Wystawa planszowa

Fotograficzna przygoda
w krainie Ducha Gór

• 18 listopada–30 grudnia 2022
  • dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6, Wrocław)
  • wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę planszową „Fotograficzna przygoda w krainie Ducha Gór”, która jest efektem konkursu dla uczniów biorących udział w projekcie „Z Ossolineum do centrum polszczyzny. Edukacyjna wędrówka po Sudetach”.

„Z Ossolineum do centrum polszczyzny. Edukacyjna wędrówka po Sudetach” to projekt skierowany do dzieci i młodzieży. Podczas jego trwania, 22–23 oraz 29–30 września 2022 roku, uczniowie klas 4–8 z czterech szkół:

• Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Karpaczu, Szkoły 707
• Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wojcieszycach
• Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce
• Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Ścięgnach

uczestniczyli w warsztatach fotograficznych odbywających się w przepięknych okolicach Świątyni Wang oraz na urokliwych szlakach turystycznych Karkonoskiego Parku Narodowego. Warsztaty prowadził znany artysta Cris Froese, który wprowadzał dzieci w magiczny świat fotografii. Zajęcia rozpoczynały się przy Świątyni Wang, gdzie z pobliskiego tarasu widokowego uczniowie wykonywali wyjątkowe zdjęcia wschodu słońca i samego kościoła.

Wstęp teoretyczny i fotograficzna „rozgrzewka” stanowiły dopiero początek wyjątkowej wyprawy górskimi szlakami. Feeria barw, zapach jesiennego lasu i odgłosy natury były inspiracją do dalszych działań. Na każdym etapie wędrówki obiektywy uczniów skupiały się na wyjątkowych detalach natury. Trasa wiodła najpierw do schroniska Samotnia, gdzie również powstały niepowtarzalne prace, a następnie do schroniska Strzecha Akademicka. Po krótkiej przerwie uczniowie powędrowali do Dzikiego Wodospadu, będącego ostatnim przystankiem w podróży. Przy wodospadzie każde dziecko również mogło wykonać nietuzinkowe zdjęcia. Efektem kilkugodzinnej wędrówki są prace znajdujące się w katalogu. Spośród wszystkich przesłanych zdjęć jury wybrało dziesięć równorzędnych zwycięskich fotografii oraz dziesięć wyróżnień, które można zobaczyć na wystawie.

Nagrodzone prace

Wernisaż wystawy
18 listopada 2022

O projekcie

Celem projektu Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka po Sudetach było zaangażowanie uczniów ze szkół wiejskich i małych miast w działania edukacyjno-artystyczne.

Uczestnicy poznali swój region z nowej perspektywy, w nawiązaniu do twórczości romantycznego artysty. Pogłębili wiedzę historyczną na temat regionu oraz wybranych zbiorów Ossolineum tematycznie nawiązujących do turystyki górskiej. Działania były skupione wokół postaci galicyjskiego artysty-literata Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego oraz jego romantycznej wędrówki po Sudetach. Uczniowie pod okiem Crisa Froese zapoznali się z tajnikami fotografii. Interdyscyplinarne działania edukacyjno-artystyczne odbywały się zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i podczas górskich wędrówek.

03_znak_podstawowy_mono_biale_tlo

Projekt Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka po Sudetach dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Łączna wartość projektu: 68 750 zł, wysokość dotacji 55 000 zł.