Wystawa czasowa

„Grzech nie zobaczyć”


cykl Skarby Ossolineum


  • 27–28 października 2018 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
    Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego – prezentacja rękopisu
  • wstęp wolny
  • 27 października 2018 (sobota), godz. 17.00
    W kręgu Dziejów grzechu Stefana Żeromskiego
    wykład prof. Bogusława Bednarka
  • wstęp wolny

W ramach nowego cyklu w sezonie 2018/2019 zaprezentujemy w Muzeum Pana Tadeusza rękopisy znanych utworów polskich pisarzy przechowywane na co dzień w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Pierwszy to Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego. Pokazowi rękopisu towarzyszył będzie wykład prof. Bogusława Bednarka, znakomitego wrocławskiego filologa od lat podążającego po labiryntach kultury.

Ukończona w Nałęczowie, opublikowana w wydaniu książkowym w 1908 r. powieść to wyjątkowy utwór w dorobku Żeromskiego. Oto po raz pierwszy (i ostatni) główną bohaterką autor ustanowił kobietę. Dzieje Ewy Pobratyńskiej zyskały niezwykłą popularność wśród czytelników, a także filmowców. Wpłynęła na to erotyczna aura książki oraz uznanie jej publikacji za skandal. Mówiono, że tę „powieść seksualną” „czyta się ze wstrętem i odkłada z poczuciem ulgi”. Szokiem musiało być to, że pierwszy raz w literaturze polskiej poruszono w tak odważny sposób tematykę seksualną. Popularność utworu próbował zdyskontować świat filmu, bowiem już w 1911 r. Antoni Bednarczyk dokonał adaptacji prozy Stefana Żeromskiego. Była to zresztą pierwsza w historii polskiego kina ekranizacja utworu literackiego.

Pokazowi rękopisu Dziejów grzechu towarzyszył będzie wykład prof. Bogusława Bednarka, urodzonego w Makowie Podhalańskim absolwenta Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Bednarek nazywany jest „legendą wrocławskiej polonistyki”. Studentom znany jako dydaktyk w Zakładzie Historii Dawnej Literatury Polskiej, zaś szerszej publiczności jako współautor programu telewizyjnego „Labirynty kultury”, powstającego od 1995 do 2008 r. we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej. Spotkanie, które odbędzie się w sobotę 27 października 2018 o godzinie godzinie 17.00 w Muzeum Pana Tadeusza, zatytułowane jest „W kręgu Dziejów grzechu Stefana Żeromskiego”. Wstęp wolny.


Fotorelacja z wykładu