Zapisane w kadrze #4 Pod Mocnym Aniołem

WOLNOŚĆ: POD MOCNYM ANIOŁEM (2014), REŻ. WOJCIECH SMARZOWSKI

W 2000 roku ukazała się książka Jerzego Pilcha Pod Mocnym Aniołem, która otrzymała Literacką Nagrodę Nike. To właśnie na podstawie tej autobiograficznej powieści Wojciech Smarzowski nakręcił film, w którym główny bohater zmaga się z chorobą alkoholową. Codzienne problemy, miłość oraz aktywność twórcza przeplatają się tu z pijaństwem, przemocą i brutalnością. Utwór literacki i jego adaptacja opowiadają prywatną historię Jerzego Pilcha, publicznie wyznającego, że wypił w życiu „cysternę spirytusu”. Pisarz przestał nałogowo pić, gdy dowiedział się, że cierpi na chorobę Parkinsona. O walce z nią opowiada w swojej późniejszej twórczości. Problemy: Jaką cenę płaci artysta za możliwość tworzenia? Gdzie leży granica między biografią a autokreacją?

Przed spotkaniem rozmowa z gościem – dr. hab. Urszulą Glensk.

Wstęp bezpłatny

Termin: 11 sierpnia 2016, godz. 20.00

dr hab. Urszula Glensk – wykłada literaturę w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Opublikowała ponad sto artykułów – naukowych i publicystycznych – m.in. w „Nowych Książkach” i na portalu „Studio Opinii”. Autorka czterech książek „Proza wyzwolonej generacji 1989-1999” (Wydawnictwo Literackie 2002), „Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze” (Atut 2007), „Po Kapuścińskim. Szkice o reportażu” (wyróżnienie „Książka Miesiąca” Magazynu Literackiego Książki), a także monografii „Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu 1918-1939”, która otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” 2015.

 

Cykl „Zapisane w kadrze”

W literaturze nierzadko odnajdujemy wątki będące odbiciem osobistych przeżyć twórców, którzy, zanim staną się sławni – a często również po zdobyciu tej sławy, muszą mierzyć się ze swoimi ludzkimi słabościami oraz walczyć z przyziemnymi komplikacjami zawodowymi, rodzinnymi, miłosnymi.

Cykl filmowy „Zapisane w kadrze” prezentuje sylwetki pisarzy i pisarek, których determinacja zaprowadziła na szczyt kariery. Bez względu na to, kiedy żyli, często doświadczali represji ze strony władzy, niejednokrotnie odrzucani również przez społeczeństwo. Niektórzy trafiali do więzienia lub do zakładów dla psychicznie chorych, innych cenzurowano lub skazywano na ostracyzm społeczny. Ich siłą w walce z przeciwnościami okazywała się konsekwencja w pracy twórczej.

Kurator cyklu: Kamil Nowelli – antropolog kultury, doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

patronaty: Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM