Europejskie Dni Dziedzictwa

Z wizytą u Bonerów – opowieść o wrocławskich mieszczanach w Kamienicy pod Złotym Słońcem

• 17 września 2022 (sobota), godz. 15.00–16.30
  • prowadzenie: Marta Dardzińska
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Zapraszamy na spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Pana Tadeusza.

Opowieść o dawnych wrocławskich mieszczanach osnuta wokół Kamienicy pod Złotym Słońcem, jednej z najwspanialszych kamienic patrycjuszowskich w stolicy Śląska. Spotkanie będzie miało formę zwiedzania połączonego z prezentacją rekonstrukcji stroju mieszczańskiego z przełomu XVI i XVII wieku.

Wrocławski Rynek zachwyca mieszkańców i turystów kilkusetletnim pięknem – barwnymi kamienicami, klimatycznymi uliczkami i licznymi świątyniami. Kim byli ludzie, którzy przed wiekami budowali wspaniałość tego miasta? Jak żyli, jak mieszkali, jak pracowali, jak się ubierali? Opowieść osnuta wokół mieszczańskich pozostałości w Kamienicy pod Złotym Słońcem przeniesie zwiedzających kilkaset lat wstecz, dzięki czemu poznają dawnych mieszkańców stolicy Śląska. Spotkanie urozmaicone będzie o prezentację garderoby mieszczanki z przełomu XVI i XVII wieku.

O prowadzącej

Marta Dardzińska, fot. Respiciens

Marta Dardzińska – pracowniczka Działu Obsługi Widowni Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum jej zainteresowań leżą obyczajowość staropolska, sztuka baroku i los kobiet z warstwy szlacheckiej. Od czterech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną XVII wieku, a także popularyzuje wiedzę o epoce staropolskiej, prowadząc profileNobilis Domina/silva.rerum.xvii na Facebooku i silva.rerum.xvii na Instagramie.