wystawa czasowa

• Muzeum Pana Tadeusza
    Rynek 6, Wrocław
  • wstęp wolny

W kwietniu 2016 roku podczas Bologna Children’s Book Fair (Targi Książki dla Dzieci w Bolonii) odbyła się jubileuszowa wystawa „Artists and Masterpieces of Illustration, 50 Illustrators’ Exhibitions 1967–2016” („Artyści i arcydzieła ilustracji. 50 ilustratorów, wystawy 1967–2016”), prezentująca pięćdziesiąt prac na pięćdziesięciolecie istnienia konkursu. Festiwal Literatury dla Dzieci jako pierwszy udostępnia tę wyjątkową ekspozycję polskim miłośnikom sztuki, książki dla dzieci, literatury i ilustracji.

Bologna Children’s Book Fair to największe wydarzenie na świecie w dziedzinie literatury dla młodych czytelników. Co roku podczas tych targów przeprowadzany jest prestiżowy konkurs Bologna Ragazzi Award dla ilustratorów i autorów. Rokrocznie spływa około trzech tysięcy zgłoszeń. Jury złożone ze specjalistów wybiera kilkadziesiąt prac, które składają się na wystawę ilustracji prezentowaną podczas targów. Znalezienie się w gronie wybranych jest bardzo dużym wyróżnieniem dla artystów – zarówno tych uznanych i sławnych, jak i debiutantów, dla których konkurs może być początkiem kariery.

Wielu z autorów, których prace zgromadzono na wystawie, jest nieznanych polskiemu czytelnikowi. Na pewno jednak rozpoznacie ilustracje z kultowej książki o bardzo głodnej gąsienicy czy słoniu w kratkę. Wśród prezentowanych artystów jest też świetnie znany w Polsce plakacista, a nawet laureat Oscara. Liczymy na to, że pokłosiem wrocławskiej wystawy będą kolejne arcydzieła książki dziecięcej w polskich wydaniach.

Literatura dla dzieci jest pisana słowem i obrazem. I tak jak słowo wprowadza dziecko w świat książki, tak ilustracja kształtuje jego wrażliwość estetyczną. Najlepiej ujęła to jedna z artystek, Kvĕta Pacovska: „Książka obrazkowa to pierwsza galeria sztuki, jaką odwiedza dziecko”.

Wystawa jest częścią programu Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Autor ilustracji wykorzystanej na plakacie: Bernardo Carvalho, "Praia-mar"​