wykłady i spotkania

„Na pańskim stole” – ziemiańska kuchnia świąteczna

  • 14 grudnia 2024 (sobota),
    godzina 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • transmisja online
  • prowadzenie: Marta Dardzińska

Zapraszamy na prelekcję Marty Dardzińskiej o ziemiańskiej kuchni świątecznej, które odbędzie się w Salonie Romantycznym Muzeum Pana Tadeusza.

Zupa migdałowa, paszteciki z ikry i mleczka na muszelkach, karp na szaro, jarmuż z kasztanami – choć kolacja wigilijna jest postna, dziewiętnastowieczne ziemiaństwo potrafiło uczynić ją niezwykle wykwintną. Spotkanie w Salonie Romantycznym Muzeum Pana Tadeusza przeniesie słuchaczy do dworskich jadalni i pokoi kredensowych, w których zobaczą oczyma wyobraźni suto zastawione stoły, uginające się pod wyszukanymi potrawami. Rąbka tajemnicy uchylą także dworska spiżarnia i kuchnia, w której pieczołowicie przygotowywano świąteczne rarytasy.

Ile z ziemiańskich tradycji przetrwało do dziś, a ile z nich będzie dla słuchaczy zaskoczeniem? A może świąteczne spotkanie stanie się inspiracją, by sięgnąć do stuletnich receptur i zasmakować w szlacheckiej kuchni również dziś?


Prowadząca

Na zdjęciu Marta Dardzińska, fot. Magdalena Żbikowska

Marta Dardzińska – asystent w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”, absolwentka historii sztuki, filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, rekonstruktorka historyczna czasów baroku i epoki napoleońskiej. Od lat angażuje się w projekty popularyzatorskie i kulturalne, współpracując z różnymi instytucjami, m.in. z Oleśnickim Domem Spotkań z Historią i wrocławską Fundacją „Mosty Kultury”. W kręgu jej zainteresowań leżą relacja pomiędzy kulturą materialną a kulturą duchową epoki baroku, kontrreformacyjna sztuka sakralna i dziedzictwo monastyczne, a największym zamiłowaniem darzy czasy staropolskie wraz z obyczajowością szlachecką. Z Muzeum Pana Tadeusza związana od 2018 roku. 

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza