiałość, poćwiczyć, aktorskie interpretowanie tekstów, swobodne użycie głosu, gestów i ruchów ciała oraz rozpoznawanie własnych i cudzych emocji, a także wzmocnić kreatywność i spędzić czas na twórczym działaniu w przyjaznej atmosferze.

Beata Rakowska, prowadząca warsztaty, zaprasza

„Jeśli chcieliby Państwo wyrzucić z siebie trochę stresu, to dobre miejsce. Z doświadczenia wiem, że tego typu warsztaty, to okazja do spojrzenia z dystansem i z poczuciem humoru, i na siebie, i na kondycję człowieka współczesnego i jego bolączki… w tym na wystąpienia publiczne. Spróbujemy rozpoznać w sobie to, co pozytywne, nasze atuty, i uświadomić, nad czym warto byłoby jeszcze popracować, aby nasz zewnętrzny wizerunek, wypadał pozytywnie, ale abyśmy nie zatracili naturalności”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy


Patroni medialni