Oferta na sezon 2022/2023

Zagadki tajemniczej szkatuły

  • soboty, godz. 12.00–13.30
  • zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat z opiekunami
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • zapisy na dany miesiąc poprzez formularze zgłoszeniowe, dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca

Opis zajęć

Gdzieś we wnętrzach muzeum, na jego wystawach, wśród wielu bardzo starych eksponatów została ukryta zagadka. Kluczem do jej rozwiązania jest wiadomość umieszczona w szkatule. 

W czasie naszych spotkań odwiedzimy wystawy Muzeum Pana Tadeusza, wysłuchamy ciekawych opowieści, ale przede wszystkim – weźmiemy udział w zabawie bazującej na zasadach gry muzealnej. Każde spotkanie będzie kończyć się warsztatami, na których stworzymy pracę zainspirowaną naszą przygodą. Czy i tym razem uda nam się odkryć muzealną tajemnicę?


Prowadzenie

Agnieszka Hajduk-Undro – historyczka sztuki, etnolożka i edukatorka muzealna. Zajmuje się koordynacją i prowadzeniem warsztatów artystycznych, cykli zajęciowych dla rodzin z dziećmi oraz lekcji muzealnych, również w formie online. Współtworzyła i współprowadziła takie zajęcia jak „Na tropie soplicowskiej przyrody”, czy „Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem”. Koordynatorka „Rodzinnych Poranków Muzycznych”. Obecnie prowadzi autorski cykl warsztatów „Zagadki tajemniczej szkatuły”


październik 2022


Towarzysz na czterech łapach

  • 22 października 2022 (sobota), godz. 12.00

Duże, małe, kudłate i z mokrym nosem. Wiecie, o kogo chodzi? Czy po wystawach można chodzić na czterech łapach? Rozpoczynamy nowy sezon dla muzealnych specjalistów od rozwiązywania zagadek! Wspólnie spróbujemy odnaleźć właściwy trop, który doprowadzi nas do celu. Zapraszamy wszystkich chętnych do przeżycia wspaniałej, muzealnej psygody! 


listopad 2022


W drukarni pana Zawadzkiego

  • 5 listopada 2022 (sobota), godz. 12.00

Książka: połączenie okładki, kartek, mnóstwa liter i obrazków. Pewnie każdy z nas jakąś widział, miał w ręku, a może nawet ją czytał! Tylko skąd się biorą książki? Wszystkich zainteresowanych znalezieniem odpowiedzi zapraszamy na wspólną wyprawę do dawnej drukarni. Cofniemy się w czasie o dwieście lat, do roku 1822, w którym wileński drukarz, wydawca i księgarz jako pierwszy opublikował Mickiewiczowskie „Ballady i romanse”. Dowiemy się, jak wyglądał proces powstawania starych woluminów, czy pan Zawadzki wydawał e-booki, i dlaczego dorośli twierdzą, że kończy się era Gutenberga. Następnie spróbujemy swoich sił w tworzeniu wydawnictwa. Przygotujcie się, bo przed nami dużo pracy – od czerpania papieru, przez druk, aż do złożenia własnej książki!

Zajęcia odbywają się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Drukarze i romanse”


styczeń 2023


Czas na Nowy Rok!

  • 7 stycznia 2023 (sobota), godz. 12.00

W naszym muzeum czas się zatrzymał! Aby rozwiązać noworoczną zagadkę ukrytą w szkatule, trzeba ściśle podążać za wskazówkami. Zapraszamy serdecznie na pierwsze zajęcia w 2023 roku, na których poznacie historie, które widziały zegary. Jeśli uda się Wam rozwiązać wszystkie łamigłówki i poznacie trzech bohaterów wystaw Muzeum Pana Tadeusza, to uda się Wam odnaleźć brakujące elementy waszych własnych czasomierzy oraz dowiecie się, jak w dawnych czasach świętowano nadejście Nowego Roku.