Parę osób, mały czas (2005), reż. Andrzej Barański
Dzięki bliskiej przyjaźni z Mironem Białoszewskim niewidoma Jadwiga Stańczakowa na nowo zaczyna cieszyć się życiem, rozwijać się i usamodzielniać. Białoszewski zabiera ją na spacery, pokazuje świat i nowe możliwości. Stańczakowa odnajduje swoje miejsce – chce być sekretarką poety. Nagrywa jego wiersze, a następnie przepisuje na maszynie. Jej działania są dla twórcy wsparciem w pracy, a jego przyjaźń jest dla Jadwigi sposobem na walkę z depresją. Głównym problemem tego związku jest oczekiwanie Stańczakowej, że Białoszewski kiedyś ją pokocha. Jednak on nie potrafi jej dać takiej miłości, jakiej by pragnęła.
Problemy: Czy możliwa jest przyjaźń bez zazdrości?
Przed spotkaniem rozmowa z gościem – filologiem, krytykiem literackim i muzycznym Adamą Poprawą.
Wstęp bezpłatny
Termin: 25 sierpnia 2016, godz. 20.00
Adam Poprawa (1959), filolog, krytyk literacki i muzyczny, prozaik. Pracuje na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydał m.in. monografię Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza (1999), zbiór szkiców Formy i afirmacje (2003), książki prozatorskie Walce wolne, walce szybkie (2009), Kobyłka apokalipsy (2014). Przygotował uzupełnione, odcenzurowane wydanie Pamiętnika z powstania warszawskiego Białoszewskiego (2014). Publikował w wielu czasopismach i tomach zbiorowych.
Cykl „Zapisane w kadrze”
W literaturze nierzadko odnajdujemy wątki będące odbiciem osobistych przeżyć twórców, którzy, zanim staną się sławni – a często również po zdobyciu tej sławy, muszą mierzyć się ze swoimi ludzkimi słabościami oraz walczyć z przyziemnymi komplikacjami zawodowymi, rodzinnymi, miłosnymi.
Cykl filmowy „Zapisane w kadrze” prezentuje sylwetki pisarzy i pisarek, których determinacja zaprowadziła na szczyt kariery. Bez względu na to, kiedy żyli, często doświadczali represji ze strony władzy, niejednokrotnie odrzucani również przez społeczeństwo. Niektórzy trafiali do więzienia lub do zakładów dla psychicznie chorych, innych cenzurowano lub skazywano na ostracyzm społeczny. Ich siłą w walce z przeciwnościami okazywała się konsekwencja w pracy twórczej.
Kurator cyklu: Kamil Nowelli – antropolog kultury, doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
patronaty: Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM