• 13 kwietnia 2022 (środa), godz. 17.30
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • transmisja online z Muzeum Pana Tadeusza
  • Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wykład Marty Dardzińskej pt. „Ziemiańska Wielkanoc”.

Życie minionych pokoleń warunkowały nie tylko natura i pory roku, ale także rok liturgiczny, ściśle spleciony z tradycją i obyczajami. Po czasie Wielkiego Postu następowały radosne święta Wielkiej Nocy, a okres surowego przednówka zastępowała wiosna. Podczas kwietniowego spotkania przedświątecznego, omówione zostaną ziemiańskie tradycje wielkanocne, które dawniej były praktykowane w dworach szlacheckich, a dziś są nierzadko kontynuowane w domach współczesnych Polaków.

Prowadząca

Marta Dardzińska – pracowniczka Działu Obsługi Widowni Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum jej zainteresowań leżą obyczajowość staropolska, sztuka baroku i los kobiet z warstwy szlacheckiej. Od czterech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną XVII wieku, a także popularyzuje wiedzę o epoce staropolskiej, prowadząc profile Nobilis Domina/silva.rerum.xvii na Facebooku i silva.rerum.xvii na Instagramie.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza