wystawa czasowa

Druga odsłona wystawy „Drukarze i romanse”

  • 17 grudnia 2022–28 lutego 2023
  • wstęp w ramach biletu do muzeum

Druga odsłona wystawy „Drukarze i romanse”, choć w nieco zmienionym kształcie, stanowi kontynuację ekspozycji otwartej w październiku 2022.

Obok pierwodruku tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza, zawierającego „Ballady i romanse”, nadal prezentowane będą podręczniki akademickie, dzieła naukowe i czasopisma wydane w drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie. 

Dodatkowo, wśród bibliotecznych zbiorów pojawi się prawdziwa perełka. Obejrzymy miniaturowe, jubileuszowe, warszawskie wydanie „Poezyj” Adama Mickiewicza wraz z towarzyszącą mu metalową kasetką ze szkłem powiększającym i uszkiem do zawieszenia.

Jak dotychczas na wystawie oglądać będzie można młodzieńcze wizerunki autora „Świtezianki”. Do tej kolekcji dołączą także inne portrety młodego poety, między którymi zobaczymy drzeworyty Józefa Holewińskiego, znanego artysty czynnego w Warszawie w II połowie XIX i na początku XX wieku. Pisano wówczas o jego „głowach”, że „śmiało mogą wystąpić do współzawodnictwa z najlepszymi utworami zagranicznych drzeworytników”.

Na ekspozycji pozostaną również filmy animowane Piotra Bosackiego (za wyjątkiem pracy „Retina in vitro”), współcześnie komentujące romantyczne artefakty.


Więcej o minionej wystawie

Wystawa „Drukarze i romanse” towarzyszyła obchodom Roku Romantyzmu Polskiego, czyli dwusetnej rocznicy wydania w drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie debiutanckiego tomu poezji Adama Mickiewicza, zawierającego słynne „Ballady i romanse”. Dzięki komentarzowi współczesnego artysty Piotra Bosackiego Mickiewiczowski dylemat między czuciem i wiarą a szkiełkiem i okiem okazuje się zaskakująco aktualny.


Publikacja towarzysząca wystawie

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza